Průvodce DVT 2014

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Dny vědy a techniky jsou tradiční interaktivní výstava, kterou letos již podeváté pořádá Západočeská univerzita v Plzni spolu se statutárním městem Plzní a za vydatné podpory Plzeňského kraje. Tento festival vědy se stal během osmi minulých ročníků již tradiční akcí spojenou s prvním podzimním měsícem, bez níž si lze plzeňské září představit jen stěží.
Stejně jako tomu bylo v minulých letech, věda a technika se promíchá v prostorách ZČU a ulicích města s běžným životem. Po dobu šesti dnů se budete setkávat s experimenty běžného života, i s pokusy, které jinde jen tak neuvidíte. Máme pro vás autodráhu, roboty, vzducholoď, 3D tiskárnu, zdravotníky, vědce, experimentátory, nadšence všeho druhu a hlavně - úžasnou atmosféru.
Již tradičně je program akce rozdělen do dvou částí. Od pondělí do čtvrtka (8.–11. září) vás pozveme k nám do univerzitního kampusu na Borských polích. Během této první části vás necháme nahlédnout do našich laboratoří a do špičkových univerzitních pracovišť. Tady si můžete vyzkoušet různé pokusy a měření, vidět v akci nejmodernější přístroje nebo zúčastnit speciálních kurzů. Na druhou část akce v pátek a sobotu (12.–13. září) věda dorazí přímo do centra Plzně a přilehlých ulic. Vstup na veškeré akce je zdarma.

Aplikace vyžaduje verzi OS 4.0.3 či vyšší.
Science and Technology Days are traditional interactive exhibition, which is organized for the ninth time this year, University of West Bohemia in Pilsen, along with the city of Pilsen and the hearty support of the. This festival has become a science over the past eight years the traditional events associated with first autumn month, without which you can Pilsen September imagine just barely.
   As was the case in previous years, science and technology mix in areas UWB and city streets with a normal life. For six days you will meet with the experiments of daily life, with experiments that just will not see elsewhere. We have a slot car, robots, airship, a 3D printer, healthcare professionals, scientists, explorers, enthusiasts of all kinds and most importantly - an amazing atmosphere.
   Traditionally, the event program is divided into two parts. From Monday to Thursday (September 8 to 11) invite you to join us in the university campus at Bory fields. During this first part, we let you peek into our labs and into top universities. Here you can try different experiments and measurements to see in action the latest device or attend special courses. The second part of the event on Friday and Saturday (September 12 to 13) science arrives directly in the center of Pilsen and the surrounding streets. Entry to all events is free.

   The application requires OS version 4.0.3 or higher.
Read more
4.7
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Nová verze obsahuje navíc okno s aktuálními články o Dnech vědy a techniky 2014.
Read more

Additional Information

Updated
September 9, 2014
Size
2.4M
Installs
100+
Current Version
1.1.2
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Tomáš Smolík
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.