ATİK Haber Merkezi

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

ATİK – Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu
ATİK’in Kuruluşu, Yönelimi ve Amaçları

19 Aralık 1986’da kurulan ATİK (Avrupa Türkiyeli Işçiler Konfederasyonu) uzun bir mücadeleye dayanan bir geçmişe sahiptir. ATİK öncesinde Avrupada yürütülen tüm faaliyetler ATİK’le aynı görüş ve siyasal tespitleri paylaşan kesimlerin bütünlüğünü oluşturuyor. Uzun bir mücadele ve emek sonucu en yüksek örgütlülük olarak kurulan ATİK öncesi faaliyetlere değinecek olursak şunları görürüz:

1960’larla birlikte Almanya’yla Türkiye arasında yapılan işçi çalıştırma sözleşmesi ve bunu takip eden diğer Avrupa ülkelerine çalışmaya gelen işçiler, sadece üretime katılmakla kalmamışlar, gerek yurtdışındaki sorunlar, gereksede Türkiye’deki gelişmelere bağlı olarak bir örgütlülüğü de yaratmış oldular. Ilk başlangıçta oluşturulan küçük çaplı örgütlülükler giderek büyümüş, daha bilinçli ve kalıcı örgütlülüklere dönüştürülmüştür. ATİK öncesinde ilk ciddi kitle örgütü olan ATÖF (Almanya Türkiyeli Öğrenciler Federasyonu) atılan ilk ciddi adımlardandı. Türkiye’li öğrencilerin bir araya gelerek kurduğu bu federasyon, esas olarak Avrupa’daki Türkiye’li öğrenci potansiyelini içinde barındıran bu federasyon faaliyet alanının genişlemesi ve öğrenci sorunlarının yanında işçilerinde sorunlarına eğilmesi ve bu alanda faaliyet göstermesiyle, daha kapsamlı bir örgütlülüğe ihtiyaç duyulmuş oldu. Bu ihtiyaç 1976’da ATIF (Almanya Türkiyeli Işçiler Federasyonu) nu doğurdu. Almanya’da temeli atılan bu işçi federasyonu kısa zamanda büyüyerek kitlesel bir hal aldı. 1986 yılından itibaren faaliyet yürüten, ATIF kurulduğundan bu yana büyük emekçi kitlelerini kendi etrafında toplayan, yaygın ve etkin bir faaliyet yürüten ve aynı görüşleri paylaşan işçiler için bir örnek teşkil etmiş;Hollanda, Fransa, Avusturya ve Isviçre’de de federasyonların kurulmasını sağlamıştır. Tüm bu federasyonların daha kalıcı, etkin ve Avrupa’da yaşayan Türkiye’lilerin sorunlarını kamuoyuna duyurmak, demokrATİK hakların elde edilmesi için bir çatı altında örgütlenmesinden hareketle, 1986 Nisanında ATİK kurulmuştur.

ATİK’e bağlı Federasyonlar:

1. ATİF (Almanya Türkiyeli Işçiler Federasyonu)

2. ATİGF (Avusturya Türkiyeli Işçi Gençlik Federasyonu)

3. HTİF (Hollanda Türkiyeli Işçiler Federasyonu)

4. İTİF (Isviçre Türkiyeli İşçiler Federasyonu)

5. Fransa Komitesi

6. İngiltere Komitesi

Bu bağlamda;

ATİK merkezi olarak belirlediği politika çerçevesinde bu federasyonlara ve komitelere yön verir. ATİK’in merkezi politikasına bağlı olarak her Federasyonumuz bulunduğu ülkenin mevcut sorunlarına ilişkin özgün politikalar oluğturarak bir program çerçevesinde faaliyetliklerini yürütür ve uygular.

ATİK’e bağlı olarak Avrupa çapında faaliyet yürüttüğümüz diğer iki faaliyet alanımıydan biri gençlik (Yeni DemokrATİK Gençlik) diğeri ise Kadınlar faaliyetidir.

Konfederasyonumuz bünyesinde çıkan üç yayın organımız mevcuttur.

Bunlar;

1. Mücadele Gazetesi

2. Yeni Kadın Dergisi

3. Yeni Demokratik Gençlik dergisi

ATİK’in Göçmenlik Politikasına Bakışı:

ATİK Avrupa’da yaşayan Türkiye’lilerin önceki yıllarda yabancılar olarak değerlendirilmiş ve yönelimini buna göre şekillendirmişti. ATİK 9. Kongresinde yapılan tartışma ve değerlendirmeler ışığında yabancılar tespitinin mevcut statüyü ifade etmediğini, doğru belirlemenin Göçmenlik olgusu olduğunu tespit ederek, faaliyetini bu çerçevede örgütlemeye başlamıştır.
EXHAUST - The European Confederation of Workers from Turkey
Establishment of waste, Orientation and Objectives

Established 19 December 1986 ATİK (Confederation of Workers from Turkey in Europe) has a history based on a long struggle. All activities carried out in Europe before ATİK atik'l same opinion and constitute the entirety of the sectors that share political determinations. Result of a long struggle and effort we have established as the highest of organization activities will address the ATİK before we see the following:

The labor contract signed between Germany and Turkey with the 1960 and subsequent workers coming to work in other European countries it out for not only participating in the production, problems in need abroad, lacks depending on developments in Turkey, they have created an organization is. First created initially grown increasingly smaller diameter of organization is transformed into more conscious of organization and permanent. Atofina is the first serious mass organizations before the ATİK (Germany Turkish Students Federation) stand idle first serious steps. the federation founded by coming together of students from Turkey, mainly bending to this federation activity area housing the from Turkey to potential students on European issues in workers' alongside the expansion and student issues and the operations in this field, and he was more needed is a comprehensive organization needs. This needs REFERRED 1976 (Germany Turkish Workers Federation) ni gave birth. this labor federation, which was founded in Germany grew by a mass in a short time became. Carrying out activities since 1986, REFERRED established that the great laboring masses since collects around itself, widespread and carrying out effective operations and has set an example for workers who share the same views, the Netherlands, France, has led the calls for the establishment of the federation in Austria and Switzerland. All this federation of more permanent, effective, and to publicize the problems of living in Europe from Turkey, the organization under one roof in order to obtain the democratic rights movement, was founded in April 1986 ATİK.

Federations waste due to:

1. Attribution (Germany Turkish Workers Federation)

2. ATİGF (Austria Turkish worker Youth Federation)

3. HTlF (Netherlands Turkish Workers Federation)

4. İTİF (Swiss Federation of Workers from Turkey)

5. France Committee

6. England Committee

In this context;

It gives direction to these federations and committees within the framework of the policies defined as ATİK center. Depending on the waste in the center of every policy faaliyetlik our Federation are executed in the framework of a program related to specific policies oluğturarak found that the problems existing in the country and apply.

Depending on one of the other two agile youth activities we conduct operations across Europe alanımıy (New Democratic Youth) is women and the other activities.

Our Confederation resulting in the publication organ of our body, there are three.

These;

1. Fighting Newspaper

2. New Woman Magazine

3. New Democratic Youth magazine

Perspective waste Immigration Policy:

ATİK of foreigners living in Europe from Turkey evaluated as in previous years and the orientation was shaped accordingly. 9. ATİK that Congress debates and evaluations to express the current status of foreigners determined in the light of the correct determination by detecting that the immigration phenomenon, began to organize the activities in this framework.
Read more
Collapse
4.8
15 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
February 6, 2020
Size
19M
Installs
100+
Current Version
3.9.0.2.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hüseyin Sınırtas
Developer
Holzmarktstr. 2, 71634 Ludwigsburg / Germany
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.