Kur'ân-ı Kerîm Türkçe Anlamı

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kur'ân-ı Kerîm'in Arapça Metin ve Türkçe Anlamı Uygulaması (Şaban PİRİŞ)

Allâh'a (Celle Celâluhu) kulluk görevimizi en iyi şekilde yapabilmek için Kur'ân-ı Kerîm'i çokça okumalı ve anlamalıyız.

Efendimiz Son Peygamber Hz. Muhammed Mustafâ'nın (S.A.V.) yolundan gidebilmek için Kur'ân-ı Kerîm'i çokça okumalı ve anlamalıyız.

Ben bu uygulamayı hazırlamadan önce, hali hazırda bulunan buna benzer onlarca mobil uygulamayı yükleyip, inceledim. Öncelikle Allâh'ın Rızâsını gözeterek, Kur'ân-ı Kerîm üzerine yapılan bütün çalışmalar takdire şayandır. Bu ve benzeri uygulamaları hazırlayanlardan Allâh (C.C.) razı olsun. Ancak çok önemli bir şey var ki, hiç bir Kur'ân-ı Kerîm Meali, Kur'ân-ı Kerîm'i %100 eksiksiz olarak anlatamaz ve çeviremez. Mealler, sadece arapça ve İslami İlimler Eğitimi olmayan benim gibi kişiler için Allâh'ın kitabını mümkün mertebe anlamamızı sağlayan çalışmalardır. Kur'ân-ı Kerîm'i arapça olduğu için okuyunca anlamayabiliriz ancak Mealler kendi dilimize yapılan çeviriler olduğu için, bu Mealleri okuyunca anlayabiliriz. Ayrıca Kur'ân-ı Kerîm Meallerinin, Kur'ân-ı Kerîm Tefsirleriyle de desteklenmesi çok daha iyi olacaktır.

Uygulamamın kullanımı ücretsiz ve reklamsızdır.

Bir kere yükledikten sonra, İnternet olmaksızın da kullanılabilecek şekildedir.

Uygulamamı, günlük hayatta, Kur'ân-ı Kerîm'i hem arapçasından okumak isteyen kardeşlerimiz için, hem de Kur'ân-ı Kerîm'in Anlamını merak eden ve okumak isteyen, Rabbimizin buyruklarından haberdar olmak isteyen herkes için, kullanması ve okunuşu kolay bir uygulama olacak şekilde hazırlamak istedim.

Kur'ân-ı Kerîm'in Arapça Orijinal Metin ve Türkçe Anlamı bölümü 3 ayrı içerikte hazırlanmıştır.

1. Sûre Sıralı (1. - 114. Sûre)
2. Cüz Sıralı (1. - 30. Cüz)
3. Sûre İniş Sıralı (Nüzul Sıralı 114 Sûre)

Kur'ân-ı Kerîm'in Türkçe'ye çevirilmesinde, çok ciddi emek ve zaman harcayan Şaban Piriş Hocamızdan ve Kur'ân-ı Kerîm’in Orijinal Arapça Metin fotolarını uygulamam içinde kullanılmak üzere veren Elektrik Mühendisi Hacı Mehmet Bahattin Geçkil’den verdikleri destek nedeniyle Allâh râzı olsun. Kendilerine çok teşekkür eder, başarılarının devamını dilerim.

Bu uygulamayı Efendimiz Hz.Muhammed Mustafâ'ya (S.A.V.) ve tüm müslüman kardeşlerime hediye ediyorum.

Niyetimiz halisânedir.

Duâlarınız da bizleri de unutmayınız.

Güzel yorum ve puanlarınızı esirgemezseniz sevinirim.

Ayrıca, hazırlamış olduğumuz oyun ve uygulamaları,

https://appgamestudio.com

web sitemizden, bilgisayarlarınıza indirerek, ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Yine bilgisayar ve internet aracılığıyla, oyun ve uygulamalarımızı, WebGL (HTML5) formatında web sitemiz üzerinden ücretsiz bir şekilde çalıştırabilirsiniz.

İnşâAllâh sayenizde daha fazla kullanıcıya erişme imkânı buluruz.

Çalışmak ve gayret etmek bizden, başarı ise Yüce Allâh'tandır (C.C.).


Mehmet UÇAR
İnşaat Mühendisi ( İ.T.Ü. )
Bilgisayar Programcısı ( E.Ü. )


Ankara / Türkiye (2020-2022)
Arabic Text and Turkish Meaning Application of the Holy Qur'an (Şaban PİRİŞ)

We must read and understand the Qur'an a lot in order to do our duty of worship to Allah (Celle Celâluhu) in the best way possible.

Our Lord, the Last Prophet In order to follow the path of Muhammad Mustafa (S.A.V.), we must read and understand the Qur'an a lot.

Before I prepared this application, I installed and examined dozens of mobile applications similar to this one. First of all, all the work done on the Qur'an, taking into account the consent of Allah, is commendable. May Allah (C.C.) be pleased with those who prepared this and similar applications. However, there is a very important thing that no translation of the Qur'an can explain and translate the Qur'an 100% completely. Meals are studies that enable us to understand the book of Allah as much as possible, only for people like me who do not have Arabic and Islamic Sciences Education. We may not understand the Qur'an when we read it because it is in Arabic, but we can understand these Meals when we read them, since they are translations made into our own language. In addition, it would be much better to support the Translations of the Qur'an with the Tafsir of the Qur'an.

My app is free to use and ad-free.

Once installed, it can be used without the Internet.

My application is an easy to use and read application for our brothers and sisters who want to read the Qur'an in Arabic in daily life, and for anyone who is curious about the Meaning of the Qur'an and wants to read it, and who wants to be aware of the orders of our Lord. I wanted to prepare it to be an application.

The Arabic Original Text and Turkish Meaning section of the Qur'an has been prepared in 3 different contents.

1st Surah Sequential (1st - 114th Surah)
2nd Juz Sequential (1st - 30th Juz)
3. Surah Descent Sequence (114 Surahs in Düzül Sequence)

Support from our teacher Şaban Piriş, who spent a lot of time and effort in translating the Quran into Turkish, and from Electrical Engineer Hacı Mehmet Bahattin Geçkil, who provided the Original Arabic Text photos of the Quran for use in my application. may Allah be pleased with him. I thank them very much and wish them continued success.

I present this application to our Prophet Muhammad Mustafa (S.A.V.) and all my Muslim brothers and sisters.

Our intention is pure.

Do not forget us in your prayers.

I would appreciate it if you do not spare your nice comments and points.

In addition, the games and applications we have prepared,

https://appgamestudio.com

You can use it free of charge by downloading it to your computers from our website.

Again, you can run our games and applications in WebGL (HTML5) format on our website, free of charge, via computer and internet.

Insha'Allah, we will find the opportunity to reach more users thanks to you.

Working and striving is from us, success is from Almighty Allah (C.C.).


Mehmet UCAR
Civil Engineer (I.T.U.)
Computer Programmer (E.Ü.)


Ankara / Turkey (2020-2022)
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Sürüm: 5.1
Kur'ân-ı Kerîm'in Latince Okunuşu eklenmiştir.
Görülen hatalar giderilmiş, uygulamanın hızlı çalışması sağlanmıştır.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 9, 2022
Size
76M
Installs
10,000+
Current Version
5.1
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
APP Game Studio
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.