Voda pro Kamerun

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Do sázení stromů se může zapojit opravdu každý, kdo pije vodu z kohoutku. Akce Voda pro Kamerun bude probíhát od 22.3. do 5.4. 2014 a zapojí se do ní přibližně 100 podniků po celé České republice. Vodu z kohoutku si ve vaší oblíbené kavárně během těchto 14 dnů nedáte zadarmo, ale za symbolických dvacet korun za litr. Právě na dvacku přijde vysazení jednoho nového stromu zpět do horského mlžného lesa v severozápadním Kamerunu. Obnovou těchto vzácných lesů přispějete k opětovnému nastolení rovnováhy vodního cyklu, který je odlesněním narušen a dochází tak k pomalému vysychání celé oblasti.


Akci pořádá občanské sdružení Kedjom-Keku, které se snaží zachránit a obnovit horský mlžný les ve stejnojmenné oblasti v kamerunských horách, kde zároveň provozuje školu pro děti místních farmářů.
By planting trees can involve everyone who drinks water from the tap. Action Water for Cameroon will take place from 22.3. to 5.4 2014 and will join the approximately 100 companies throughout the Czech Republic. Water from the tap at your favorite café during the 14 days're not free, but for symbolic twenty crowns per liter. Now comes the twenty shutdown of one of the new tree back to the misty mountain forest in northwest Cameroon. Recovery of these precious forests contribute to restoring the balance of the water cycle is disturbed by deforestation, and this leads to a slow drying of the whole area.


The event is organized by Kedjom-Keku, which is trying to save and restore foggy mountain forest in the same area in the mountains of Cameroon, where he also runs a school for the children of local farmers.
Read more
5.0
9 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
March 18, 2014
Size
2.0M
Installs
10+
Current Version
1.0.7
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Unrated
Warning – content has not yet been rated. Unrated apps may potentially contain content appropriate for mature audiences only.
Permissions
Offered By
Actiwerks
Developer
V kopečku 163 Hradec Králové 500 03 Czech Republic
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.