Öztiryakiler

22
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Öztiryakiler, mutfak ekipmanları sektöründe, Türkiye’nin ilk imalatçı firmalarından biri olarak 1958 yılında kurulmuştur. Kuruluşunun ilk dönemlerinde 50 m²’lik bir atölyede imalat yapan Öztiryakiler, bugün 130 bin m² kapalı üretim alanında, 10 grup şirketinde bin 300 çalışanı ile hizmet vermektedir.

Türkiye’de 4 Bölge Müdürlüğü, 50 bayii, 80 yetkili servisi ile yaygın bir pazarlama ve satış sonrası hizmet servis ağına sahip Öztiryakiler, endüstriyel mutfak sektöründe iç piyasada lider durumundadır. Yurt dışı pazarda ise, 5 kıtada 100'ü aşkın ülkede dağıtım kanalları ve yetkili servisleri ile hizmet vermekte olup sektöründe dünyada ilk 15 firma arasındadır.

Rusya ve Kazakistan’da satış-pazarlama ve proje ekiplerinin bulunduğu showroom ve depoları ile yine Rusya’da 10 bin m² alanda üretim yapan tesisi bulunmaktadır. Öztiryakiler, üretim teknolojileri ve makine parkı ile sektörde dünyada bilinen en ileri uygulamalara ve üretim teknolojilerine sahiptir. Ar-Ge, Ür-Ge, mühendislik birimleri, güçlü laboratuvarı ile ürün-süreç geliştirme çalışmalarına ilişkin proje tasarımı ve uygulamaları, teknik üniversiteler ve Tübitak destekli yürütülmektedir. Özgün tasarım, yenilik niteliği taşıyan ürün ile ürün özellikleri konusunda endüstriyel tasarım tescil, faydalı model ve patent çalışmalarında Türk Patent Enstitüsü’nden, sektörde en çok belgeli firmalardan biri olarak ödülü bulunmaktadır. Öztiryakiler, hotel, restaurant, cafe (HoReCa) başta olmak üzere, pastane grupları, askeri mutfaklar, mobil arazi mutfakları ve ekipmanları, hastane ekipmanları, okul ve fabrika mutfakları gibi endüstriyel mutfak sektörü alanında; saklama, hazırlık, pişirme, taşıma ve servis ekipmanları ürün gruplarında, 4500’ü aşkın ürün çeşidi ile mutfakların projelendirilmesi, kurulması, eğitimlerinin verilerek işletmeye açılmasına kadar tüm süreçlerin planlamasını, üretimini ve servis desteğini sağlar.

Öztiryakiler tarafından üretimi yapılan, başta cihazlar olmak üzere ürünler, firma bünyesinde ve dış kaynaklı laboratuvarlarda uluslararası sertifikasyon merkezleri tarafından testleri yapılarak belgelendirilmiştir. Avrupa bölge pazarı için CE, Amerika için ETL ve NSF, Rusya için EAC (Gümrük Birliği Sertifikası) başta olmak üzere, ürünlerin uluslararası pazara satışı konusunda diğer ulusal ve ihracat pazarında geçerli olacak 2000’i aşkın ürün ve ürün grubu için sertifika sahibidir.

1998’de ISO 9001 Kalite Sistem Belgesi ile ürün ve yönetim sistemini belgelendiren Öztiryakiler, uluslararası pazara kendi özgün markası ile ürün satan firmalardan “10 yılda 10 dünya markası yaratma” projesi kapsamında kurumsal yönetim esasları dahilinde, marka performansı sağlayabilecek firmalara dış ticaret müsteşarlığı tarafından TURQUALTY sertifikası ve ikinci 5 yıllık dönem onayı verilen ilk 34 firmadan biridir.
Öztiryakiler, kitchen equipment industry, as one of Turkey's first manufacturer was established in 1958. engaged in the manufacturing workshop of 50 square meters in the first period of the Organization Öztiryakiler today, 130 thousand m² production area, serves 10 thousand 300 employees in the group companies.

4 regional offices in Turkey, 50 dealers, 80 authorized service Öztiryaki with an extensive marketing and after-sales service network of relations, is a leader in the foodservice industry in the domestic market. In the foreign market, in 5 continents and over 100 countries, the distribution channels in the industry and is serving a qualified service are among the top 15 companies in the world.

It found that with showroom and warehouse of sales and marketing and project teams in Russia and Kazakhstan also has a facility engaged in the production of 10 thousand square meter area in Russia. Öztiryakiler has manufacturing technologies and machinery in the industry with the most advanced applications and production technology known in the world. R & D, P & D, engineering units, project design and implementation relating to the product-process development laboratory with strong technical universities and TUBITAK-backed carried out. Original design, industrial design registration in product features and product innovation with the quality, utility model and the Turkish Patent Institute in patent work, a prize as one of the most qualified companies in the sector. Öztiryakiler, hotel, restaurant, cafe (HoReCa), especially, bakeries group, military kitchens, mobile field kitchens and equipment, hospital equipment in the foodservice industry in areas such as schools and factory kitchens; storage, preparation, cooking, transportation and service equipment product groups, projects of kitchen with 4500 varieties of products, installation, training given to the planning of the whole process until the opening of business, provides the production and service support.

Which has been produced by Öztiryakiler, especially devices, including products, companies in-house and outsourced laboratory has been certified by the international certification tests for the centers. CE for Europe of the market, ETL and NSF for America, EAC Russia (Customs Union Certificate), notably in the sale to the international market of products will be available in other national and export markets more than 2,000 products and is certified for the product line.

In 1998, the ISO 9001 Quality System Certificate, product and management system certification for Öztiryakiler, the companies that sell products with their own unique brand to the international market "10 years, 10 world creating brand" project within the corporate governance principles, the Turqualty'den certificate by the foreign trade undersecretary for companies that can provide brand performance and a second 5-year term is one of the first 34 companies granted approval.
Read more

Reviews

4.6
22 total
519
41
3
21
11
Loading...

Additional Information

Updated
September 22, 2016
Size
6.3M
Installs
500+
Current Version
1.0
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Ansolon
Developer
Kuleli Sokak No: 49/29 Gaziosmanpaşa Ankara Türkiye
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.