Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Instases bağlılık, iklim, yetkinlik ve beceriler gibi kurum ve birey açısından en kritik kurumsal parametreleri hızlıca ölçüp anlık olarak sonuç alabileceğiniz mobil bir ölçme ve değerlendirme platformudur.

Instases Nasıl Çalışır?
Instases veri tabanı ile kurumunuzun insan kaynakları veri tabanı birbiri ile ilişkilidir. Belirli bir değerlendirme yapılmak istendiğinde bir kavram seçilir ve ister tekrarlı ister bir kereye mahsus ölçümleme yapılır. Instases’in zengin içeriğinden ölçme ve değerlendirme bakış açısıyla faydalanabilirsiniz.

Instases’in Bana Faydası Nedir?
Bir lider veya çalışanın en dikkat etmesi gereken konulardan biri çevresindekiler üzerinde oluşturduğu etkidir. Yetkinlikler, beceriler, motivasyon, bağlılık gibi kavramlar bu etkinin sonucu olarak ortaya çıkar. Eğer etkiniz zayıf ise kariyerinizde gelişme ihtimaliniz de azalacaktır. Bu çerçevede kariyerinde başarılı olan kişiler incelendiğinde temel özelliklerinin geribildirimden öğrenme denilen alan olduğu görülmektedir.
Bir çalışan veya lider olarak Instases ile çevrenizdekilerden geribildirim talep edebilir ve kariyer/gelişiminizi bu geribildirim üzerine kurgulayabilir ve Balanced Scorecard’ın İK bileşenini çok yakından ve rahatlıkla takip edebilirsiniz.
Instases commitment, climate, competencies and institutional parameters of the critical institutions and individuals in terms of skills, such as a mobile can get results quickly measure the instantaneous measurement and evaluation platform.

Instases How does it work?
Instases database with your organization's human resources database are associated with each other. When asked to choose a concept and made a specific assessment is made whether the measurement only once but want to repeat. You can benefit from the point of view of measurement and evaluation Instases rich content.

Instases me Benefits What is it?
One of the issues around a leader or employee should pay the most attention is the effect they have on those. Competences, skills, motivation, concepts like loyalty occurs as the result of this action. If the effect will decrease your chances in your career development is weak. People who are successful in a career in this context seems to be learning from feedback area called the basic characteristics are examined.
An employee may request or as the leader of feedback from those around you with Instases and career / your progress very closely, you can edit on this feedback and the HR component of the Balanced Scorecard and can easily follow.
Read more
Collapse
3.5
108 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Performans iyileştirmeleri yapıldı.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 28, 2019
Size
21M
Installs
10,000+
Current Version
1.2.9
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
FlowQ Talent Management Systems
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.