Esma-ül-Hüsna anlamı ve zikir

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Esma-ül-Hüsna anlamı, zikir ve fazileti

Açıklama:
Esma-ül Hüsna en güzel isimler demektir. En güzel isimler Allah'u teálánındır. Bu isimler Allah'ın sifatları olarak da kullanılır. Cenab-ı Hakk'a ait olan pek cok isim mevcuttur. Onların sayısını ancak kendisi bilir. Allah'u teala güzel isimlerinden bir kısmını kuranda zikretmis, bir kısmını Peygamber Efendimize (s.a.v.) ve sevdiklerine bildirmiș bir kısmını da kendi ilminde tutmușdur. Hadisi șerifte bu isimlerden 99'u peș peșe sayılmıștır. Alimler diğer isimlerin mana olarak bu 99 isme dahil olduğunu söylemișlerdir.

Esma-ül Hüsna ile duaya başlayacağınız zaman önce 99 ismi şerifi bir okuyunuz sonra 100 istiğfar ve 100 salatü selam getiriniz. Bir Fatiha, üç ihlas, bir Felak, bir Nas süresi okuyup sevabını önce Efendimiz Hz. Muhammed (aleyhisselam) sonra diğer Peygamberlere sonra Ashab-ı kiram'a sonra altın sinsile meşayıhı kiram'a hediye etmek lazımdır. Zira Allah dostlarının hatırına duaları kabul eder.

Hangi tesbihe başladıysanız o ismi șerifi 99 gün çekmeye gayret ediniz. Biznillah istek ve hacetleriniz kısa zamanda gerçekleşir.

Fakat șunuda unutmayalım: "Duaya cevap vermek ayrıdır kabul etmek ayrıdır!" (Bediüzzaman Said Nursi)

Örnek:
Hasta bir çocuk doktora seslenir: 'Ya Doktor! Bana bak.'
Doktor: 'Buyur. Ne istersin?' der cevap verir.
çocuk: 'Şu ilacı bana ver' der.
Doktor ise ya aynen istediğini verir, yahut onun maslahatına binaen ondan daha iyisini verir, yahut hastalığına zarar olduğunu bilir hiç vermez.

Her işini hikmetle yapan Cenab-ı Hakk her yerde hazır ve nazır olduğundan kulunun duasına cevap verir. Fakat insanın yani dua edenin, nefsine taparcasına ve heveslice zorlamasıyla değil. Kendi hikmetinin gerektirdiği şekilde, ona ya istediğini verir ya daha mükemmelini verir ya da hiç vermez.

Dualarınızı bekleriz.

Gül ailesi
Copyright 2014 Version 2.3
-alle Angaben ohne Gewähr-
-all information without guarantee-
Asma-ul-Husna, meaning and virtue of remembrance

 Description:
 Esma-ul Husna is the most beautiful names. Download the most beautiful names of Allah swt. These names are used as the attributes of God. Copyright belongs to Almighty There are many names. But he knows their number. Part of the beautiful names of Allah in the Quran teal zikretmis a part of our Prophet (saas) has been reported and their loved ones in a fraction of tutmuşd in their science. In hadith of these names were counted in 99 consecutive. Scholars of other names, including the name of the man to have said that these 99.
       
 Esma-ul Husna 99 names before the prayer begins when you read the sheriff after a 100 and 100 salat salute Please bring forgiveness. Fatiha, three sincerity, a Felak a Nasa time before reading the Lord reward Hz. Muhammad (Prophet) and then the other prophets Ashab sheikhs sinsila the gold lease rent is necessary to make a gift. Pray for Allah accepts the sake of his friends.

 Which began to glorify you name it, please try to shoot the sheriff 99 days. Biznillah requests and incontinence occurs in a short time.

 But let's not forget in the presentation: "Prayer is separate to agree to answer is different!" (Bediuzzaman Said Nursi)

Example:
 A sick child doctor speaks: 'What Doctor! Look at me. '
 Doctor: 'Here you are. What do you want? ' der responds.
 children: 'You give me drugs' he says.
 If a doctor or gives exactly what you want, or, pursuant to his affair gives him better, or disease damage will not ever know.
 
 Every business wisdom that Allah Almighty is everywhere immanent answer to the prayers of His servants. But people who pray that the soul is not with the force of worshiping and enthusiastic. As required by their own wisdom, or give it to him or to give or not give more perfection.
 
 We welcome your prayers.
   
 Rose family
 Copyright 2014 Version 2.3
 -all Angaben ohne Gewähr-
 guarantee- information without -all
Read more
Collapse
4.8
1,407 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Bazi hatalar düzeltildi (Android 2.2, 2.3.x ve 3.x). (Bugfixes)
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 24, 2014
Size
4.4M
Installs
100,000+
Current Version
2.3
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Family Gül
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.