AVAZTÜRK

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

27 Aralık 2015 günü yayına başlayan AVAZTÜRK.COM olarak;

Her türlü etnik, mezhepsel ve kültürel farklılığı bir kenara bırakıp ve hatta bir zenginlik aracına dönüştürüp bu ülke bu ülkenin 1000 yıllık kardeşlik hukukunu yeniden tesis etmek isteyen ‘aklın’ çığlığı olmak, bu yönde hayalleri olan kitlenin ‘başkaldırısının’ işaret fişeği olmayı bir misyon kabul ediyoruz.

Tuzakların, desiselerin, ihanetlerin bu ülke ve bu millet üzerine kabus gibi çöktüğü bir noktada, AVAZTÜRK olarak bizim tarafsız kalma gibi bir lüksümüzün olmadığını, olamayacağını, her şeyden önce Allah’ın bizi taraf yarattığını, Hakk’ın yanında Batıl’ın karşısında taraf yarattığını, bizim de Hak’kın yanında Batıl’ın karşısında taraf olacağımızı açık ve net bir şekilde ilan ediyoruz.

Tarafsızlık, ortada olma gibi hamaset edebiyatının arkasına asla sığınmayacak, “orta yollu çizgi" diye adlandırılan çizgisizliği reddedeceğiz.

Yaslandığımız tek güç önce Allah (C.C.) sonra milletin ta kendisidir. Rabbimizin ve milletimizin dışında hiç bir güce ram etmeyecek, kalemimizi güç dengelerine göre eğip bükmeyeceğiz.

Sancak’ta, Yeni Pazar’da, Prizren’de, Gümilcine’de, Kırcaali’de, Anadolu’da, Bakü’de, Kerkük’te, Halep’te, Bayır Bucak’ta, Kabil’de, Bingazi’de, Tebriz’de, Mogadişu’da, Kahire’de ve de bu merkezler nezdinde, ideallerimizin sığdığı her yerde ve her bucakta uyanacak büyük heyecanın itici gücü olacağız.

Elbette işimizin zor yolumuzun uzun olduğunun bilincindeyiz. Ancak şuna da inanıyoruz ki; Hakk yolunda yürütülen mücadelenin yardımcısı Allah’tır.

Rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.

AMİN.
December 27, 2015 as the day I AVAZTÜRK.CO Launched;

All kinds of ethnic, leaving sectarian and cultural differences aside and even a richness tool to transform this country who want to restore the 1,000-year-brotherhood of law in this country 'mind' cry to the masses who dreams in this direction 'revolt of' sign we accept a mission that flares .

Pitfalls, Desis the betrayal of a point at which collapsed like a nightmare on this country and this nation, AVAZTÜRK as we do not have the luxury of having our objective, can not be, God before everything he created us hand, it creates side opposite superstition beside Right, also it will be on our side opposite superstition next Hak'k we declare openly and clearly.

Neutrality will never shelter behind the heroism literature as being in the middle, "middle-way line," we will reject the so-called çizgisizlig.

The only power we sit before God (C.) after t he nation. Our Lord and will not ever ram a power outside of our nation, we will bend our pen according to the balance of power.

The Sandzak region in New Market, in Prizren, in Gümilcine, in Kardzhali, in Anatolia, in Baku, in Kirkuk, in Aleppo, in the parish Bair, in Kabul, in Benghazi, in Tabriz, in Mogadishu, in Cairo and in the eyes of these centers, wherever it fits our ideals, and we are excited to wake up the driving force of every parish.

Of course we are aware that we have a long way to our business. However, we believe that at this; It is God's deputy struggle right path.

and help you get half of our Lord sentence.

AMINE.
Read more
Collapse
4.8
31 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Çeşitli güncellemeler yapıldı
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
December 31, 2017
Size
8.8M
Installs
500+
Current Version
1.0.1
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
CM Bilişim Teknolojileri
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.