Cahiliyenin Hükmünü İstiyorlar

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Uygulamamızı beğenen, kendi sayfasında paylaşan veya bunlara yorum yapan kimselerin isimleri Google‘ın / Google Play sisteminden dolayı görünmektedir. Bu kişilerin sayfalarında şirk(Allah-u Teâlâ’ya ait hak, sıfat ve yetkileri Allah’tan başkalarına veya Allah’la birlikte bir başkalarına vermektir) küfür (gerek inatla, gerek cehaletle, gerekse inat edenleri taklit sebebiyle Allah’ın tevhidini inkâr etmek ve rasûlünü yalanlamaktır) ve haram içerikli paylaşımlar varsa reddediyor, böyle bir içeriğe bizim yapmış olduğumuz paylaşımlar üzerinden ulaşılması halinde hiçbir sorumluluk kabul etmiyoruz.

Uygulamamızı Beğenip Paylaşmayı Unutmayınız!!!

Cahiliyenin Hükmünü mü İstiyorlar
"Duatun La Kuda (İnanç Sorunları) Kitabına Reddiye"

Ziyaeddin El-Kudsi

Allah (c.c), İslam’ı kitabı Kur’an’da ve Rasulü Muhammed (s.a.s)’in hadislerinde insanlara hiç eksiksiz bildirmiş ve onda kapalı bir yön bırakmamıştır. Allah (c.c)’nün kitabı Kur’an ve Rasulünün hadisleri insanlar için en güzel yol göstericidir. Bu iki kaynağa sımsıkı tutunan kimseler şüphesiz ki sapıklıktan uzak, hidayeti bulmuş kimselerdir.

Kendi heva ve heveslerine uyan ve İslam’a düşman olan kimseler bu gerçeği çok iyi anlamışlardır. Bu kimseler İslam’ı ortadan kaldıramayacaklarını da çok iyi anlayıp İslam’ı ortadan kaldırmaya cüret edememişlerdir. İşte bu sebeple İslam adına söyledikleri sözleri Kur’an ve sünnetten bir delile dayandırarak bu delilleri kendi heva ve hevesleri doğrultusunda tefsir etmişler ve böylece insanları gerçek İslam’dan uzaklaştırmışlardır.

İşte bu kitap bu sapık kimselerin ortaya atmış oldukları iddiaları ve bu iddiaları desteklemek için getirdikleri Kur’an ve sünnet delillerini, bu kimselerin anladığı gibi değil, selefi salihin anlayışıyla okuyucuya sunmakta ve böylece hem ortaya atılan yanlışlığı düzeltmekte, hem de insanların saptırıldığı bu meselelerde onların yolunu aydınlatarak onlara bir ışık tutmaktadır.

İslam'ını korumak, çağımızın belamlarına kanmak istemeyen kimselere bir klavuz niteliğinde olan bu eseri okumakta geç kalmayın!...
People who like our app, sharing their reviews on their page or one of the names that Google / Google Play system due to appear. Shirk in this person of pages (rights of Allah-u Allaah, capacity and powers is to give an others with others or God but God), swearing (both stubbornly, both ignorance, as well as stubbornness that mimic reasons and denying God's Oneness to refute the rasul) and refuses If shares are forbidden content, such content we do not accept any responsibility if we have done our share to reach over.

Application Sharing our admiration or you forget it !!!

Ignorance of the Ruling Is What They Want
"Duat Le Kuda (Faith Issues) Book of Refutation"

Ziyaeddin al-Qudsi

Allah (c.c), Islamic book the Koran and Muhammad Muhammad (s.a.s) have been reported in the hadith of people never completely closed in one direction and leave them. Allah (c.c) has established book the Koran and the Hadith the Messenger is the best guidance for people. Hold on to these two sources who are undoubtedly far from heresy, were people who found salvation.

suits their whims and desires, and the persons who are the enemies of Islam have realized this fact very well. These people can not understand very well eliminate Islam have dared to abolish Islam. That is why the words that the name of Islam, the Quran and the Sunnah basing on evidence they give meaning to their own whims and desires in this evidence and so have people away from the true Islam.

That book this perverse allegations they had put forward by anyone and the Qur'an brought to support these claims and circumcision proofs, not as understood by this one, its predecessor is presented to the reader with a righteous understanding and thereby correct the mistakes posed both, as well as their way on these issues that people diverted It is to shed some light illuminating them.

protect Islam, the evils of our time do not want to blood a guideline for anyone who's not too late to read this book! ...
Read more
4.8
88 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
August 24, 2014
Size
3.4M
Installs
5,000+
Current Version
1.0
Requires Android
2.2 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hak Yayınları
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.