Asker Alımı ve MSÜ Sözlü Mülakat Uygulaması

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Askeri alımlar, her sene on binlerce gencin başvurduğu, devlet merkezli olan mesleklerin başında geliyor. Milli Savunma Üniversitesi başta olmak üzere on binlerce genç, gelecek kariyerinde askerlik mesleğini ön planda tutuyor. Askeri personel ve askeri öğrenci alımlarında, artık en önemli kıstas ve ölçüt sözlü mülakat aşaması olmuştur..

Askeri alımlar sözlü mülakat aşamasını başarı ile tamamlayamayanlar, diğer başarıları ne olursa olsun elenirler. Milli Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz2016 tarihinde Millî Savunma Bakanlığı'na bağlı olarak kurulan askerî yüksek öğretim kurumudur. Kara Harp Okulu, Deniz Harp Okulu veHava Harp Okulu öğrencileri artık MSÜ bünyesinden çıkacaklardır. Aynı zamanda Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu, Deniz Astsubay MeslekYüksek Okulu, Hava Astsubay Meslek Yüksek Okulu ve Bando Astsubay Meslek Yüksek Okul öğrenci seçimleri de MSÜ öğrenci temin sistemi içinde yapılacaktır. MSÜ öğrenci alımının ise en önemli kısmını sözlü mülakat aşaması oluşturmaktadır. İşte bu noktada uygulamamız, geçmiş yıllarda çıkmış ve bundan sonra çıkabilecek MSÜ sözlü mülakat sorularını sizlere sunmaktadır.

Uygulamamız içinde aynı zamanda aşağıdaki askeri alımların sözlü mülakat soru ve cevaplarına ulaşabilirsiniz

Subaylık sözlü mülakatları
Sözleşmeli er sözlü mülakatları
Astsubaylık sözlü mülakatları
Sözleşmeli uzman sözlü mülakatları

Sözlü mülakatlarda ilk 60 saniye hayatidir. Adayın bilgili, donanımlı ve hazır olması, bu noktadan sonra hayatını nasıl yaşayacağını belirleyen en önemli süreci ifade etmektedir. Eğer sizde askeri alımların sözlü mülakatlarına hazır, donanımlı ve bilgili girmek istiyorsanız bu uygulamayı mutlaka almalısınız. Uygulamamızda binlerce soru ve cevap, sizleri bu sürece hazırlamak için uzmanlarca titizlikle hazırlanmıştır. Üstelik bir defa alır, tüm hizmetlerden ücretsiz faydalanabilirsiniz. Uygulamamızın bilgi bankası, sürekli güncellenmektedir. Bu güncellemeleri ücretsiz olarak cihazınıza alabilirsiniz. İNTERNETSİZ olarak çalışan uygulamamızı, askeri kariyer düşünen tüm adaylara tavsiye ederiz..
Military procurement is one of the state-based professions that tens of thousands of young people apply every year. Tens of thousands of young people, especially the National Defense University, prioritize their military service in their future career. In recruiting military personnel and military students, the most important criterion and criterion is the oral interview stage.

Those who cannot successfully complete the verbal interview phase of military procurement are eliminated regardless of their other achievements. Milli Savunma University is a military higher education institution established under the Ministry of National Defense on July 31, 2016. Turkish Military Academy, Turkish Military Academy and Air Force Academy students will now leave MSU. At the same time, the student elections will be held within the MSU student procurement system. The most important part of MSU student recruitment is the oral interview stage. At this point, our application offers you MSU oral interview questions that have come out in the past years and may arise after that.

In our application, you can also reach the oral interview questions and answers of the following military procurements.

Officer oral interviews
Contracted oral interviews
NCO oral interviews
Contracted expert oral interviews

In oral interviews, the first 60 seconds are vital. The fact that the candidate is knowledgeable, equipped and ready represents the most important process that determines how he will live his life after this point. If you want to enter ready, equipped and knowledgeable for the oral interviews of military purchases, you should definitely get this application. Thousands of questions and answers are meticulously prepared by experts to prepare you for this process. Moreover, it takes once, you can use all services for free. The knowledge base of our application is constantly updated. You can get these updates on your device for free. We recommend our practice working without INTERNET to all candidates considering a military career.
Read more
Collapse
2.8
11 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Sorular güncellendi.
Read more
Collapse

Additional Information

Eligible for Family Library
Eligible if bought after 7/2/2016. Learn More
Updated
August 11, 2018
Size
3.0M
Installs
100+
Current Version
1.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Mülakat Medya Yayın
Developer
YENİ MAH. ARICILAR SK. NO: 5 İÇ KAPI NO: 3 TERME / SAMSUN
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.