İslam'ın Temel Esasları

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

AHMED HULÛSİ'nin çok değerli "İSLAM", "İSLAM'IN TEMEL ESASLARI", "DİN'İN TEMEL GERÇEKLERİ" ve "ANLADIĞIM İSLAM" eserlerinin android uygulamasıdır.


Bilgi:
Değerli Dostlarım…

Allah’ın bu fakîre fark ettirdiklerine göre…

Bugün çok büyük bir çoğunlukla Kutsal Kitabımız Kur’ânı Kerimi, Allah Rasûlünü ve İslâm Dinini maalesef çok yanlış yorumlamaktayız…

Bu yanlışımızı da, her konuyu birbirinden kopuk olarak ele aldığımız; mevcut doneleri bir sistem içinde, birbirine bağlı olarak incelemediğimiz için farketmemekteyiz!.

Düşünür ile diğer insanlar arasındaki fark da buradadır.

Düşünür için, hiç bir konu kendi başına ele alınmaz!… Mutlaka, o konu, onu çevreleyen konular içinde ve onlarla bağlantılı olarak ve hep birlikte ele alınmalı ve değerlendirilmelidir.

Tıpkı bir puzzle gibi, her parça kendi yerini bularak sonuçta tek bir resmi ortaya çıkartmalıdır.

Düşünür olmayan içinse, -etiketi ne olursa olsun-, önemli olan; o tek resmi meydana getiren yüzlerce veya binlerce parçayı bir kutunun içinde toplamaktır!. O, sadece elindeki küçük görüntüyle yetinir; ve hatta toplamda açığa çıkan tek resimden bahsedeni tekfir bile edebilir.

Bu arada parçaların birbiriyle uyumsuzca yanyana koyulmasını yanlış bulan sınırlı akıllılar da, resmi suçlar, hiç bir şeye benzemiyor, ne saçma derler, elindeki puzzlı değerlendiremiyenler yüzünden!.

Din iki tür inananına hitap eder…

1.Anlamadan korkuyla sarılıp, kendini kurtarmak isteyen anlayışı sınırlıya…

2.Dini anlayarak değerlendirmek isteyen düşünen beyin sahiplerine…

Düşünen beyinler, gerek Kurân’ı gerekse Allah Rasulünü geldiği günün şartları içinde değil; zamanüstü olarak evrensel boyutta değerlendirirler; bin yıl sonrasına bile hitap edebilecek şekliyle anlamaya çalışırlar…

Kelimenin şeklinde veya yalnızca geldiği günün kullanım alanında değil; tüm yaşamlarda nasıl anlaşılması gerektiği üzerinde dururlar..

Gelen âyetin veya söylenen sözün “ruhu”nu anlamaya çalışırlar… Hangi amaçla, neyi neyle, neden değiştirmek için gelmiş o âyet ve söyleniş o söz, bunu araştırırlar…

İşte bu araştırmaları, düşünen beyinleri Kur’ânın “RUHU”na, Rasullüğün “HAKİKAT”ına eriştirir… Bunun sonucu da…

“Allah indinde DİN İSLAM’dır” gerçeğine varmak olur!.

Allah hepimize, İndindeki Din İslam’a ermeyi, kendi kısır değerlendirmelerimizden kurtulmayı nasip etsin.
Ahmed Hulusi very valuable "ISLAM", "BASIC PRINCIPLES OF ISLAM", "DIN BASIC TRUTH" and "I UNDERSTAND ISLAM" is android application works.


Information:
Dear Folks ...

According to God to make a difference in this poor ...

Today, a large majority of our holy book Quran Kerim is, unfortunately, have been interpreted very wrong ... Islam the religion of Allah and His Messenger

This flaw in our every subject we have dealt with as detached from each other; done in an existing system, we have not analyzed as farketmemekt interconnected !.

wherein the difference between other people with contemplate.

For Thinkers, no subject can not be discussed on its own! ... Surely, it matters, the issues surrounding it, and in conjunction with them and should always be taken together and evaluated.

It's like a puzzle, each piece should reveal a single image ultimately finding his own place.

For the non-thinkers, stickers have- no matter what, the important thing; he only officially forming part is to collect hundreds or thousands in a box !. He just settle for the small image on the hand; and even talked about the new total in the single image can even open tekfur.

Meanwhile, parts of the incompatible with each other by placing side by side finds incorrectly limited the smartest, official crimes, it does not look like anything, what nonsense they say, hand on the puzzle of who değerlendiremi because !.

Religion appeals to two kinds of believers ...

fearfully hugged before 1.Anl, self-limited understanding of wanting to save ...

owners who want to assess understanding the brain thinks 2.Der ...

Thinking minds, should not God nor the Koran in the circumstances of the day she came to the Messenger; They were evaluated in a universal dimension as zamanüs; Even after a thousand years they tried to figure out the shape that can be addressed ...

not in areas where the day or come in the form of words only; How do they stand on that should be understood in all life ..

Incoming verses or the spoken word "spirit" ... They try to understand what purpose, what what, why and pronunciation come across verses that promise to change it, they investigated it ...

That research, thinking minds Qur'an's "SOUL" of, Rasullüg the "TRUTH" ... the final end result of this is ina ...

"In Islam, Allah is DIN landed" would arrive at the truth !.

Allah all of us, to come to the Islamic religion in the Index, you vicious bestowed get rid of our own assessment.
Read more
Collapse
4.6
162 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
December 8, 2013
Size
1.9M
Installs
10,000+
Current Version
1.1
Requires Android
2.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
BRAINTECH
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.