Dua Ediyorum

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Toplumun belli bir kesiminde ise, son derece hatalı bir dua anlayışı hüküm sürmektedir. Öğretilen bu "dua"ların önemli bir bölümü, Kurani bir temeli olmayan geleneksel bir halk inancından ibarettir. Bu insanların büyük çoğu için dua, küçük yaşlarda ailenin yaşlı bir ferdi tarafından öğretilen anlaşılmaz bazı sözlerdir. Genelde dualar Arapça öğretilir ve anlamları bilinmeden ezberlenir. Sonuçta, bu tür dualarda Allah'ın varlığı, birliği, büyüklüğü, kudreti, insanları sürekli olarak görüp-işittiği, dualara icabet edeceği fazla düşünülmez. Önceden ezberlenmiş olan dua kalıpları tekrarlanır, durur. Oysa, Allah'ın Kuran aracılığıyla insanlara duyurduğu dua metodu tamamen farklıdır.

Kuran'da tarif edilen dua, Allah'a ulaşabilmenin en kolay yoludur. Şimdi Allah'ın sıfatlarını bir düşünelim. O, insana şah damarından daha yakın olan, herşeyi bilen ve işitendir... İnsanın içinden geçirdiği tek bir düşünce dahi Allah'tan gizli kalmaz. O halde Allah'tan bir istekte bulunulması için, insanın samimi olarak sadece düşünmesi bile yeter. İşte Allah'a ulaşmak bu denli kolaydır.

http://kurandadua.com/
If a certain segment of society is extremely ruled an incorrect understanding of prayer. Taught that "praying" for a significant portion of the non-Qur'anic a foundation consists of a traditional folk beliefs. Pray for the great majority of these people are some incomprehensible words taught by an older member of the family at an early age. In general prayers in Arabic are taught and memorized without knowing the meanings. Ultimately, the presence of God in such prayer, unity, size, strength, where people constantly see-hear, is not considered much will heeds prayers. Repeated patterns previously memorized prayer stops. However, the method of prayer is announced to the people through the Qur'an is completely different.

Described in the Qur'an prayer is the easiest way to reach God. Now let's think of God's attributes. He is closer than the jugular vein of people who know everything and ... one thought that heareth not even pass through the human hidden from God. He made a request to Allah, then, just thinking about it is enough sincere people. There is so much easier to reach God.

http://kurandadua.com/
Read more
4.2
16 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
June 26, 2015
Size
5.7M
Installs
1,000+
Current Version
1.0
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
harunyahya
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.