Listy stromů - Wyda škola

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Obsáhlá aplikace z nové série Wyda škola vás naučí vše o listech a pomůže snadno poznávat stromy rostoucí v Česku. Aplikace je vhodná pro první stupeň ZŠ, druhý stupeň ZŠ i pro domácí tablety.
Aplikaci tvoří čtyři části. První vás naučí dokonale se vyznat v problematice pomocí jedenácti okruhů věnovaných částem listu. Druhá část slouží k procvičování znalosti terminologie z první části. Třetí část aplikace je určena k testování znalostí a je rozdělena do dvou úrovní. Pro žáky prvního stupně ZŠ je vhodná úroveň pro začátečníky, která obsahuje tři základní typy testových otázek. Žáci druhého stupně mohou využít testování pro pokročilé, kde jsou navíc logické typy otázek jako rozporování výroku a vícenásobné odpovědi. Pro soutěživé uživatele je v aplikaci připraveno testování pro dvojice. V poslední čtvrté části je interaktivní klíč k určování stromů podle tvaru listů. Klíč umožňuje určit 16 stromů běžně rostoucích na našem území v režimu terénní vycházky v přírodě, nebo určováním podle náhodně vybraného listu v učebně.
Ovládání aplikace je intuitivní. Lze ji efektivně využít ve škole pro zpestření vyučování zajímavou interaktivní metodou. Ve škole učitelé mohou použít aplikaci na rozšíření učiva o listech rostlin, procvičování znalostí o částech listu a testování znalostí žáků v této oblasti s využitím a propracovaného vyhodnocení. Aplikace najde uplatnění i v rodinách, které rády chodí do přírody a zajímají se o své prostředí.
A comprehensive application from the new Wyda School series will teach you all about the leaves and help you easily recognize trees growing in the Czech Republic. The application is suitable for primary school, secondary school and home tablets.
The application consists of four parts. The first will teach you to perfectly understand the issue by using eleven sections on the leaf. The second part is used to practice the knowledge of terminology from the first part. The third part of the application is designed to test knowledge and is divided into two levels. For primary school pupils, there is a suitable level for beginners, which includes three basic types of test questions. Second-grade pupils can take advantage of advanced testing where there are logical types of questions such as contradictory statements and multiple answers. For competitive users, the application is ready to test for pairs. In the last fourth part there is an interactive key to determine the trees according to the shape of the leaves. The key allows you to identify 16 trees normally growing in our country in outdoor nature walks or by identifying a randomly selected leaf in the classroom.
Application control is intuitive. It can be used effectively in a school to diversify teaching with an interesting interactive method. In school, teachers can use the application to extend the subject matter of plant leaves, practice the knowledge of leaf parts and test pupils' knowledge in this area using and elaborate evaluation. The application can be used also in families who like to go to nature and are interested in their environment.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Nejnovější 64 bitová verze.
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
December 15, 2019
Size
Varies with device
Installs
5+
Current Version
Varies with device
Requires Android
Varies with device
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
UceniBezMuceni.cz
Developer
Bezručova 1580/7 58601 Jihlava
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.