Kamenictví

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Kamenictví Honzík bylo založeno v roce 1993 a pokračuje v tradici již čtvrté generace kameníků rodiny Honzíků působících v Milíně a Tochovicích.

Zabýváme se výrobou a montáží pomníkových dílů od urnových pomníků po luxusní hrobky, dlažeb, schodů, parapetů, kuchyňských desek a obklady krbů. Používáme přírodní materiály z celého světa i z ČR.

Moderní zařízení provozovny, sídlící v Chrástu u Příbrami, dovoluje vyrábět ušlechtilou kamenickou výrobu.

Kamenné obklady , kamenné dlažby, parapety, kuchyňské pracovní desky, umyvadlové desky
Pomníky - produkce je v této oblasti rozdělená přibližně na dvě poloviny mezi urnové pomníky a velké jedno- a dvojhroby. Urnové pomníky si děláme přes zimu do zásoby, takže není problém, aby si během roku zákazník vybral mezi dvaceti, pětadvaceti realizacemi. V takovém případě splníme všechna jeho přání a pomník včetně nápisu a osazení dodáme do 48 hodin. U velkých hrobů jde často o dodatečné krycí desky, protože lidé nemají čas na údržbu a zalévání hrobů. V takovém případě se jedná o větší a finančně náročnější zakázky, o které je však velký zájem. Živí nás samozřejmě i rekonstrukce, které jsou často nezbytné, protože polovina pomníků na hřbitovech není v dobrém stavu.
Dále nabízíme pískování písma a ornamentů do kamene, zlacení, stříbření, barvení.
PŘÍRODNÍ KÁMEN

Přírodní kámen je ideálním stavebním materiálem především pro svoji odolnost vůči povětrnostním podmínkám dneška a trvanlivosti.
Nabízí nekonečnou škálu barev, tvarů a textur, vzniklých působením minerálů při vytváření hornin.
Dekorativnost přírodního kamene umožňuje jeho využití, mimo exteriér, také v interiérech.
Kombinace s jinými materiály a výrobky působí vždy přirozeně a příjemně.
Johnny stonework was founded in 1993 and continues the tradition of the fourth generation of the family bustles stonemasons working in Milin and Tochovice.

We manufacture and assembly of parts from monumental urn memorials luxurious tombs, tiles, stairs, window sills, kitchen worktops and wall fireplaces. We use natural materials from around the world from the Czech Republic.

Modern equipment plant, located in the Chrást near Pribram, allows the production of fine stone production.

Stone tiles, stone tiles, window sills, kitchen worktops, wash basin
Monuments - production in this area is divided approximately in half between the urn monuments and large single- and dvojhroby. Urn memorials to do over the winter stock, so there is no problem, so that during customer chooses between twenty to twenty-five realizations. In this case, we will fulfill all his wishes and memorial inscription including the supply and installation within 48 hours. For large graves is often an additional cover plate, because people do not have time for maintenance and watering graves. In this case, the larger and more costly the contract, which is not in great demand. They feed us, of course, renovations, which are often necessary because half memorials in cemeteries is not in good condition.
We also offer sandblasting fonts and ornaments in stone, gold, silver, dyeing.
NATURAL STONE

Natural stone is an ideal building material mainly for its weather resistance and durability of today.
It offers an endless variety of colors, shapes and textures, resulting from the action of minerals in the rock formation.
Decorativeness natural stone allows its use, including exterior, interior features.
Combination with other materials and products has always naturally and pleasantly.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Nové grafické prvky
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
June 5, 2019
Size
16M
Installs
100+
Current Version
2.9922
Requires Android
4.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
AppSisto
Developer
Pernerova 676/51, 186 00 Praha 8-Karlín. Czech Republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.