Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

RENOVIA İSTANBUL, hayal ettiğiniz şehir hayatını İstanbul’un tam kalbinde sizlerle buluşturuyor. Kadıköy’ün var olan şehir dokusu ve yaşam ritmini yenilenerek sürdüren, canlı bir konut ve yaşam alanının Tabanlıoğlu Mimarlık’ın güçlü mimari çizgileri ile hayat bulduğu projede, geleneksel şehir planlaması çizgisinde çağdaş bir karma yapı öneriliyor. Modern konutların yer aldığı, özel alanlarla ortak alanların, alışveriş ve sokak hayatının birbirini tamamladığı, ‘Saklı Dünya’ gibi şehir parkı ölçeğindeki benzersiz yeşil alan düzenlemeleriyle dengelenen bu çağdaş yaşam alanında ayrıcalıklı bir yaşam sunuluyor.

Toplamda 76.000 metrekare inşaat alanı üzerinde yer alan RENOVIA İSTANBUL; 485.660 metrekare konut alanına sahip bulunuyor. 3 etaptan oluşan projenin ilk etabı 29.600 metrekare alan üzerinde 1.100 konut ve 4.400 metrekarelik ticari alandan oluşuyor. Çok parçalılık ve çeşitliliğin çarpıcılığı anlamında Mondrian’ın (1872- 1944) tipik resimlerinden esinlenilerek tasarlanan projede, farklı yüksekliklerdeki konut yapıları, bir araya gelerek oluşturdukları ortak ritimle özgünlüklerini koruyarak estetik bir bütünlük sergiliyor. Proje alanını çevreleyen yapılar arasında bırakılan, organik formlarla zenginleşen büyük avlu ve peyzaj alanı; konutlar için eşsiz bir manzara elde etmenin ötesinde, keyifli zaman geçirebileceğiniz sosyal tesisler, dinlenme ve spor alanlarından oluşan sağlıklı bir sosyal yaşam alanı olarak tasarlandı. Her bir konutun mahremiyetinin korunduğu projede, özel olarak tasarlanan caddeler, şehrin merkezinde yeni cadde hayatı ve kentin hareketliliği ile bütünleşecek.

Projenin yer aldığı bölge, Khalkedon (Körler Ülkesi), Antik çağda, Byzamntion’dan 17 yıl önce İÖ 7. yüzyılda Megaralılar tarafından kuruldu. Tarihi neolitik döneme kadar uzanan Fikir Tepesi 18. Yüzyılda ressam ve şairlerin ilham almaya gittiği, İstanbul’un en seçkin noktalarından biriydi. Kentsel dönüşüm uygulamalarının hayata geçirilen ilklerinden biri olan Kadıköy Fikirtepe’de, kent dokusuyla bütünleşmesinin yanı sıra, çevresine sağlayacağı çağdaş imkanlar, sosyal yaşam modeli ve modern semt hayatı ile RENOVİA İSTANBUL, bu değişimin önemli bir başlangıç noktasını oluşturacak.
RENOVIA ISTANBUL, city life brings you dreamed with you in the heart of Istanbul. cityscapes that have Kadikoy and continue renewing the life rhythm of a vibrant housing and habitat Tabanlıoğlu the project to life with strong architectural lines of the architecture, a modern composite structure recommend the traditional town planning lines. Where modern housing, common areas with specific areas, shopping and complement each other in the street life, 'Hidden World' as cities in this contemporary living space that is balanced with the unique green areas in the park scale is offered a privileged life.

Total construction area of ​​76,000 square meters located on RENOVIA ISTANBUL; 485 660 square meters owns residential areas. The first phase of the project consists of three stages over 29 600 square meters of residential space and 1,100 square meters of commercial space consists of 4,400. Very striking diversity in the sense of fragmentation and Mondrian (1872- 1944), which is designed inspired by the typical images projects, residential buildings of different heights, exhibiting an aesthetic integrity while maintaining their originality with which they came together and formed a common rhythm. Left between the structures surrounding the project area, large yard enriched with organic forms and landscape area; Beyond obtaining a unique landscape for residential, recreational facilities where you can spend a pleasant time, it was designed as a healthy social life of a field of recreation and sports. Each subject's privacy is protected in the project, specially designed streets, in the city center will be integrated with the new street life and urban mobility.

the region where the project is located, Chalcedon (The Country of the Blind), in ancient times, before Byzamntion 17 years in the 7th century BC was founded by Megara. History Neolithic period dating back to the 18th century painter topping ideas and inspiration that went to the poet, was one of Istanbul's most exclusive spot. Urban transformation application, one of the first implemented in Kadikoy Fikirtepe'de the city as well as the integration into the tissue, contemporary facilities will provide around, social model and renovated with modern neighborhood life ISTANBUL, will form an important starting point for this change.
Read more
Loading...

Additional Information

Updated
July 3, 2017
Size
21M
Installs
10+
Current Version
3.8.2
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
DETAY DANIS. BILG. HIZ. SAN. VE DIS TIC. A S
Developer
Kısıklı Mah. Alemdağ Cad. No:109, 34692 Üsküdar, İstanbul
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.