Popradské Pleso

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Slovak

Horský Hotel Popradské Pleso* (bývalá Chata kpt. Morávku) je situovaný v malebnom prostredí Mengusovskej doliny v Tatranskom národnom parku, na brehu Popradského plesa, v blízkosti Štrbského Plesa, v nadmorskej výške 1 494 m. Svojím vybavením je to skôr horský hotel ako horská chata. Poskytuje ubytovanie pre rôznorodú klientelu - od apartmánov pre tých, ktorí hľadajú väčšie pohodlie, až po prenajatie si miesta na spanie pre nenáročných turistov.
Mountain Hotel Popradské Pleso * (former Cottage Captain Morávka) is situated in the picturesque surroundings of Mengusovská valley in the Tatra National Park, on the shore of Popradské pleso, near Štrbské Pleso, at an altitude of 1,494 m. Its equipment is a mountain hotel rather than a chalet. It provides accommodation for a diverse clientele - from suites for those looking for more comfort to renting a place to sleep for undemanding tourists.
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
June 5, 2020
Size
10M
Installs
50+
Current Version
2.0.0-popradskepleso
Requires Android
6.0 and up
Content Rating
Permissions
Offered By
Google Commerce Ltd
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Language: English (United States)All prices include VAT.
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.