Baby College - English

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Cílem je postupné učení a rozšiřování slovní zásoby v cizím jazyce a to hravou formou. Děti se učí slova pomocí obrázků, textů a zvukových záznamů. Do učení tedy vstupují všechny formy paměti a díky audio knihovně se záznamy výslovnosti rodilých mluvčích máte jistotu, že se výrazy naučíte správně. Díky komplexnosti využitých paměťových procesů je hra vhodná i pro děti s různými poruchami učení.
Pro fungování aplikace je nutné vlastnit deskovou hru na výuku angličtiny – Baby College nebo alespoň hrací karty s obrázky, které obsahují QR cody, které touto aplikací scanujete.

Jak Baby College správně používat:

Vyberte z 250 výukových karet ty, které se budete učit. Prohlédněte si co je na obrázku na kartičce.

Ze zadní straně karty najdete „ spelling „. Pro správné zafixování anglických slov je zásadní správná výslovnost. Knihovna zvuků obsahuje 250 slov, namluvených anglickým rodilým mluvčím a tím máte jistotu, že si daná slova rychle zapamatujete a to navždy.

Ovládání je jednoduché.

Z obou stran hracích karet oscanujte pomocí aplikace QR code na uslyšíte správnou výslovnost od rodilého mluvčího. Využijte i možnost si procvičit, jak se dané slovo píše. Do řádku napište, jak se dané slovo píše a zjistíte jestli je správně nebo špatně.

Přejeme vám, aby vám Baby College pomohla s výukou angličtiny co nejvíce.

http://babycollege.cz/
The aim is to gradually learn and expand vocabulary in a foreign language in a playful way. Children learn words using pictures, texts and audio recordings. So all forms of memory enter learning, and thanks to the audio library with native speaker pronunciation records, you can be sure that you will learn the expressions correctly. Thanks to the complexity of the memory processes used, the game is also suitable for children with various learning difficulties.
For the application to work, it is necessary to own a board game to teach English - Baby College or at least playing cards with images that contain QR codes that you scan with this application.

How to use Baby College correctly:

Select from the 250 learning cards the ones you will learn. See what is in the picture on the card.

You will find spelling on the back of the card. Correct pronunciation is essential for correct English words. The Sound Library contains 250 words spoken by an English native speaker, making sure you remember them quickly forever.

Operation is simple.

From both sides of the playing cards, scan the QR code to hear the correct pronunciation from a native speaker. Use the opportunity to practice how the word is spelled. In the line write how the word is spelled and find out if it is right or wrong.

We wish you Baby College to help you learn English as much as possible.

http://babycollege.cz/
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Úprava odkazu na webové stránky.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 8, 2020
Size
22M
Installs
50+
Current Version
1.7
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Dušan Navrátil
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.