Engel Bildir

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Engelliler hayata katılabilmek için öncelikle evinden sokağa çıkabilmelidir. Eğitim, iş hayatı ve sosyal hayata katılım konusundaki en büyük engel mimari çevredir. Mimari çevre engellerinin kaldırılması engellilere bağımsız yaşam hakkı sağlamış olacaktır.
Uygulamayı İndir! Bak! Bul! Engel Bildir!

2004 ve 2005 yılında çıkarılan 5216 ve 5393 sayılı belediyeler kanunu ile 5378 sayılı engelliler ile ilgili kanun yürürlüğe girmiştir. Buna rağmen hala mimari çevrenin engellerle dolu olması resmi kurumların olduğu kadar duyarsız kalan her vatandaşın sorumluluk duyması gereken bir ülke sorunudur. “Engel Bildir” sosyal sorumluluk projesi ile her yaştan insanın farkındalık kazanmasının da ötesinde duyarlılık geliştirmesini, gözünü sahadaki sorunları fark edebilen bir göze dönüştürerek bu konuda inisiyatif almaktan kaçınmayan insanlar olmaya teşvik etmeyi amaçlıyoruz.

Yeni yapılan yolların, resmi binaların, parkların, sosyal mekanların ve konutların engel yaratan çağ dışı mimaride yapılmasını önlemek, erişilebilirlik ilkesine bağlı doğru uygulamaların yaygınlaşması için bilinç düzeyini arttırmak ve engel yaratanlarla yüzleşmek istiyoruz. Projenin “Engelsiz Mekan Bildir” özelliği ile doğru ve hepimiz için erişilebilir uygulamaları hayata geçirenleri alkışlamak ve örnek göstermek istiyoruz. Ve en önemlisi bunu hep birlikte yapmak istiyoruz.

Fotoğraflanarak bildirilecek olan engel ve kötü uygulamaların araştırması tarafımızdan yapıldıktan sonra web sitesi ve sosyal medya mecralarında duyurulacak. İlgili belediye, resmi kurum veya özel işletme ile görüşülerek engelin kaldırılması için farkındalık oluşturulacak. Gerekli görülen durumlarda bölgede bulunan Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonlarına ihbarda bulunarak ilgili kanunlar çerçevesinde cezai işlem uygulanması sağlanacak. Bildirilen “Engelsiz Mekanlar” ve iyi uygulamalar da tarafımızdan araştırılıp web sitesi ve sosyal medya mecralarında örnek gösterilecek, fotoğraflar paylaşılacaktır. Hizmet sektöründe faaliyet gösteren bir işletme ise bölgedeki STK temsilcilerinin ve engellilerin ziyareti teşvik edilecek.

Engel Bildir sosyal sorumluluk projesinin amacına ulaşması için en büyük desteği ve katılımı Sivil Toplum kuruluşlarından göreceğine inanıyoruz. Bildirilen sorunları ilgili bölgede aktif olan STK’lar ile paylaşmayı ve sorunun çözümü için sürdürülebilir takip sağlanmasını planlıyoruz. Bu bağlamda sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini ve üyelerini bu sorumluluğu paylaşmaya davet ediyoruz.

Engellilerin hayata eşit katılım hakkına saygı duyan bir toplum olmak isteyen herkes için harekete geçme, sorumluluk alma, engelleri fark etme ve bildirme zamanı. Mevlana der ki: “Kusur bulmak için bakma birine, bulmak için bakarsan bulursun.” Biz de proje yönetimi olarak diyoruz ki: İnsanlara değil ama etrafınıza kusur bulmak için bakın bundan sonra, bakarsanız mutlaka bulursunuz. Bildirirseniz çözümün parçası olursunuz.

Engelsiz, herkes için erişilebilir, ulaşılabilir bir ülke olmak dileğiyle.
In order to participate in the life of disabled people must be able to get out of the house. The biggest obstacle to education, work and social life is the architectural environment. The elimination of the architectural environment barriers will enable the disabled people to live independently.
Download the app! Look! Find! Disable Report!

With the law of municipalities numbered 5216 and 5393, which was enacted in 2004 and 2005, the law on disabled people entered into force 5378. Nevertheless, the fact that the architectural environment is full of obstacles is a problem that every citizen, who is as insensitive as the official institutions, should be responsible. With the uz Report A Barrier uz social responsibility project, we aim to encourage people of all ages to become more aware of their awareness and to turn their eyes into an eye that can recognize problems in the field and to encourage people to take the initiative in this regard.

We want to prevent the construction of new roads, public buildings, parks, social spaces and residences, which are the obstacles that create obstacles, to increase the level of consciousness and to create obstacles for the extension of the right practices related to the accessibility principle. We would like to applaud the examples of the project's ata Report a Barrier-Free Place ata and implement the right and accessible applications for all of us. And most importantly, we want to do it all together.

After the investigation of the obstacles and bad practices, which will be announced by photographing, will be announced on the website and social media channels. Awareness will be created to remove the obstacle by interviewing the relevant municipality, official institution or private enterprise. In case of necessity, they will notify the Accessibility Monitoring and Inspection Committees in the region and a criminal procedure will be provided under the relevant laws. Reported paylaş Barrier Free Places, and good practices will be researched by us and will be shown as an example in the web site and social media channels and photos will be shared. A business operating in the service sector will encourage the visits of NGO representatives and disabled people in the region.

We believe that the Disability Report social responsibility project will see the greatest support and participation from NGOs to achieve its purpose. We plan to share the reported problems with the NGOs active in the region and ensure sustainable follow-up for the solution of the problem. In this context, we invite managers and members of civil society organizations to share this responsibility.

It is time for all those who want to be a society that respects the right to equal participation in the life of disabled people, taking responsibility, recognizing and notifying barriers. Maulana says: bundan Don't look at finding someone to find fault, you will find it. Uz We also call it diy project management ”, but not to people, but to find flaws around you, then you will find it. If you do, you are part of the solution.

Hope to be accessible, accessible, accessible to everyone.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Dinamik İzin Güncellemesi
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 1, 2021
Size
19M
Installs
100+
Current Version
3.18.0.5
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
A Sound Fiction
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.