Alfabe 123

Everyone
Ages 5 & Under
9
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Okul öncesi çocukların harfleri ve rakamları eğlenceli bir şekilde öğrenmesi için geliştirilmiş bu uygulama çocuğunuzun eğitimini destekler.

SAYILAR: 1 den 10 a kadar olan sayıları öğrenmeye yarar. Sayılar düğmesine tıklandığında uygulama sayıları 1 den 10 a kadar saymaya başlar. Eğer her hangi bir anda sayılardan herhangi birine basılır ise o sayı okunur ve otomatik sayma durur.

HARFLER: A dan Z ye kadar olan küçük ve büyük harfleri öğrenmeye yarar. Harfler düğmesine tıklandığında uygulama harfleri A dan Z ye kadar okumaya başlar. Eğer her hangi bir anda harflerden herhangi birine basılır ise o harf okunur ve otomatik okuma durur. Küçük harfleri de a dan z ye kadar öğretir.

KELİMELER: Başlangıç harfi ilgili harfe denk gelecek şekilde 29 adet kelimeyi öğrenmeye yarar. Kelimeler düğmesine tıklandığında uygulama kelimeleri okumaya başlar. Eğer her hangi bir anda kelimelerden herhangi birine basılır ise o kelime okunur ve otomatik okuma durur.

RESİMLER: Başlangıç harfi ve kelime ile ilgili olan 29 adet resmi öğrenmeye yarar. Resimler düğmesine tıklandığında uygulama resimleri okumaya başlar. Eğer her hangi bir anda resimlerden herhangi birine basılır ise o resim okunur ve otomatik okuma durur.

HARF SIRALAMA: 29 harfe denk gelen kelimelerin harflerini öğrenmeye yarar. Harf Sıralama düğmesine tıklandığında uygulama çalışmaya başlar. Eğer herhangi bir kelimeye basılır ise o kelimenin harflerini sırası ile okur.

SAYI BUL: 1 den 10 a kadar olan sayıları öğrenmeye yarar. Sayı Bul düğmesine tıklandığında uygulama bulunması için bir sayı sorar. Eğer hatalı cevap verilir ise tekrar denemesi istenir. Doğru cevap verildiğinde tebrik eder.

HARF BUL: A dan Z ye kadar olan harfleri öğrenmeye yarar. Harf Bul düğmesine tıklandığında uygulama bulunması için bir harf sorar. Eğer hatalı cevap verilir ise tekrar denemesi istenir. Doğru cevap verildiğinde tebrik eder.

RESİM BUL: 29 adet resmi öğrenmeye yarar. Resim Bul düğmesine tıklandığında uygulama bulunması için bir resim sorar.
Eğer hatalı cevap verilir ise tekrar denemesi istenir. Doğru cevap verildiğinde tebrik eder.

MÜZİK: Müzik düğmesine basıldığında uygulama 8 notalı klavye ile notaların çalınmasına olanak sağlar. Sol taraftaki oklar ile iki perde aşağıdaki notalar, Sağ taraftaki oklar ile iki perde yukarıdaki notalar çalınabilir.

MASAL: MASAL düğmesine basıldığında okunması için bir masal çıkarır.
Pre-school children to learn letters and numbers in a fun way that enhanced applications support your child's education.

NUMBERS: 1 is used to learn a number up to 10. Application number starts counting numbers from 1 to 10 when the button is clicked. If all of which are printed at any one of a number that number is automatically read and stops counting.

LETTERS: from small to large letters and learning up to Z utility. The application begins to read letters as letters from A to Z when the button is clicked. If pressed at any time to any of the letters he read the letter and read it stops automatically. Small letters will teach up from a to z.

WORDS: Initial letter of interest to learn about the 29 pieces coincide letter word. When the application starts reading vocabulary words button is clicked. If pressed at any time to any one word that word is read, and the automatic reading.

PHOTOS: Initial letters and 29 formal learning benefits associated with the word. When the application starts reading photos Photos button is clicked. If at any time any of the images to be printed on the picture to read it and stop automatic reading.

LETTER BY 29 equivalent benefit to learn the letters of the words from the letter. When the application starts running letters Sort button is clicked. If any reader with the order that the letters of a word to the printed word.

FIND NUMBER: 1 benefit to learn numbers up to 10. Find button is clicked when the number of available applications will ask for a number. If the incorrect answer is given it will be prompted to try again. It congratulates the correct answers given.

FIND LETTERS: A to Z benefits of learning the letters up. There is a case when the application asks for letters Find button is clicked. If the incorrect answer is given it will be prompted to try again. It congratulates the correct answers given.

PICTURE FIND: 29 Total formal learning benefits. No application asks for a picture when the picture is clicked the Find button.
If the incorrect answer is given it will be prompted to try again. It congratulates the correct answers given.

MUSIC: Music button is pressed when the application allows the notes to be played with 8 notation keyboard. With two arrows on the left side of the screen the following notes, which can be played with two arrows on the right side of the screen above notes.

MYTH: a tale to be read out when the button is pressed TALES.
Read more
Collapse
4.8
9 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
June 27, 2016
Size
18M
Installs
1,000+
Current Version
1.2.87
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Didem Kosem
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.