KUTSO - Dış Ticaret Çalışma Grubu

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası (KUTSO) tarafından oluşturulan Dış Ticaret Çalışma Grubu Mobil Uygulaması

Uluslararası ticaret faaliyetlerinin geliştirilmesi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması amacıyla yerel ihtiyaçların tespit edilerek, bu ihtiyaçları karşılamaya yönelik çalışmalar yürütülmesi, ulusal, bölgesel ve uluslararası ticaret faaliyetlerine aktif katılım ve küresel ticarete uyum sağlanması, üyelerin ihracat teşviklerinden azami düzeyde faydalanmasının sağlanması, Kütahya ve ilçelerindeki yerel ihracatçı ve ihracat potansiyeline sahip tüm işletmeler ile etkin ve katılımcı faaliyetler yürütülmesi gibi amaçlarla, KUTSO tarafından dış ticaret çalışma grubu oluşturuldu.

Dış ticaret çalışma grubu faaliyetleriyle, uluslararası piyasalar, uluslararası odalar, büyükelçilikler ve ticaret ataşelikleri gibi kuruluşlar ile iletişim kurularak işbirliği ve pazar imkânlarının araştırılması, yeni piyasa modellerinin ve ihracat olanaklarının değerlendirilmesi, küresel piyasaya giriş stratejilerinin oluşturulması, ticaret ve yatırım imkânlarına ilişkin bilgilerin işletmelere aktarılması, gelişen sektörler ve ülkeler hakkında bilgilendirme yapılarak, yerel ticaretin, uluslararası piyasalara taşınması amaçlanmaktadır. Mobil uygulama üyelik gerektirmektedir, Kutso üyeleri bu uygulamadan yararlanabilmektedir. Üyelik onayından sonra aktif olmaktadadır.

Bu uygulama sayesinde, duyurular, etkinikler, anlık mesajlar, üye listeleri gibi pek çok bilgiye erişim sağlanabilmektedir.
Foreign Trade Working Group Mobile Application created by Kütahya Chamber of Commerce and Industry (KUTSO)

In order to ensure the development and sustainability of international trade activities, local needs are determined, activities are carried out to meet these needs, active participation in national, regional and international trade activities and adaptation to global trade, ensuring that members benefit from export incentives at the maximum level, local exporters and exporters in Kütahya and For the purposes of conducting active and participatory activities with all enterprises with potential, the foreign trade working group was created by KUTSO.

Communicating with organizations such as international markets, international chambers, embassies and trade trusts, and researching the market opportunities, establishing new market models and export opportunities, establishing global market entry strategies, transferring information about trade and investment opportunities to enterprises. The aim of this course is to provide information about the developing sectors and countries and to move the local trade to the international markets. Mobile application requires membership, Kutso members can benefit from this application. It is active after membership approval.

With this application, many information such as announcements, events, instant messages and member lists can be accessed.
Read more
Collapse
Loading...

What's New

Bu Güncelleme;
- Kayıt ve şifremi unuttum ekranlarını devreye alır,
- Bazı ufak tefek hataları giderir,
- Performans iyileştirmeleri içerir,
- Tüm kullanıcılara tavsiye edilir.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 24, 2019
Size
55M
Installs
10+
Current Version
1.0.1.2
Requires Android
4.2 and up
Content Rating
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Ceviz Soft Co.
Developer
Dumlupınar Üniversitesi Tasarım Teknokenti Kütahya
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.