Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

AgraSat je jednoduché řešení pro vstup do systému precizního zemědělství a je zdarma k dispozici všem klientům Agra pojišťovny.

Při přejezdu pozemku traktorem je pro každý blok 10x10m zobrazována hodnota NDVI (intenzity listové zeleně). Odvozeně od ní se objevuje pracovní pokyn, např. zda by mělo být použito více nebo méně hnojiva.
Pro snazší orientaci jsou zakresleny všechny pojištěné pozemky.

Vstup do aplikace probíhá s přihlašovacími údaji, které jsou platné pro klientský portál Agra pojišťovny (www.agrapojistovna.cz).


Podrobnosti:
Předpokladem pro přihlášení do aplikace je úspěšná registrace uživatele do klientského portálu Agra pojišťovny.

Údaj zprostředkovaný ze satelitních snímků se jmenuje NDVI a zjednodušeně řečeno ukazuje vitalitu rostlin, resp. intenzitu jejich listové zeleně prostřednictvím hodnot od 0 do 100.
0 znamená, že na této 10x10m velké části pozemku neexistuje žádný růst.
100 znamená, že zde probíhá intenzivní růst u naprosto zdravých, zelených rostlin. Všechny hodnoty ležící v rámci tohoto intervalu 0-100 odráží jemné odstupňování mezi těmito dvěma extrémy. V případě bezoblačného počasí je každých 3-5 dnů dostupný nový satelitní snímek.

K dispozici jsou satelitní snímky z posledních 12 měsíců. Pro některé agrotechnické operace jsou rozhodující aktuální snímky. Pro jarní hnojení, jako např. u řepky, je někdy pro posouzení potřebného množství hnojiva vhodnější vzít si na pomoc stav porostu z pozdního podzima.

Každý uživatel může v aplikaci nastavit svou vlastní strategii práce s hnojivem – pro každou plodinu a fázi jejího vývoje. Stačí několik málo kroků pro zadání nové sady pracovních pokynů. Přednastaveny jsou tři vzorové příklady.

Pro lepší odlišitelnost jsou při přejezdu traktorem zobrazovány hodnoty NDVI a pracovní pokyny pro každý ze zvolených intervalů s různým barevným pozadím.
Pro snazší orientaci jsou k dispozici polygonová data (hranice pozemků) všech pojištěných bloků. Aplikaci lze však bez problémů používat i na nepojištěných výměrách.

Aplikace vyžaduje funkční internetové připojení a aktivované sledování polohy GPS.
AgraSat is a simple solution for entering the precision farming system and is available free of charge to all Agra insurance clients.

The NDVI (leaf green intensity) value is displayed for each block of 10x10m when driving through the tractor. A work instruction is derived from it, eg whether more or less fertilizer should be used.
For easier orientation, all insured lands are drawn.

Access to the application takes place with login data, which are valid for the client portal Agra pojišťovna (www.agrapojistovna.cz).


Details:
A prerequisite for logging into the application is successful registration of the user to the client portal Agra pojišťovna.

The satellite image data is called NDVI and, to put it simply, shows the vitality of the plants, respectively. the intensity of their leaf green through values ​​from 0 to 100.
0 means that there is no growth on this 10x10m large piece of land.
100 means that there is intense growth in absolutely healthy, green plants. All values ​​within this 0-100 interval reflect fine gradation between the two extremes. In case of cloudless weather, a new satellite image is available every 3-5 days.

Satellite images from the last 12 months are available. For some agricultural operations, current images are critical. For spring fertilization, such as rapeseed, it is sometimes more appropriate to assess the amount of fertilizer from the late winter to help assess the amount of fertilizer needed.

Each user can set up their own fertilizer strategy for the application - for each crop and its development phase. Just a few steps to enter a new set of work instructions. Three sample examples are preset.

For better visibility, NDVI values ​​and work instructions for each of the selected intervals with different color backgrounds are displayed when driving over the tractor.
For easier orientation, polygon data (land boundaries) of all insured blocks are available. However, the application can be easily used on uninsured areas.

The app requires a working internet connection and GPS tracking enabled.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Bug fixing
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 11, 2019
Size
5.3M
Installs
10+
Current Version
1.2.1
Requires Android
5.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hagelversicherung
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.