Thornthwaite App

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Yaygın olarak kullanılan iklim tipi belirleme yöntemlerinden biri olan Thornthwaite yöntemi; Uzun süren hesaplamaları, en ufak bir yanılma payı ile farklı sonuçların elde edilmesinin kaçınılmaz olması ve üretilen çeşitli yazılımların günümüzde yetersiz kalması (Grafik çizimi ve iklim tipinin belirlenmesi gibi) ile beraber ülkemiz için tutarlı sonuçları veren bu yöntemin kullanılması zorlaşmış ve azalmıştır.

Sahada çalışmayı hızlandırmak ve yanılma payını ortadan kaldırarak daha doğru sonuçlar elde etmek suretiyle Thornthwaite İklim Sınıflandırması yöntemini kullanarak Su Bilançosu Tablosunu, Su Bilançosu Grafiğini ve İklim Tipi sonuçlarını elde edebilecek güncel yazılım ihtiyacı doğmuştur. Doğan bu ihtiyaca yönelik çalışmalar sonucu ortaya konan yazılım ile bu ihtiyaçlar giderilmeye çalışılmıştır.

Yazılımın mobil cihazlar üzerinden çalışması ile beraber sahada her an hesaplamayı yapabilmek, yazılım ile hesaplandığından dolayı yanılma payının ortadan kalkması ile beraber daha doğru sonuçların alınması su bilançosu tablosundaki veriler kullanılarak manuel olarak excell yazılımı ile yapılmaya çalışılan grafiğin de, bu yazılım tarafından çizdirilerek rapor halinde sunulması gerçekleştirilmiştir.

Programın kullanılması ile beraber bir istasyon için tablo oluşturulması, grafik çizdirilmesi, iklim tipinin belirlenmesi ve rapor alınması bir saniye sürmektedir.
Thornthwaite method, which is one of the widely used climate type determination methods; This method, which gives consistent results for our country, has become difficult and decreased with the long-term calculations, the fact that different results are inevitable with the slightest margin of error and the inadequacy of the various softwares produced today (such as graphical drawing and determination of the climate type).

There is a need for up-to-date software that can obtain Water Balance Sheet, Water Balance Chart and Climate Type results by using Thornthwaite Climate Classification method by accelerating the fieldwork and eliminating the margin of error. As a result of the studies aimed at this need, Doğan has tried to meet these needs with the software.

With the software to work on mobile devices to be able to calculate at any time in the field, because the software is calculated with the error is eliminated and more accurate results to be obtained by using the data in the water balance sheet manually using the excell software to draw the graph, the report was made by this software. .

With the use of the program, it takes one second to create a table for a station, draw a graph, determine the climate type and receive a report.
Read more
Collapse
2.7
9 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
October 5, 2019
Size
2.2M
Installs
100+
Current Version
1.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Forever App
Developer
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.