Eşit Sözlük

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Ne Yapıyoruz?
 
Günlük konuşma ve yazışmalarımızda, cinsiyet ayrımcılığı içeren ve farkında olmadan kullandığımız birçok sözcük ve söylem var. Dilimize eşitlik getirmek için Arçelik A.Ş.’nin teknolojik ruhu ve çözüm odaklı marka kültüründen yola çıkan mobil ve masaüstü yazılımlar yapıyoruz. “Eşit Sözlük” ve “Eşit Sözlük klavyesi” adını verdiğimiz bu yazılımları;
·         cep telefonlarına (iOS ve Android) 
·         bilgisayarlarına (microsoft word ve ofis)
yükleyenler, mesajlaşırken cinsiyetçi, kadını veya erkeği küçümseyen, dilde ayrımcılık yaratan ifadeler kullanamayacak. Klavyemizle yazdığı cinsiyetçi sözcük ve söylemler, sözlüğümüze takılacak, klavyemizle düzeltilecek.
 
Yani, dil veya el sürçse bile, Eşit Sözlük eşitleyecek.
 
Haydi, hemen yükle, dilini eşitle!
 

Neden Yapıyoruz?
 
Çünkü her şey kullandığımız sözcüklerle başlıyor. Kullandığımız sözcükler, düşüncelerimiz oluyor; düşüncelerimiz, davranışlarımızı şekillendiriyor; davranışlarımız, değerlerimize dönüşüyor ve değerlerimiz de karakterimizi oluşturuyor. Eğer ayrımcılık, cinsiyetçilik ve şiddeti dilimizden temizlersek, toplumdan da temizleyeceğimizi biliyoruz. Bu bilinçle, daha eşit bir toplum için, eşit bir dil yaratmaya çalışıyoruz. 
 

Kimlerle Yapıyoruz?
 
Sizlerle yapıyoruz! Öncelikle mobil ve masaüstü uygulamalarımızı yükleyen ve dili eşitleme hareketimize katılan insanlarla... 
 
Sonra Kadir Has Üniversitesi ve KOÇ-KAM’ın değerli destekleri ile yapıyoruz. Onlar Eşit Sözlük’ün oluşturulmasında bize sosyolojik ve dil bilimsel destek sağlıyorlar, size en doğru dil kullanımlarını önermemiz için çalışıyorlar.
 
Bu harekete katılan, toplu olarak şirket bilgisayarlarına Microsoft Word ve Outlook yazılımlarımızı yükleyen kurumlarla yapıyoruz! Onlar bize destek@esitsozluk.com’dan talep gönderdiği anda, IT ekiplerimiz uygulamaları hemen onlara ulaştırıyor.
 

Ne Bekliyoruz?
 
Dilimizin her tarafına yerleşmiş ve cinsiyet fark etmeksizin gündelik hayatımızın bir parçası haline gelmiş bu sözcükleri, artık toplumumuzdan ve dilimizden tamamen çıkarmak istiyoruz. Evet, işimiz çok zor, farkındayız… Ancak bu sorunu bitirmeye gönüllü kişilerin desteği ve bugünün teknolojisi ile şimdilik sadece klavyelerden çıkarttığımız cinsiyetçi söylemleri, yarın gelişen teknoloji ve oluşturduğumuz farkındalık ile birlikte tamamen hayatımızdan da çıkaracağız, buna inancımız tam!
 
Kim bilir? Belki hızımızı alamayıp, yalnızca bu topraklarla sınırlı kalmayarak bu hareketi tüm dünyaya yayarız… Çünkü biz eşit bir dilin yaratacağı, kadın-erkek eşit dünyaya inanıyor ve o güzel günleri heyecanla bekliyoruz!
What are we doing?

In our daily conversations and correspondence, including gender discrimination and many words we use without realizing it, and I have to say. Arçelik's technological spirit of equality to bring our language and solution-oriented brand culture resulting from the road doing mobile and desktop software. "Equal Dictionary" and "Equal Dictionary keyboard" we call this software;
· To mobile phones (iOS and Android)
· Computers (and microsoft word office)
Others who, when messaging sexist, condescending to women or men, can not be expressed in language use creates discrimination. sexist words and sayings written on our keyboard to be attached to our dictionary, that will be corrected on our keyboard.

I mean, even tongue or the hand sürçs will synchronize Equal dictionary.

Come on, just upload, synchronize your tongue!

Why are we doing this?

Because everything starts with the words we use. We use words, it's our thoughts; Our thoughts, our behavior shapes; Our behavior, our values ​​and our values ​​turns also creates our character. If discrimination, sexism and violence we clean up our language, we know also clear from society. With this in mind, for a more equal society, we are trying to create a uniform language.

Whom are we doing?

We're with you! First, mobile and desktop applications and installs our language with people who attended our sync move ...

Then you're doing with Kadir Has University and valuable support KOC-cam. They provide us with sociological and linguistic support the creation of the Equal Dictionary, are you working for the right to propose their use of language.

These movements participating, we are doing collectively as the company's computers to Microsoft Word and Outlook with software that installs our institutions! They were sent to us as soon as demand from destek@esitsozluk.com, our IT team practices immediately delivers them.

What are we waiting for?

Located on each side of our language and gender differences have become a part of our daily lives without those words, now we want to completely remove it from our society and our language. Yes, our business is very difficult, we know ... But this problem the support of volunteers to finish, and with today's technology is currently only sexist discourse we remove the keyboard, future emerging technologies and with awareness we create a completely we get in our lives, full of us this faith!

Who knows? Maybe he just could not help speed this movement is not limited only to this land we spread it all over the world ... because we will create a uniform language, gender equal world and believe that we are looking forward to a nice day!
Read more
Collapse
3.8
155 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Eşit Sözlük Yayında!
Sözlük formatında çalışan bu uygulama, kullandığınız cinsiyetçi sözcüklerin cinsiyetçi olmayan karşılıklarını önerir. Diliniz sürçse, elinizden kaçsa bile dilinizi eşitler!
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
March 8, 2018
Size
2.6M
Installs
5,000+
Current Version
1.0.2
Requires Android
4.4 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Arcelik A.Ş.
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.