Esma-ül Hüsna (Sesli)

1,508
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

El Esmâ ül Hüsnâ - En Güzel İsimler, İslam kültüründe önemli bir yer tutan, Allah'ı anmak için kullanılan isimler. Allah'ın 99 ismi Kuran'da rakam olarak yer almadığı için Allah'ı 99 isimle sınırlandırmayı hurafe olarak görenler de vardır. Kuran'da sadece En Güzel İsimler olarak yer almaktadır. İfadede yer alan En Güzel İsimler insanların bildiği ve bilemiyeceği en güzel ve seçkin isim ve sıfatlar olarak anlaşılabilir.

Bismillâhirrahmânirrahîm, "Şefkatle merhamet eden Allah'ın adıyla"

En güzel isimler Allah'ındır. O'na, o güzel isimleriyle seslenin (duâ edin). Ve O'nun isimleri hakkında gerçeği çarpıtanları terkedin, onlara yaptıklarının tam karşılığı verilecektir. (Âraf 7:180)

---

Programdaki listeden istediğiniz ismi tıklayıp anlamını görebildiğiniz gibi herhangi bir ismi açtıktan sonra parmağınızı isim üzerinde sağa kaydırarak geri, sola kaydırarak ve tıklayarak ileri gidebilirsiniz.

Otomatik Sesli Okuma seçeneğini işaretleyip her bir ismin okunuşunu da sayfa değiştirdikçe duyabilirsiniz yada isterseniz Oku düğmesini kullanarak da dinleyebilirsiniz

İçerikle ilgili bir hata veya eksiklik varsa lütfen menüdeki iletişim kısmından bildiriniz.
El Asmd ul Hüsnâ - Most Beautiful Names, holds an important place in Islamic culture, the names of Allah used to. 99 names of Allah in the Qur'an, Allah does not take place as number 99 with a name that serves as superstition, there are limitations. Kuranda is located only in the most Beautiful Names. In the statement, the Most Beautiful Names of people know and can not know the names and adjectives can be understood as the most beautiful and exclusive.

Bismillahirrahmanirrahim, "In the name of Allah, the Compassionate the Merciful"

To Allah belong the most beautiful names. One, it's called the beautiful names (and pray). And he left the names of those who distort the truth about them, you will be given exactly what they are doing. (Araf 7:180)

---

Program by clicking on the desired name from the list as you can see the meaning of any name after opening the back sliding your finger right on the name, and clicking the left slide can go forward.

Automated Voice Reading tick the option on each page as you change you can hear the pronunciation of the name, or if you want you can listen to using the Read button

If there is an error or omission relevant to the content, please contact portion on the menu please inform.
Read more
4.5
1,508 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

v1.4, v1.5
-Hata Düzeltme
v1.3
-Görsel Düzenlemeler Yapıldı
-Menü Butonu Eklendi
-Paylaş Menüsü Eklendi
v1.2
-Önceki Sürümdeki Tasarım Hataları Giderildi
v1.1
-İsimlerin Okunuşları Eklendi
Read more

Additional Information

Updated
May 13, 2016
Size
6.8M
Installs
100,000+
Current Version
1.5
Requires Android
2.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
cagrikesen
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.