Pivovar Hostivar

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Pivovar Hostivar. Informace, kontakty a další o pivu Hostivar. Sledujte aktuální denní menu a nepropásněte díky notifikacím žádnou speciální nabídku.

Pivovar nesoucí jméno HOSTIVAR je vystavěn v regionu Prahy 15 na hranicích dvou katastrů, Hostivaře a Horních Měcholup. Nebylo proto možno nepodlehnout myšlence pojmenování prvého pivovaru v historii této oblasti a jeho piva právě názvem Hostivar.

Letopisci míní, že obec Hostivař – Gostivar, dostala jméno po člověku zde žijícím, který „hostům vařil, nebo je chránil“.

O Hostivaři se zmiňuje již kronikář Kosmas v Kronice české. O událostech roku 1068 vypravuje, že v tu dobu Jaromír, bratr knížete Vratislava II., přijíždí ku Praze, aby s podporou některých velmožů vymohl na bratrovi své právo stát se novým pražským biskupem. Vratislav II, tehdy ještě kníže, neboť prvním českým králem se stane až o sedmnáct let později, zalekl se možného útoku svých bratří a rozhodl se Jaromírovi vyhovět. „Jaromír zarazil tábor se svými příznivci před Prahou na lukách u vsi Gostivar, odkud vyslal posly své doptati se bratra svého, zdali zvolí jej za biskupa pražského a přijme-li jej v míru,“ píše kronikář.

A tak nás napadá - oč lépe by se Jaromírovi a jeho druhům tábořilo a čekalo v lukách u vsi Gostivar, kdyby tu již tehdy stál pivovar a hostinec s lahodným pivem, kde velmožům spočinouti a své hrdlo svlažiti umožněno by bylo!

Co nebylo umožněno tenkrát, povede se za tisíc let. Dnes již na prahu Hostivaře pivovar stojí a dobrý Hostivar místním i poutníkům vaří. Inspirováni dávnou historií, tradicí a poctivým umem českých sládků vaříme pivo tak, jak tomu bylo před velkou pivní industrializací, tedy způsobem voda, chmel a slad, bez pasterizace a filtrování. Věříme, že vás skvělá chuť Hostivaru a naše pohostinnost přivedou brzy zpět.
Brewery Hostivar. Information, contacts and more about beer Hostivar. Monitor your daily menu and do not miss any part of Eurostat thanks to a special offer.

Brewery named HOSTIVAR is built in the region Prague 15 on the border of two registers, Hostivař and Vršovice. It was therefore not possible to resist the idea of ​​naming the first brewery in the history of this area and its beer was called Hostivar.

Chroniclers meant that the village Hostivař - Gostivar, was named after a man living here who "guests cooked, or protect them."

About Hostivaři mentions already chronicler Kosmas in Czech Chronicle. The events of 1068 relates that at the time Jaromir brother Prince Vratislav II., Arrives to Prague, with the support of some princes exacted a brother of his right to become the new bishop of Prague. Vratislav II, then a prince, as the first Czech king happens to seventeen years later, afraid of a possible attack with their brothers and Jaromir decided to meet. "Jaromir stopped camp with his supporters before Prague on meadows near the village of Gostivar, where they sent messengers to his brother doptati whether elect him as bishop of Prague and take him on the peace," says the chronicler.

And so we wonder - how much better would Jaromir and his companions camped and waited in the meadows near the village of Gostivar, if there had been stood brewery and restaurant with delicious beer, where the princes to rest his throat and moisten it would be possible!

What was not possible then, it will be a thousand years. Today, on the threshold Hostivař brewery stands a good Hostivar pilgrims and local brews. Inspired by ancient history, tradition and honest craft brewers cook Czech beer as it was before the big beer industrialization, the way water, hops and malt, without pasteurisation and filtration. We believe that great taste our hospitality hostivar and bring back soon.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Nová ikona, nové grafické prvky.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 13, 2020
Size
Varies with device
Installs
500+
Current Version
2.9922
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
AppSisto
Developer
Pernerova 676/51, 186 00 Praha 8-Karlín. Czech Republic
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.