Angikad

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

ANGİKAD Girişimci İş Kadınları Derneği, demokrasi ve insan hakları evrensel ilkelerine bağlı, girişim, inanç ve düşünce özgürlüklerine saygılı, Türkiye Cumhuriyeti'nin çağdaş uygarlık hedef ve ilkelerine sadık bir toplumsal yapıyı desteklemek, demokrasi, sivil toplum ve laik hukuk devleti anlayışı doğrultusunda kadınların iş dünyasındaki statülerini sağlamlaştırmak ve ülke ekonomisine katkılarını artırmak amacıyla kadın girişimcilere yürütmekte oldukları faaliyetlerde destek olmak ilkesiyle 2007 yılında kurulmuş bir sivil toplum kuruluşudur.

ANGİKAD üyeleri olan girişimci iş kadınları, tarım,ekonomi, turizm, reklamcılık, sanayi ve dış ticaret, hizmet, basın-yayın-tasarım, sağlık hizmetleri, sigortacılık, danışmanlık, telekomünikasyon, teknoloji, enerji, inşaat, hukuk, peyzaj mimarisi gibi geniş bir yelpazede faaliyet göstermektedirler. Ayrıca ANGİKAD, kuruluş tarihinden bu yana yerel, ulusal ve uluslar arası bir çok kurum ve kuruluş ile bağlantılı olarak ulusal ve uluslar arası çalışmalar ve projeler yürütmektedir.

Hemen her sektörde faaliyet gösteren güçlü üye profili ile ulusal ve uluslararası birçok proje üreten ANGİKAD, kazanımıyla kız öğrencilerinin eğitimine burs ve mentörlük desteği sağlamaktadır.
ANGİKAD Entrepreneur Business Women's Association, democracy and human rights connected to the universal principles, initiative, faith and respecting freedom of expression, Turkey supports the faithful to contemporary civilization goals and principles of the social structure of the Republic, democracy, civil society and the secular rule of law in line with women in the business world is a non-governmental organization established in 2007 with the aim of supporting women entrepreneurs in their activities in order to strengthen their status and increase their contribution to the national economy.

Entrepreneurial business women who are members of ANGIKAD, agriculture, economy, tourism, advertising, industry and foreign trade, service, press-publication-design, health services, insurance, consulting, telecommunications, technology, energy, construction, law, landscape architecture they operate in the spectrum. In addition, ANGİKAD has been carrying out national and international studies and projects in connection with many local, national and international institutions and organizations.

ANGİKAD, which produces many national and international projects with its strong member profile operating in almost every sector, provides scholarship and mentoring support to the education of female students through its acquisition.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Hız güncellemesi yapıldı.
Revizeler yapıldı.
İzinler güncellendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 19, 2019
Size
5.1M
Installs
10+
Current Version
1.0.1
Requires Android
4.0.3 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Angikad
Developer
Oğuzlar Mahallesi 1386. Cadde No:8/4 Balgat, Çankaya/Ankara
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.