Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Farsça ve Arapça yazmımları da dahil olmak üzere 206 bin kelime ile en geniş kapsamlı Osmanlıca - Türkçe bilgi kaynağı.

13. Yüzyıldan 20. Yüzyıl sonlarına kadar pek çok bilgi ve belgenin üretildiği “Osmanlıca” konusunda pek çok kitap ve doküman yayınlanmış olsa da bu yayınların pek azı dijitalle dönüştürülmüştür. Bunların arasında sürdürülebilir bir eğitim destek modeli girişiminde bulunulmamıştır.

Hükümetimizin eğitim politikalarında önemli bir yere konumlandırdığı “Osmanlıca Öğrenimi” konusu her fırsatta teşvik ediliyor, tavsiye ediliyor ve destekleniyor olmasına rağmen aksiyon alınması bunca kadar ertelenen Osmanlıca’nın dijitalleşememesinin başlıca nedenlerinden biri de belgenin çok ancak bilgili yetişmiş otoritenin az olmasından kaynaklıdır.

Luggat Projesi Osmanlıca-Türkçe sözlük olarak yayına başlamış ancak bu alandaki boşluğu doldurabileceğine inandığı iş modeli ile geliştirilmeye devam edilen, kullanıcı katılımlı bir eğitim destek projesi olma yolunda çizdiği bir hedefle büyümektedir.
Yazmım of Persian and Arabic words, including 206 thousand with the most comprehensive Ottoman - Turkish source of information.

13th Century 20th Century until the end of many information and documents to be produced "Ottoman" has been published in many books and documents are transformed into digitalis, though very few of these publications. It had been made on a model of educational support sustainable initiatives between.

Our government that positioning an important place in education policy "Ottoman Learning" subject is encouraged at every opportunity, despite being recommended and supported by one of the major causes of action taken in failing to so many much-delayed Ottoman digitalization is sourced from the document being too but less knowledgeable trained authority.

Luggate Project Ottoman-Turkish began to broadcast the dictionary but which continues to be developed with believes that the business model can fill the gap in this area, user participation is growing at a target drawn towards becoming an educational support project.
Read more
Collapse
4.3
90 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Luggat Beta sürümü test
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 21, 2018
Size
2.9M
Installs
1,000+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
EURODMC Dijital Marka Çözümleri Tic. Ltd. Şti.
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.