Kuşbakışı Türkiye - Tarihi ve Doğal Güzelikler

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

81 ilin bilgilerine ve kuşbakışı fotoğraflarına rahatlıkla ulaşın.

Pirana Film ”Kuş Bakışı Türkiye” projesiyle 81 ilin tarihi ve doğal güzelliklerini 90 kişilik bir ekiple havadan görüntülemiştir. Bu proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenmiştir. Pirana Film; genç ve dinamik kadrosuyla sürekli üreten ve yaptığı her işi bir öncekinden daha iyi yapma gayretiyle büyümeye devam etmektedir.

İstanbul
Yıllar boyunca büyük İmparatorluklara ev sahipliği yapan, dinlerin, dillerin, ırkların buluşma şehri, Türkiye'nin ve Avrupa’nın en kalabalık şehri… İstanbul!
Asyadan bir kısrak gibi uzanır Anadolu… Avrupa’ya değmeden İstanbul olur eli.
İstanbul’u dinler şair, gözleri kapalı… Ankara’nın İstanbul’a dönüş yolunu sever hep bir başka şair… Dünya güzeli bir kadındır bir başkasında… Canım İstanbul’um der bir diğeri… “Nereye gidersen git, orada İstanbul” denilir bir şiirde de.  İstanbul’u anlatır sayısız şiirler, şarkılar, kitaplar… Siz Sinan’ı izlerken her adım başı, İstanbul kendini anlatır sessizce.
O büyük fetih komutanı hadis-i şerif içinde müjdelenir… Adı Fatih Sultan Mehmet olur. Bizans’ın Konstantiniyyesi İslambol olur yükselir minareleri, kubbeleriyle…  
Yenilmez şehirdir İstanbul. Burada yaşayan dini, dili, ırkı ve rengi ne olursa olsun, İstanbulludur. Roma’ya, Bizans’a, Latin ve en son Osmanlı İmparatorluğuna başkentlik yapmış olsa da ''Dünya bir ülke olsa başkenti İstanbul”dur Napolyon’a göre.
Sarayburnu’ndan hafif bir rüzgâr fısıldar uhrevi bir musikiyi boğaza… İleride musiki ısınır, sözler ısınır. Haliç’te Altın boynuz’da yanar bir gemi. İstanbul yanar suyun içinde. İstanbullular yanar içlerinde…
Kız Kulesi'nde tutsaktır aşk acısı yıllarca özlenen ve hasretle anılan bu şehirde. Akşamları balıkçılar teknesinde öldürür fakirliği tuttukları balıklararla. İskeleden kalkan bir vapur yükselir mavi suların tepesinden martıların göğüne… Ebu Eyyüp El Ensari, Hz. Yuşa, Aziz Mahmut Hudayi, , Yahya Efendi, Telli Baba ve daha nice İslam büyüğü manevi bekçisidir şehrin.
Bir gurbet treninin düdüğü duyulur Haydarpaşa’dan geçerken vapurla.  Rumeli ve Anadolu Hisarı'nın ihtişamı önünden süzülür gemiler. Dolmabahçe’den Topkapı Sarayı'na, oradan Yıldız Sarayı'na, Beylerbeyi Sarayı'na, oradan Çırağan Sarayı'na… Bitmez boğazın sergilediği sarayları, köşkleri, yalıları…   
Sultanahmet'te, Süleymaniye'de bir bayram sabahını anımsatır Eminönü’nde güvercinlere buğday atan çocukların gülümsemeleri… Kapalı Çarşı'da kaybolmuş bir turist gibi dolanır Galata kulesindeki üveyikler. Emirgan Korusu'nda gökkuşağı rengi güzellikler. 15 Temmuz Köprüsü'nde şehitler selamlar üstünden İstanbul’un Avrupa yanına geçenleri…
Bir masaldır İstanbul. Anlatmak azaltmaz, artırır ancak. Uç uca eklenir anlatılar, hikâyeler boğazın derin sularına atılanlar hariç olarak. Dili olsa da konuşsa saraylar, cami, kilise, sinagog ve havralar ne şanlı milletler, ne büyük şahsiyetler barındırdığını kucağında bu şehrin. 
Bazı şehirler vardır, ne vakit anlatılmaya başlansa söz gelir, şiir olur, şarkı olur olur dökülür satırlara.

Ankara
Kökü binlerce yıllara giden nice uygarlıkların hayat bulduğu Anadolu’nun ortasına bir mühür gibi inmiş baş şehir. Devletin üst düzey kuruluşlarının, idarenin ve siyasetin kalbi… Soğuk kış aylarının, sıcak kalpli şehri… Ankara!
Gök yerle, yer çamurla birleşir. Uzun bir yolu vatan müdafaası için kat edecek ağızlardan ortak bir marş yankılanır birbirini kaybetmeme çabasıyla.
“Ankara’nın taşına bak. 
Gözlerimin yaşına bak. 
Biz Yunan'a esir olduk. 
Şu feleğin işine bak”
O "felek", ibresini Ankara’dan yana, toprakların asıl sahiplerinden yana kullanır ve düşman atılır yurttan. Dimdik yükselir Anıtkabir ve hatırlatır düşmana Türk’ün esarete uzak olduğunu.  
Dizleri yaralı bir çocuk gibi surları yaralı, kadim kalelerden dinleyin Ankara’yı. Tepelerden aşağılara kat kat dolup taşar hayatlar… Yaralı surlar Ankara olurken Ankara tarihe altın harflerle kazınır.  
Easily access information and bird's-eye photos of 81 cities.

Movie Piranha "Bird's Eye Turkey" View project has 81 provinces with the historical and natural beauties of the air to a team of 90 people. This project was supported by the Ministry of Culture and Tourism. Pirana Film; With its young and dynamic staff, it is continuously producing and growing with the effort of making every job done better than the previous one.

Istanbul
Over the years, hosting the greatest empire, religions, languages, races town meeting, Turkey's and Europe's most populous city ... Istanbul!
Anatolia extends as a mare from Asia… Europe is not touching the hand of Istanbul.
Istanbul listens to the poet, eyes closed en Ankara is always another poet who likes to return to Istanbul… is a beautiful woman in the world . Istanbul tells about countless poems, songs, books ’You watch Sinan, every step of the way, Istanbul tells itself quietly.
The great commander of the conquest is heralded in the hadith i His name is Fatih Sultan Mehmet. The Byzantine Constantinople becomes Islambol ascends minarets with its domes Biz
The city is invincible Istanbul. Regardless of the religion, language, race and color that live here, he is from Istanbul. Although he was the capital of Rome, Byzantium, Latin and the last Ottoman Empire, according to Napoleon, whose capital was Istanbul.
A light wind whispers from the Sarayburnu whispers a violent music to the throat. A ship that lights up on the Golden Horn in the Golden Horn. Istanbul is in the water. Istanbulites light up iç
She is captive in the Maiden Tower. In the evenings, fishermen kill on their boat and catch the poverty. A ferry departing from the pier rises to the sky of the seagulls from the top of the blue waters sular Abu Eyyup El Ensari, Hz. Yuşa, Aziz Mahmut Hudayi,, Yahya Efendi, Telli Baba and many others are the spiritual guardians of the Islamic city.
You hear the whistle of a expedition train passing by Haydarpaşa. The ships are filtered in front of the magnificence of Rumeli and Anatolian Fortress. From Dolmabahçe to Topkapı Palace, from there to Yıldız Palace, to Beylerbeyi Palace and from there to Çırağan Palace '
A smile on the feast day in Sulaymaniyah, Istanbul. Rainbow color beauty in Emirgan Grove. On the 15th of July Bridge, the ones who pass by the greetings of martyrs on the European side of Istanbul Kö
Istanbul is a tale. The narrative does not reduce, but increases. The narratives are added end to end, except for the stories that are thrown into the deep waters of the throat. In spite of the language of the palaces, mosques, churches, synagogues and synagogues of the glorious nations, what great personalities have embraced this city.
There are some cities, when you start to tell the story, poetry becomes, the song becomes poured lines.

Ankara
The head city, like a seal in the middle of Anatolia, where many civilizations have come to life in thousands of years. The heart of high-level institutions, administration and politics of the state bi Cold winter, warm hearted city Devlet Ankara!
The sky meets with the ground, the ground is mud. In a long way, a common anthem is echoed from the mouths that will go to defend the homeland.
“Look at the stone of Ankara.
Look at the age of my eyes.
We became prisoners to the Greek.
Look at this flash ...
He "felek", hand to hand to Ankara, the main owners of land and threw enemies are thrown from the country. Dimdik rises to the Mausoleum and recalls that the enemy is far from captivity.
Wounded as a child with knees wounded, listen to the ancient strongholds of Ankara. Life is over and over the top of the heights lar Wounded walls of Ankara while Ankara history is engraved in gold letters.
Read more
Collapse
4.1
11 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Video oynatma sorunları giderildi
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 24, 2020
Size
60M
Installs
500+
Current Version
2.0.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Pirana Film
Developer
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.