YDS Word: Sık Çıkan Kelimeler

Contains Ads
·
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

YDS, Yökdil ve diğer ingilizce dil sınavlarında sık çıkan kelimeleri öğrenmek için popüler sosyal medya uygulamalarından alışık olduğunuz kolay, kullanışlı ve kapsamlı arayüzü ile kolayca adapte olup verim alabileceğiniz, sıkılmadan kullanabileceğiniz bir mobil uygulama. Sizde eğer YDS sınavına devamlı giriyor ama YDS sınavında 40 ile 70 puan arasında sıkışıyorsanız kelime bilgisi eksikliğiniz olabilir. Bu uygulamada YDS için gerekli ve YDS sınavında şimdiye kadar sık çıkmış kelimeleri bulabilirsiniz ve YDS sınavının üstesinden gelebilirsiniz.

----------Özellikler----------------
- 5 farklı kategorideki (isim, sıfat, zarf, fiil, deyimsel fiil) YDS kelimelerinin tam listesi
- Listelerdeki herhangi bir YDS kelimesine tıklayarak detay görünümünü açma
- Uygulamanın her aşamasında listedeki YDS kelimelerini, "Kelimelerime" kaydetme imkanı
- Kendi kelimeni kaydetme imkanı
- Kelimeleri rastgele öğrenme modu ile size kelimenin eş anlamlarını ve örnek cümlesini vererek türkçe anlamını tahmin etmenizi sağlama
- Hızlı slayt modu
- 4 farklı test seçeneği (Soru tipi- Cevap tipi : İng-Tur, Tur-İng, İng-Eşanlam, Eşanlam-İng)
- Kaydettiğiniz ve eklediğiniz kelimeler için de rastgele öğrenme ve hızlı slayt modları ile test seçenekleri
- 5 farklı kategorideki YDS kelimeleri için cümle soruları, soru şıklarındaki kelimelerin soru esnasında türkçe anlamlarını görme, doğru cevap detayına ulaşma ve kelimelerime ekleme imkanı
- 10 soruluk deneme sınavı (5 farklı kategoriden 2'şer soru dinamik olarak seçilir.)
- Tüm testler, cümle soruları ve deneme sınavı dinamik olarak oluşturulur, aynı soru ve şıklara ulaşma olasılığı düşüktür.

-----------Amaç---------------
Bu uygulamada YDS, YÖKDİL ve YKS sınavlarında sık çıkan 1600 kelimenin (5 farklı kategoride isim, sıfat, zarf, fiil, deyimsel fiil) türkçe anlamlarının yanı sıra eşanlamları, örnek cümleleri ve örnek cümlelerin çevirileri bulunmaktadır. Kelimelerin eşanlamları ve örnek cümlelerin çevirileri sayesinde YDS seviyesinde yeni kelimeler öğrenebilmeniz için seçici davranılmıştır, bu sayede toplamda yaklaşık 3000 YDS sınavı kelimesi öğrenme imkanınız vardır. YDS sınavında sık çıkan kelimeler, uygulama için seçilirken ise basit seviyedeki kelimeler zaman kaybınızı ve uygulamadan sıkılmanızı önlemek için gözardı edilmiştir. Bu nedenle uygulamadan tam verim alabilmeniz için belli bir seviyede ingilizce kelime haznenizin ve tabi ki grammer bilginizin olması beklenmektedir.

Sizden gelecek her türlü yorum ve önerileri bekliyoruz.
Uygulamamızı kullandığınız için teşekkür ederiz.
YDS Yökdil and other English language exam in easy you are accustomed to frequent the popular social media application to learn the words, with a convenient and comprehensive interface that you can easily get adapted yield is a mobile application that you can use without getting bored. It comes to you, if sustained YDS YDS exam exam, but if you are caught up between 40 and 70 points to the lack of vocabulary may be. You can find words often come so far in this application and the required exam for YDS YDS YDS exam and can overcome.

----------Features----------------
- 5 different categories (noun, adjective, adverb, verb, phrasal verbs) YDS complete list of words
- opening the detail view by clicking on any word in the list YDS
- YDS word in the list at each stage of the application, "My Words" Saving facilities
- Ability to record your own words
- Words random learning mode, giving you the words of synonyms and examples to get you to guess the meaning of Turkish sentences
- Fast slideshow mode
- 4 different test option (TYPE-answer type questions: Eng-Tur Tur-Eng, Eng-thesaurus, thesaurus-Eng)
- with slides at random and fast learning mode for the words you add, and you save the test options
- 5 sentences YDS questions for different categories of words, questions and see the meaning of the words in question during the Turkish case, the correct answer and the possibility of adding words to reach the details
- 10-question practice test (5 2'şer questions are dynamically selected from different categories.)
- All tests, trials and sentences exam questions are dynamically generated, the same questions and is likely to reach stylish low.

-----------Goal---------------
This application YDS YÖKDİL and often leaving 1600 words of LDS exam (5 different categories in noun, adjective, adverb, verb, phrasal verbs) as well as synonyms of the Turkish context, there are translations of example sentences and example sentences. Synonyms of the word and example sentence-level translations are treated through selective for YDS can learn new words, so that a total of about 3,000 YDS exam you have the opportunity to learn the words. YDS often see the words on the exam, if the application has been chosen for your loss of time and words on a simple level to prevent your application shamelessly disregarded. Therefore, a certain level in order to take full advantage of the application is expected to be in the course of your English vocabulary and grammar of your information.
 
You expect will come from all kinds of comments and suggestions.
Thank you for using our application.
Read more
Collapse
4.5
93 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Uygulamanın reklamsız tam versiyonu 1.99 TL'ye düşürülmüştür.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 2, 2019
Size
5.1M
Installs
5,000+
Current Version
2.6
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
In-app Products
$0.99 per item
Permissions
Offered By
Beisoft
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.