Česká písanka

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Obsáhlá aplikace pro předškolní a školní děti pomůže naučit správně psát českou abecedu a číslice. Aplikace obsahuje grafomotorická cvičení pro předškolní děti, která lze využít i pro prvňáčky na uvolnění ruky. Nejrozsáhlejší částí je nácvik psacích i tiskacích písmen včetně velké a malé varianty. Pomocné řádky pomáhají dítěti dodržet správný tvar a sklon písmene. Animovaná tečka naznačuje správné tažení čáry a poradí dítěti, kde začít a jak postupovat při psaní dál. Naleznete tu také výuku psaní číslic. Hra nám odhalí, jestli děti písmenka umí nejen dobře psát, ale jestli k sobě dovedou správně přiřadit psací a tiskací variantu. Psaní lze ovládat prstem, ale doporučujeme k aplikaci používat pero pro tablety, tzv. stylus, který dětem pomůže i se správným úchopem pera. Teď to zvládnete pravou přední levou zadní.
Extensive application for pre-school children and help you learn to write correctly Czech alphabet and numbers. The application contains fine skills exercises for preschool children, which can be used for scholars to release the hand. The largest part is the practice of writing letters and printing including large and small versions. Auxiliary lines help your child to follow the correct shape and angle of the letter. Animated dot lines indicate the right campaign and advise the child where to start and how to continue writing. You can find here also teaching writing numbers. The game will reveal whether children letters can not write well, but if together can correctly assign the writing and printing option. Writing can be controlled with your finger, but we recommend the application to use a pen tablet called. Stylus that will help children and with the correct grip pen. Now you can do it the right front left rear.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Oprava psaní psacího D.
Hra se nově losuje na základě náhody.
Nový režim celé obrazovky, který eliminuje okraje a tím získá více místa na psaní.
Pokud najdete něco, co by stálo za to vylepšit, dejte nám prosím vědět.
Podstatná redukce velikosti o 50% a tím i rychlejší běh aplikace.
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Updated
January 12, 2017
Size
15M
Installs
100+
Current Version
1.2.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
UceniBezMuceni.cz
Developer
Bezručova 1580/7 58601 Jihlava
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.