Yaga – najde vašeho mazlíčka

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Ať už se váš domácí mazlíček ztratil kdekoliv, díky mobilní aplikaci Yaga se zvyšuje pravděpodobnost jeho rychlého nalezení. Aplikace totiž osloví lidi v okruhu 5 km, kteří vám pomohou mazlíčka najít.

Nikomu to nepřejeme, ale při ztrátě vašeho mazlíčka vždy uteče mnoho cenných minut i hodin, během kterých přemýšlíte, jak postupovat. Yaga toto řeší za vás. Funguje na principu vzájemné pomoci majitelů mazlíčků a lidí, kteří jsou ochotni pomoci v případě jejich hledání. Stačí k tomu jen mobilní telefon a stažená mobilní aplikace Yaga. Při ztrátě jednoduše a okamžitě odešle informaci do okolí. Ostatním se zobrazí vaše žádost o pomoc při hledání i s údaji o vašem mazlíčkovi, které jste již předtím vložili do aplikace. Už nemusíte ztrácet čas hledáním fotografií, výrobou letáků a poté jejich vylepováním po ulicích. Toto je minulost a hlavně ztráta času. Yaga pracuje teď a přímo v okolí, kde ke ztrátě došlo. Každý, kdo spatří vašeho mazlíčka, vás může okamžitě kontaktovat s potřebnou informací.

Lidé, kteří chtějí pomáhat, si mohou kdekoliv zobrazit seznam ztracených mazlíčků a zároveň si mohou vytvořit svá místa, kde se sami nejčastěji pohybují. V případě nahlášení ztráty, odešle aplikace upozornění a každý, kdo mazlíčka spatří, může ihned informovat majitele.

A jak to funguje? Na začátku stačí vyplnit kartu mazlíčka a to je vše. Snadné a účinné. Tady a teď. Žádný ztracený čas… tím se výrazně zvyšuje šance, že ztracený mazlíček nalezne brzy cestu domů.
Wherever your pet is lost, the Yaga mobile app makes it more likely to be found quickly. The app will reach people within 5 km to help you find your pet.

Nobody wishes to do so, but if you lose your pet, many valuable minutes and hours will always pass during which you are thinking how to proceed. Yaga solves this for you. It works on the principle of mutual assistance of pet owners and people who are willing to help in their search. All you need is a mobile phone and the downloaded Yaga mobile app. In case of loss, it simply and immediately sends information to the surroundings. Others will see your search help request with information about your pet that you previously entered into the app. You no longer have to waste time searching for photos, making leaflets and then stitching them up the streets. This is the past and, above all, a waste of time. Yaga works now and right in the neighborhood where the loss occurred. Anyone who sees your pet can contact you immediately with the necessary information.

People who want to help can see a list of lost pets anywhere, and at the same time they can create places where they move most often. If a loss is reported, the application sends a notification and anyone who sees the pet can immediately inform the owner.

And how does it work? At the beginning, just fill out your pet card and that's it. Easy and efficient. Here and Now. No lost time… this greatly increases the chance that a lost pet will soon find a way home.
Read more
Collapse
4.3
6 total
5
4
3
2
1
Loading…

Additional Information

Updated
June 1, 2021
Size
13M
Installs
500+
Current Version
1.1prod
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Charity Apps s.r.o.
Developer
Ve Střešovičkách 11 Praha 16900
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.