Eğitici Oyunlar & Dini Bilgiler - Elif ve Erkan

Contains Ads
·
Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Güzel bir kasabada yaşayan Elif ve Erkan namaz kılmak için camiye gidecek. Onlara arkadaş olmaya ne dersin? Böylece namaz nasıl kılınır öğrenebilirsin ve eğitici oyunlar oynayabilirsin. Dini bilgileri eğitici bir uygulama ile öğrenmek hiç bu kadar eğlenceli olmamıştı.

Camiye giderken kasabayı gezecek ve kasaba halkı ile tanışacaksın. Oyun tadında sürükleyici ve eğitici bir macera seni bekliyor. Bu güzel yolda faydalı bilgiler öğrenecek, çok güzel vakit geçireceksin. Yolda yardıma ihtiyacı olanlarla da karşılaşabilirsin. Onlara yardım etmeyi ihmal etmezsin değil mi?

Bu yolculukta bazı sürprizler de seni bekliyor. Mesela Ayşe Nine’yi ziyaret edip onun halini hatırını sorabilir ya da dondurmacı Recep Usta’ya uğrayıp dondurma alabilirsin. Ama uyaralım, Recep Usta’dan dondurma alabilmek biraz zordur, bakalım alabilecek misin?

Yolun sonunda da kasabanın şirin camisi seni bekliyor. Camiye girmeden hızlıca abdest almayı öğrenebilirsin. Elif ve Erkan sana camiyi tanıtacak ve namaz kılmayı öğretecek. Sende arkadaşlarına öğrenmiş olduğun dini bilgileri paylaşabilirsin. Namazdan sonra dua etmeyi de unutma.

3, 4, 5, 6 YAŞ VE ÜZERİ ÇOCUKLAR İÇİN KAZANIMLAR

✔️ Dini bilgiler öğretimi
✔️ Namaz öğrenimi
✔️ Cami bilinci
✔️ Abdest öğrenimi
✔️ Eğitici oyunlar
✔️ Yararlı içerik
✔️ Değerler eğitimi
✔️ El-göz koordinasyonu
✔️ Dua
✔️ İletişim becerisi
✔️ İnternetsiz erişim
✔️ Eğitsel içerik

Bu uygulama, çocuklara abdest almayı, namaz kılmayı öğreten eğlenceli ve eğitici bir uygulamadır.


GELİŞTİRİCİ NOTLARI

Elif ve Erkan uygulama sayfasına hoş geldiniz. Çocuk oyunları içerisinde en fazla eğitici içeriğe sahip olan uygulamadır. Çocuklarınız için elimizden geldiğince faydalı bilgiler öğrenebilecekleri bir uygulama geliştirmeye çalıştık. Abdest nasıl alınır? Namaz nasıl kılınır? Dini bilgiler nasıl aktarılır? bunun üzerinde geliştirme yapmaya devam ediyoruz.
3, 4, 5, 6 Yaş ve üzeri çocuklar, okul öncesi ve sonrası eğitim için tavsiye ediyoruz. Çocuklarınız ile birlikte güzel bir etkinlik geçirmeye var mısınız?

Bizi takip edin:
• https://www.instagram.com/elifveerkan
• https://www.facebook.com/elifveerkan
• https://www.instagram.com/cizgiofisi
• https://twitter.com/cizgiofisi


Haydi, uygulamayı ücretsiz indir ve Elif ile Erkan’a merhaba de!
Elif and Erkan who live in a beautiful village will go to the mosque to pray. How about we make friends with them? So you can learn how to make prayers and play educational games. Learning religious information with an educational application has never been so much fun.

 On your way to the mosque, you will visit the town and meet the townspeople. An immersive and educational adventure awaits you. On this beautiful road you will learn useful information and have a great time. On the way, you might find someone who needs help. You don't neglect to help them, do you?

 There are some surprises waiting for you on this trip. For example, you can visit Ayse Nine and ask her if she wishes you ziyaret or ice-cream maker Recep Usta and stop by. But let's warn, it's a little hard to get an ice cream from Recep Usta, see if you can get it.

At the end of the road, the lovely mosque of the town is waiting for you. You can learn to take ablution without going into the mosque. Elif and Erkan will introduce you to the mosque and teach you to pray. You can share your religious information with your friends. Do not forget to pray after prayer.

GAINS FOR CHILDREN 3, 4, 5, 6 YEARS AGAIN

Öğretim Religious information teaching
Öğren Prayer Learning
✔️ Mosque awareness
Öğren Ablution learning
✔️ Educational games
✔️ Useful Content
Eğitim Values ​​education
Koordinasyon Hand-eye coordination
✔️ Prayer
Bec Communication skills
Etsiz In-line access
Sel Educational content

This application is a fun and educational application that teaches children to take ablution and pray.


DEVELOPER NOTES

Welcome to the application page of Elif and Erkan. It has the most educational content in children's games. We tried to develop an application for your children to learn as much as we can. How is the ablution taken? How to make a prayer? How is religious information transferred? we continue to improve on this.
We highly recommend for children aged 3, 4, 5, 6 years and above, pre-school and after-school. Do you have a nice activity with your children?

Follow us:
• https://www.instagram.com/elifveerkan
• https://www.facebook.com/elifveerkan
• https://www.instagram.com/cizgiofisi
• https://twitter.com/cizgiofisi


Come on, download the application for free and say hi to Elif Erkan!
Read more
Collapse
4.7
724 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
January 12, 2018
Size
100M
Installs
50,000+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
In-app Products
$0.99 per item
Permissions
Offered By
ÇİZGİOFİSİ
Developer
Başakşehir Mahallesi, 1. Etap C17 Blok Başakşehir /İstanbul, Türkiye
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.