Albert Einstein - Fiziğin Evrimi

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bu kitabın ilk baskısından bu yana geçen zaman içinde, kitabın baş yazarı ve belki en büyük bilim adamı ve gelmiş geçmiş insanların en seveceni olan Einstein öldü. Gene o zamandan beri, fizikte eşsiz gelişmeler oldu. Çekirdek fiziğindeki ilerlemeyi, temel tanecikler (particles) teorisini ve kozmik uzayın araştırılmasını anmak yeter. Bununla birlikte, bu kitapta değiştirilmesi gereken pek az şey var; çünkü bu kitap, yalnızca, aslında aynı kalmış olan en önemli fizik kavramlarını ele almıştır.

İki ünlü fizikçinin ortaklaşa yazdıkları bu kitapta modern fiziğin kavramları tanıtılmakta ve başlangıçtan bugüne evrimi anlatılmaktadır. Kitap 4 ana bölümden oluşmaktadır:

1. Bölüm - Mekanikçi Görüşün Doğuşu
2. Bölüm - Mekanikçi Görüşün Değerden Düşmesi
3. Bölüm - Alan ve İlişkinlik
4. Bölüm - Kuantumlar

Birincisi: kitap, düşüncelerin evrimini ele almıştır ve tarihsel bir döküm değildir. Bundan dolayı, tarihler çoğu zaman yaklaşık olarak ve “... birçok yıl önce” biçiminde verilmiştir. Örneğin, Dördüncü Bölümde, “Kuantumlar”, “Işık Kuantumları” kesiminde Bohr’u söz konusu ederken, “yirmi beş yıl önce formülleştirdiği teori...” diye yazmıştık. Kitap ilk olarak 1938’de basıldığı için, “yirmi beş yıl önce”, Bohr’un bildirisinin açıklandığı 1913 yılı demektir. Okur, buna benzer bütün deyimlerin 1938 yılına ilişkin olduğunu unutmamalıdır.

İkincisi: Üçüncü Bölümde, “Alan ve İlişkinlik (Relativity)”, “Esir ve Hareket” kesiminde şöyle yazmıştık: “Bu örneklerin hiçbirinde, her iki durumda da saniyede aşağı yukarı 366 metrelik bir çabuklukla koşmamız gerektiği ayrı tutulursa, akla aykırı hiçbir şey yoktur; ve teknik gelişmenin ilerlemesi ile böyle çabuklukların gerçekleştirilebileceğini pekâlâ düşünebiliriz.” Bugün, tepkili uçağın sesüstü (supersonic) hıza ulaştığını herkes bilir.

Üçüncüsü: aynı bölümde, “İlişkinlik ve Mekanik” kesiminde şöyle yazmıştık: “... en hafif olan hidrojenden, en ağır olan uranyuma dek...” Bu, artık doğru bir sınıflama değildir, çünkü uranyum artık en ağır element değildir.

Dördüncüsü: gene Üçüncü Bölümde, “Genel İlişkinlik (Relativity) ve Doğrulanması” kesiminde, Merkür’ün günberisel (perihelian) hareketi konusunda şöyle yazmıştık: “Etkinin ne kadar az olduğunu, ve güneşten çok daha uzak gezegenlerde bunu saptamaya çalışmanın ne kadar umut kırıcı olduğunu görüyoruz.” Daha yeni ölçümler, bu etkinin yalnız Merkür için değil, öbür gezegenler için de gerçek olduğunu ortaya çıkarmıştır. Etki çok azdır, ama teori ile uyuşmaktadır. Bu etki, belki yakın gelecekte, yapma uydular için de gerçeklenebilir.

Dördüncü bölümde, “Kuantumlar”, “Olasılık Dalgaları” kesiminde, tek bir elektronun kırınımı (diffraction) üzerine şöyle yazmıştık: “Bunun gerçekleştirilemeyecek, ama pekâlâ tasarlanabilen, düşünselleştirilmiş bir deney olduğunu söylemenin gereği yoktur.” Burada, Sovyet fizikçisi profesör V. Fabrikant ile meslektaşlarının, tek bir elektronun kırınımını gözledikleri bir deney yaptıklarını anmaya değer.

Kitap, bu birkaç değişiklikle günümüze uygun duruma gelir.

Einstein,einsteyn,physics,fizika,fizik,fizikanin tekamulu,tekamul fizika qanunlari,fiziğin evrimi,evrim,Kuantum,Kvan,Eynşteyn,Alber,Elm,elm dunyasi,bilim,bilim dunyasi
Since the first edition of this book, Einstein, the chief author of the book and perhaps the greatest scientist and the most loving of all people, has died. Since then, there have been unique developments in physics. Suffice it to mention the progress in nuclear physics, the theory of particles and the investigation of the cosmic space. However, there are very few things that need to be changed in this book; because this book only deals with the most important physics concepts that have remained the same.

In this book, written jointly by two famous physicists, the concepts of modern physics are introduced and evolution from beginning to today is explained. The book consists of 4 main sections:

Chapter 1 - The birth of mechanic opinion
Chapter 2 - The Fall of the Mechanicalist Opinion
Section 3 - Area and Association
Part 4 - Quantum

First: the book has addressed the evolution of ideas and is not a historical cast. Hence, dates are often approximately and birçok ... many years ago yaklaşık. For example, in Chapter Four, ”Quantum’ and “Quantum of Light, kon we wrote that’ the theory that he formulated twenty-five years ago “while Bohr was in question. Since the book was first published in 1938, it means bildir twenty-five years ago basıl, the year 1913, when Bohr's declaration was announced. The reader should remember that all such idioms are related to 1938.

Second: In the third chapter, we wrote in the section elik Relativity luk and elik Prisoner and Movement iki: örnek In none of these examples, in both cases, if we are to separate from the fact that we need to run at a speed of approximately 366 meters per second, there is nothing unthinkable; and with the advancement of technical development, we can think of such quickness.

Third: In the same chapter, in the çünkü Relationship and Mechanics sınıf section, we wrote: uma ... from the lightest hydrogen to the heaviest uranium: t This is no longer a correct classification, because uranium is no longer the heaviest element.

Fourth: Again in the Third Section, in the bunu Relativity and Verification u section, we wrote about the perihelian movement of Mercury: 'How little is the effect, and how desperate it is to try to determine it in planets far more distant from the sun More recent measurements have revealed that this effect is true not only for Mercury but also for other planets. The effect is minimal, but coincides with the theory. This effect, perhaps in the near future, can be implemented for satellites.

In the fourth chapter, we wrote about the diffraction of a single electron in the gere Quantum., Ği The Waves of Probability “: It is worth mentioning that their colleagues did an experiment in which they observed the diffraction of a single electron.

The book becomes available today with a few changes.

Einstein, einsteyn, physics, physics, physics, the evolution of physics, the evolution of physics, evolution of physics, evolution, quantum, Kvan, Eynşteyn, Alber, Elm, the world of science, science, the world of science
Read more
Collapse
Loading...

What's New

Bu kitapta modern fiziğin kavramları tanıtılmakta.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 14, 2019
Size
5.6M
Installs
10+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Alibaba Studio
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.