Hravá násobilka

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Ojedinělá a netradičně pojatá aplikace pro výuku malé násobilky, ve které je proces zapamatování významně podpořen vizualizací a zapracováním příkladů do příběhů.
Při učení dětem pomáhá jejich kamarád čertík Kvítko, který je provází celou aplikací. Díky němu jim půjde učení pekelně snadno. Kvítko totiž použil pár triků a vyčaroval dětem kouzelné karty. Na těchto kartách je pak každý příklad pojatý jako kratičký příběh. Na jedné straně je vždy příklad – kde základním číslicím od jedné do desíti je přiřazen jeden obrázek, který vychází z tvaru číslice. A na straně druhé je výsledek, který je rovněž zapracován do obrázku jako kratičké dokončení příběhu.
Metoda „kouzelných karet“ je ověřená praxí, oblíbená u dětí i pedagogů, vydána též jako příloha stejnojmenné cvičebnice v nakladatelství Albatros Media.
Celá aplikace je profesionálně namluvená komentářem.
Unique and untraditional applications for teaching small multiplication, in which the process of remembering significantly supported by visuals and examples incorporation into stories.
In teaching children to help their friend devil Kvítko which has accompanied the whole application. Thanks to him, they will easily learning hell. Kvítko had used a few tricks to children and conjured a magical cards. In these cards, then every instance conceived as a brief story. On one side is always example - where the basic numerals from one to ten is assigned to one picture, based on the shape of the numeral. And on the other hand is a result that is also incorporated into the picture as a momentary complete the story.
The method "magic card" is a proven practice, popular with children and teachers, also published as a supplement in the same textbook publishing house Albatros Media.
The application is a professional narration.
Read more
Collapse
1.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

vylepšený režim celé obrazovky, informujte nás pokud by to někde fungovalo špatně
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Updated
January 11, 2017
Size
45M
Installs
10+
Current Version
1.1.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
UceniBezMuceni.cz
Developer
Bezručova 1580/7 58601 Jihlava
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.