Baby College - English

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Cílem je postupné učení a rozšiřování slovní zásoby v cizím jazyce a to hravou formou. Děti se učí slova pomocí obrázků, textů a zvukových záznamů. Do učení tedy vstupují všechny formy paměti a díky audio knihovně se záznamy výslovnosti rodilých mluvčích máte jistotu, že se výrazy naučíte správně. Díky komplexnosti využitých paměťových procesů je hra vhodná i pro děti s různými poruchami učení.
Pro fungování aplikace je nutné vlastnit deskovou hru na výuku angličtiny – Baby College nebo alespoň hrací karty s obrázky, které obsahují QR cody, které touto aplikací scanujete.

Jak Baby College správně používat:

Vyberte z 250 výukových karet ty, které se budete učit. Prohlédněte si co je na obrázku na kartičce.

Ze zadní straně karty najdete „ spelling „. Pro správné zafixování anglických slov je zásadní správná výslovnost. Knihovna zvuků obsahuje 250 slov, namluvených anglickým rodilým mluvčím a tím máte jistotu, že si daná slova rychle zapamatujete a to navždy.

Ovládání je jednoduché.

Z obou stran hracích karet oscanujte pomocí aplikace QR code na uslyšíte správnou výslovnost od rodilého mluvčího. Využijte i možnost si procvičit, jak se dané slovo píše. Do řádku napište, jak se dané slovo píše a zjistíte jestli je správně nebo špatně.

Přejeme vám, aby vám Baby College pomohla s výukou angličtiny co nejvíce.

http://baby-college.com
The aim is to gradually learning vocabulary in a foreign language and playful way. Children learn words using pictures, text and sound recordings. So learning to enter all forms of memory through the audio library records the pronunciation of native speakers you can be sure that the words you learn properly. Due to the complexity of recovered memory processes is a game suitable for children with various learning disabilities.
For the functioning of the application you must have a board game to teach English - Baby College, or at least playing cards with images that contain QR cody that this application scans.

How to properly use Baby College:

Select from 250 instructional cards those you teach. Look at what is in the picture on the card.

From the back of the card, see "spelling". For proper fixation of English words is essential the correct pronunciation. Sound library contains 250 words, spoken native English speakers and have the confidence that you quickly remember those words forever.

Operation is simple.

From both sides of cards oscanujte using the QR code to hear a correct pronunciation from native speaker. Take advantage of the opportunity to practice, as the word says. Do your line, as the word says and find out whether it is right or wrong.

We wish you to help you Baby College teaching English as much as possible.

http://baby-college.com
Read more
Collapse
5.0
2 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

card no. 250 replaced
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 4, 2018
Size
22M
Installs
50+
Current Version
1.5
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Dušan Navrátil
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.