Türk Radyoloji Seminerleri

Everyone
9
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Türk Radyoloji Seminerleri, Türk Radyoloji Derneği’nin sürekli tıp eğitimi faaliyetleri kapsamında yayınlanmaktadır. Yayın dili Türkçe olan dergi Nisan, Ağustos ve Aralık aylarında olmak üzere yılda 3 sayı ve sadece elektronik olarak yayınlanmaktadır.
Derginin öncelikli hedefi, kanıta dayalı tıp literatürüne yansımış olan en güncel bilgileri ve deneyimleri, radyoloji alanında çalışan hekimlere ve ilgili diğer branşlarda görev yapan hekimler ve sağlık profesyonellerine pratik bir şekilde aktarmaktır.
Derginin yayın politikası ve Editöryel işleyişi, Türk Radyoloji Derneği tarafından atanan bir Editör ve iki Editör Yardımcısı’dan oluşan Editörler Kurulu tarafından, uluslararası biyomedikal yayıncılık standartları ve etik prensiplere bağlı kalınarak belirlenir ve denetlenir.
Editörler Kurulu her sayı için radyolojinin alt konularından bir ana başlık belirler ve içerik planlaması ve koordinasyonu için Konuk Editör atanır. Konuk Editör yazıların başlıkları ve yazarlarını planlayarak Editörler Kurulu’nun onayına sunar. Yazıların basım öncesi denetimi ve içerik düzenlemeleri Konuk Editör ve Editörler Kurulu tarafından yapılır. Yazıların bilimsel ve hukuki sorumluluğu yazarlarına aittir.
Turkish Radiology Seminars, Turkish Society of Radiology is published within the continuing medical education activities. Publication language is Turkish magazine in April, August and December 3, including the number of years and are published only electronically.
Primary objective of the journal, the latest evidence-based knowledge and experience which is reflected in the medical literature, physicians physicians who work in the field of radiology and related tasks in other branches and health professionals to pass in a practical way.
The editorial policy of the journal and editorial operation, an editor appointed by the Turkish Association of Radiology and by the Board of Editors The Editors consist of two Assistant determined adherence to international standards and ethical principles of biomedical publishing and inspected.
Editorial Board determines the main title of the sub-topics of radiology is assigned to each number and Guest Editor for content planning and coordination. Guest Editor of the titles and authors of the article by planning Editors presents to the Board for approval. Before the publication of the text control and content editing and Guest Editor made by the Board of Editors. Scientific and legal responsibility belongs to the author of the article.
Read more
3.9
9 total
53
43
32
21
1
Loading...

What's New

Bazı düzenlemeler.
Read more

Additional Information

Updated
June 29, 2015
Size
15M
Installs
500+
Current Version
1.7
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
AVES
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.