Zile Pekmezi

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Zile ye has ince kabuklu özel tat ve lezzete sahip üzümler büyük uzun bir çeşme yalağını andıran, Som ağaç kütüğünden oyulmuş mahalli tabirle adına şinavat denilen özel pres içine alınır, önce çıplak ayak ile çiğnenerek ezilir.
Ezilen üzümün kaba suyu alındıktan sonra şinavatta monte edilmiş üzerine ağaçtan yapılmış vida şeklindeki aparatı olan presin altına toplanır burada iyice sıkılır. Böylece içindeki üzüm suyu son damlasına kadar çıkarılır.
Çıkan üzüm şırası özel pekmez toprağı ile durulaştırılıp, acısı ve üzüm ekşiliği alındıktan sonra büyük bakır leğenler içine konulur, odun ateşinde ağır, ağır kaynatılır. Bu sırada kepçe ile sık, sık köpüğü alınarak pişirilir.
Kaynadıkça suyu çekilen şıra Zile tabiri ile duru pekmez haline gelir. Zile pekmezini görmeyip, bilmeyenler bu haline pekmez derler. Oysaki Zile pekmezinin yapımı asıl bundan sonra başlar. Kahverengi boza kıvamında ki sıvı pekmez artık Beyaz Zile pekmezi olmaya hazırdır. Önce maya yapılırdı.
40–50 kilo gelen Koca bir leğen dolusu Zile pekmezi için; küçük tas içine 300 gram kadar toz pudra şekerine 10 yumurtanın akı konur tahta bir kaşık ile mikser gibi iyice karıştırılır.
Beyazlaşmaya başlayınca içine azar, azar duru pekmez ilave edilir. Tekrar çırpılarak beyazlatılır. Beyazlaşınca tekrar duru pekmez ilave edilir. Gene çırpılır.
Bu iş defalarca tekrar edilir. Tas içindeki çırpılan pekmez miktarı aşağı yukarı iki üç kiloya ulaşınca büyük bir leğenin içine alınır. Burada ağaçtan yapılan ucu eğri adına zelve denilen sopalarla çarpma işine burada devam edilir. Bu iş çok uzun ve meşakkatli olur. Vurulan her zelve darbesi ile pekmez biraz daha beyazlaşır.
Zaten işin püf noktası da buradadır. Pekmez ne kadar çalınırsa ( Çırpma işine pekmez çalma denir) o kadar beyaz olur. Şimdilerde bu iş elektrikli mikserlerde fabrikasyon olarak yapılıyor. Pekmez çalındıkça beyazlaşır koyulaşır. Zaman ilerledikçe çalma işi zorlaşır. Büyük güç ister. İnatla devam edenlerin pekmezi hem daha beyaz, hem de lezzetli olur.
Zile de üzüm hasadından sonra yapılan ve adına Bağ kaynatma - denilen bu işler sırasında sadece pekmez yapılmaz Köme, pestil tarhana ve üzüm turşuları da yapılırdı. Bağ kaynatma sırasından Evlerden Zile sokaklara yayılan mis gibi şıra kokusu yayılırdı. Zile pekmezi Şimdilerde fabrikalarda el değmeden yapılıyor.
Yurt dışına ihraç ediliyor. Her geçen gün daha çok tanınıyor ve aranıyor. Doktorlar ve araştırmacılar Zile pekmezini Çok değerli bir ürün olarak nitelendiriliyor. Kan yapıcı güç ve enerji veren özelliği ile kadınlara ve çocuklara ve yaşlılara özellikle tavsiye ediyorlar.
Ring ye unique thin-skinned grapes with a special taste and flavor reminiscent of the great long trough fountain, trees are taken into special press called Soma şinavat local parlance the name engraved on the index, with bare feet before crushing breach.
After the rough oppressed grape juice is collected under the screw press in the form of the apparatus made of wood on which is mounted firmly tightened şinavat here. Thus, in the grapes are removed until the last drop of water.
Out grape must with special molasses durulaştırılıp soil, after the bitter and sour grapes are placed into a large copper bowl, heavy wood fire, boiled heavy. Meanwhile scoop with frequent, often cooked on the foam.
Boils water withdrawn must stop using the term becomes molasses Zilina. görmeyip the molasses Ringtones, who do not know say it into molasses. However, the actual construction of the Ring molasses starts after that. liquid consistency of molasses is now ready to be taupe molasses White Ring. Before he made yeast.
Husband 40-50 kilos from a basin full of molasses for the ring; 300 grams of powdered sugar until the powder into small bowl put 10 egg whites with a mixer such as a wooden spoon mix thoroughly.
began to bleaching of into little by stops molasses added. Whisking blanched again. Whites of molasses added back stops. Gene stirred.
This work was repeated several times. Design of the molasses whipped amount reaches up and down two or three weight is taken into a large basin of. here will continue to impact the business end of the stick here called Selve on behalf of the curve made from trees. This would be a very long and arduous task. molasses little more whitening with every blow struck Zelvia.
The key point of the business is already here. If the stolen molasses (called Whipping job to steal molasses) it would be so white. This work is done in the fabrication of electric mixer now. Çalındık whitening molasses is darker. As time goes by playing business it is difficult. Great powers want. Stubbornly continued the syrup and more white, as well as delicious.
After the harvest the grapes in the vineyard and on behalf boiling Ring made - not only during this work called molasses Kome was done in fruit pulp tarhana pickles and grapes. During boiling bond spreads were ringing from the house must smell like you spreading to the streets. It is made in factories ringing untouched molasses Now.
It is exported abroad. Every day more is known and wanted. Doctors and researchers are being described as a very valuable product molasses Ring. Blood constructive power and energy that women with children and property, and they are particularly recommended for the elderly.
Read more
Collapse
Loading...

Additional Information

Updated
August 15, 2016
Size
5.3M
Installs
50+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Atlas Ajans
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.