2020 Devlet Yardımı -Kosgeb - Hibe -Teşvik - Kredi

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Devlet Yardımı
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sosyal devlet anlayışının bir gerekliliği olarak toplumun her kesimine devlet desteği sağlanmaya çalışılıyor. Vatandaşlar arasındaki sosyal ve ekonomik eşitsizliğin en az indirilmesi amacıyla yapılan bu girişimler, devlet ve vatandaş arasındaki ilişkinin niteliği açısından da son derece önemlidir. Sanılanın aksine sosyal devlet anlayışıyla desteklenen devlet yardımı sadece gelişmiş ülkelere özgü değil asıl olarak gelişmekte olan ülkelerin sosyal düzeni sağlamak için başvurdukları yöntemlerden biridir.
Devletlerin vatandaşlarına hizmet için var olduğu gerçeğinin bir göstergesi olan devlet yardımları, halkın yaşam kalitesinin arttırılması öngrülerek yapılır. Devlet desteklerinin ülkenin her kesimden vatandaşı için olması gerektğine şüphe yoktur. Bunun için de devlet bir yandan sosyo ekonomik durumu asgari düzeyin altında olan vatandaşları için sağlık, eğitim, yiyecek, barınma gibi yardımlarda bulunurken; diğer yandan da devlet ekonomisinin ve dolayısıyla yerli yatırımcının daha fazla kazanç sağlayabilmesi için girişimlerde bulunur. bunlar çoğunlukla ülkeyi ekonomik olarak ileri taşıyacak konularda devlet ve vatandaşın birlikte hareket etmesini sağlayacak olan yardımlardır.
Devlet yardımlarının en temel düzeyde olanı şüphesiz ki gelir düzeyi düşük olan vatandaşların hayatlarını idame ettirmeleri için yapılan yardımlardır. Bu konuda birçok çeşitlilik bulunmakla birlikte belediyeler gibi daha yerel devlet organlarında ihtiyacı olan kişilerin belirlenmesi üzerinde gerekli yardımlar sağlanmaktadır. Ülkemizde bu alanda en çok başvurulan devlet yardımları gelir seviyesinin düşül olmasına bağlı olarak istenilen temel ihtiyaç yardımları ve boşanma, vefat gibi nedenlerle çocuklara ve kadınlara yapılan yardımlardır.
Ülke ekonomisinin iç ve dış pazardaki gücünün arttırılması amacıyla devletin girişimcilere ve ihracat yapan kurum ve kuruluşlara sunduğu yardımlar da azımsanmayacak düzeydedir. Bu amaçla verilen destekler her geçen yıl artmakta ve yeni olanaklar sunulmaktadır. Özellikle dış ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla Yurtdışı Pazar Araştırma Desteği, Kolay Destek, Yurtdışı Fuar Desteği , Türk Eximbank Destekleri gibi birçok devlet yardımı olanakları vardır. Aynı şekilde iç ticaret hacminin geliştirilmesi amacıyla da yine aynı şekilde girişimciliği ve kadınların iş hayatına atılmasını destekleyen birçok devlet yardımı söz konusudur.
Government Aid
As in all over the world, our country is trying to provide state support to all segments of society as a necessity of social state understanding. These initiatives aimed at minimizing social and economic inequality among citizens are also very important for the quality of the relationship between the state and the citizen. Contrary to popular belief, state aid, which is supported by a social state understanding, is not only specific to developed countries but is one of the methods used by the developing countries to maintain social order.
State aid, which is an indication of the fact that states exist to serve their citizens, is made with the foreseeability of improving the quality of life of the people. There is no doubt that state subsidies should be for all citizens of the country. For this purpose, the state provides health, education, food and shelter assistance for citizens whose socio-economic status is below the minimum level; on the other hand, it attempts to make more profit for the state economy and thus for domestic investors. these are often the aid that will enable the state and the citizen to act together in matters that will advance the country economically.
The most basic level of state aid is undoubtedly the aid given to the maintenance of the lives of low-income citizens. Although there is a wide variety in this regard, more local government bodies such as municipalities provide assistance in identifying people in need. In our country, the most commonly used state aids in this field are the basic needs that are required depending on the income level being deducted and the aid given to children and women due to divorce and death.
In order to increase the power of the country's economy in the domestic and foreign markets, the assistance provided by the state to entrepreneurs and exporting institutions and organizations is considerable. The support given for this purpose increases every year and new opportunities are offered. There are many state aid opportunities such as Overseas Market Research Support, Easy Support, Overseas Fair Support, Türk Eximbank Supports, especially for the purpose of improving the foreign trade volume. Likewise, there are many government grants that support entrepreneurship and women's employment in order to improve the domestic trade volume.
Read more
Collapse
4.1
22 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Hatalar giderildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
February 2, 2020
Size
4.1M
Installs
5,000+
Current Version
0.3
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Permissions
Offered By
Blog Haber App
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: TurkeyLanguage: English (United States)All prices include VAT.
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.