Denge Koleji

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Biz, altı idealist eğitimci olarak, otuz yıllık mesleki tecrübemizle ortak bir hayalin peşine düştük.

Bilimsel düşünceyi özümsemiş, çağdaş yaşamın gerektirdiği beceri ve değerlerle donatılmış; idealist, üretken ve kendine güvenen bireyler yetiştiren bir okul kurmak için çıktık yola.

Denge Okulları bu hayalin gerçeğe dönüşümüdür.Kurulduğumuz günden bu yana, eğitim çıtasını sürekli yukarı taşıyor;

başarılı ve mutlu çocuklar yetiştirmek için her gün daha çok çalışıyor ve üretiyoruz.Amacımız; eğitim sisteminde oluşmuş tüm aksaklıkları gidererek; kendine güvenen, potansiyelinin farkında olabilen, kendini gerçekleştirebilen, üreten, zihinsel, ruhsal ve bedensel olarak mükemmel dengeyi yakalamış; ülkesini geliştiren, dünyayı değiştiren bireyler yetiştirmek.Eğitimin temelinde çocuklarımızın mutlu ve başarılı olmaları yatıyor. İşte biz terazinin iki kefesini dengeleyecek olan “Denge Eğitim Sistemini” oluşturduk. Bu sistemin bir kefesinde çocuğun ebeveyn yönlendirmesinden uzak gerçek yetenek ve mutlu olduğu alanları detaylı çalışmalarla belirlediğimiz Yetenek Odaklı Eğitim Sistemi (YODEM); diğer kefesinde ise akademik kazanımlarını bireysel özelliklerine göre eksiksiz kazandırdığımız ve akademik başarı elde ettiği Kazanım Temelli Eğitim Sistemi (KATEM) vardır. “Denge Eğitim Sisteminin” ve dolayısı ile “Denge Okullarının” temelinde mükemmel Denge anlayışı yatıyor.Denge Okulları olarak kendimizi geliştirirken, kurumsal yapımızla ülkemizin her yerine “Denge” getirmeyi bir vizyon ve misyon ediniyoruz. Niceliğimizi artırırken niteliğimizden ödün vermiyoruz. Hayatın temel taşını oluşturan “dengeden” esinlenirken oluşturduğumuz eğitim anlayışımızdaki farklılıklardan, daha fazla öğrencinin yararlanmasını amaçlıyoruz.Sizlerin verdiği güven ve inançla...
As six idealist educators, we pursue a common dream with our thirty years of professional experience.

Assimilate scientific thinking, equipped with the skills and values ​​required by contemporary life; we set out to establish a school that educates idealistic, productive and confident individuals.

Denge Schools is the realization of this dream.

 

Since the day we were founded, it has been constantly raising the bar;

we are working harder and producing more and more every day to raise successful and happy children.

 

Our aim; by eliminating all deficiencies in the education system; self-confident, aware of its potential, self-realizing, producing, perfected mentally, spiritually and physically; to develop individuals who develop their country and change the world.

 

The basis of the education is that our children are happy and successful. Here we have created the Eğitim Balance Education System ecek which will balance the two pans of the scale. In one aspect of this system, the Talent Focused Education System (YODEM), which we identify with realistic talent and areas where the child is happy, away from parental guidance; the other is the Acquisition-Based Education System (KATEM), in which we achieve academic achievements according to individual characteristics and achieve academic success. At the basis of the Eğitim Balance Education System “and therefore” Balance Schools mükemmel lies the excellent understanding of Balance.

 

While developing ourselves as Denge Schools, we have a vision and mission to bring ge Balance yerine to every part of our country with our corporate structure. We do not compromise our quality while increasing our quantity. Inspired by the enc balance oluşturan that constitutes the cornerstone of life, we aim to make more students benefit from the differences in our understanding of education.

 

With your trust and faith ...
Read more
Collapse
Loading...

What's New

Denge Koleji Mobil Web Sitesi Uygulaması
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
September 5, 2019
Size
7.4M
Installs
10+
Current Version
1.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Denge Koleji
Developer
Maltepe, 8110/1. Sk. No:9, 35640 Çiğli/İzmir
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.