TUS Asistanı - Çıkmış Sorular ve Spot Bilgiler

Contains Ads
·
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Bu uygulamayla TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) 'nda 1987-2018 yılları arasında çıkmış soruları ve TUS için hazırlanmış spot bilgileri bulabilirsiniz. Konulara göre ayrılmış sorular ve spot bilgiler sayesinde daha verimli çalışabilirsiniz. Ayrıca istediğniz soruyu ve spot bilgiyi favorilerinize ekleyerek, daha sonra da bu soru ve spot bilgilere çalışabilirsiniz.

Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı ya da Tıpta Uzmanlık Sınavı (kısaca TUS), Türkiye'de tıp fakültesi mezunlarının uzmanlık eğitimi için gereken branş seçme sınavıdır.

Her yıl şubat ve ağustos aylarında olmak üzere 2 kez yapılır. ÖSYM'nin Türkiye geneli için Ankara, İstanbul ve İzmir'de yapılan bir sınavdır.

TUS dünyanın en zor sınavlarından biri olarak kabul edilmektedir. O yüzden çıkmış sorular ve spot bilgiler üzerinden çalışmak faydalı olacaktır.

Konular temel ve klinik olarak iki ana kategoriye ayrılmıştır.

Temel alanda; anatomi, patoloji, mikrobiyoloji, farmakoloji, fizyoloji ve biyokimya yer almaktadır.

Klinik alanda; dahiliye, pediatri, kadın doğum, genel cerrahi ve küçük stajlar yer almaktadır.

Sorularınız için aysergames@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
With this application, you can find questions about TUS (Medical Specialization Exam) between 1987-2018 and spot information for TUS. You can work more efficiently thanks to questions and spot information separated by topics. You can also add your favorite question and spot information to your favorites and then work on these questions and spot information.

Medical Specialization Education Entrance Examination or Medical Specialization Examination (TUS for short) is a branch of the selection exams needed to graduate medical school residency training in Turkey.

It is done twice every year in February and August. ÖSYM general of Turkey for Ankara, Istanbul and Izmir is an examination.

TUS is considered one of the most difficult exams in the world. So it would be useful to work on questions and spot information.

Subjects are divided into two main categories as basic and clinical.

In the basic area; anatomy, pathology, microbiology, pharmacology, physiology and biochemistry.

In the clinical field; internal medicine, pediatrics, obstetrics, general surgery and small internships.

For questions, please send an e-mail to aysergames@gmail.com.
Read more
Collapse
4.7
303 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

* Teknik iyileştirmeler yapıldı.
* Bazı hatalar düzeltildi.
* Karşılaştığınız sorunlar için aysergames@gmail.com adresine mail atabilirsiniz.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 29, 2019
Size
10M
Installs
5,000+
Current Version
2.8.4
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$0.99 per item
Permissions
Offered By
Ay-Ser Bilişim
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.