4D Sihirli Kelimeler AR

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Telefon ve Tabletleri Ellerinden Düşürmeyen Çocukların Bu Uygulama ile Öğrenecekleri Çok Şey Var Artık.

KARTLARI İNDİRME LİNKİ (ücretsiz)
www.dncstudyo.com

Arttırılmış Gerçeklik uygulamaları öğrencilerin hayal gücünün ve yaratıcılıklarının gelişmesine destek olarak, öğrencilerin gerçek dünyayla ilgili algılarını ve gerçek dünya ile olan etkileşimini artırarak öğrenme düzeyinde eğlenceli bir öğrenme şekli sunmaktadır.

Artırılmış gerçeklik uygulamalarında görsel nesnelerin 3 boyutlu kullanılması öğrencilerin ilgilerini çekerek öğrenmeye ve derse katılımlarını artırmakta ve onları motive etmektedir. Ayrıca, konular üzerinde farklı bakış açıları edinmelerine destek olmaktadır.

İlkokul 2. Sınıf, 3. Sınıf ve 4. Sınıfta işlenen ünitelerdeki kelimeleri müfredata uygun bir şekilde ,Artırılmış Gerçeklik teknolojisi ile birleştirerek çocukların görsel hafıza bölümünü çalıştırır. Bu sürüm gelecek ünitelerin demo olarak bir örneğidir.

Uygulama içinde 7 adet model bulunur ve bu modellerde toplam 20 kelime vardır.

Her kelimenin İngilizce seslendirmesi bulunmaktadır.

En önemli özelliği “Bas Konuş” tuşunu kullanarak hem kelimelerin doğru telaffuzu hem de sesli komut ile modellerin animasyonunun değişmesi gibi özellikleri mevcuttur.

Kelimelerin yazılışı, söylenen kelimelerin yazılışı ve Türkçesi, altta bulunan ekranda görünür.

Ayrıca çocukların bu kelimeleri öğrenerek kendilerini sınaması için konuyla ilgili bir test bulunur. Testte alınan puan sosyal medya sitelerinde paylaşılarak öğrenmenin keyfini çıkarmaları sağlanır.

Ekran görüntüsü alınabilir ve bütün mecralarda paylaşılabilir.
Phone and Tablets Children who do not drop their hands have a lot to learn with this application.

DOWNLOADING CARDS (free)
I www.dncstudyo.co

Increased Reality practices provide a fun learning style at the level of learning by increasing the imagination and creativity of students as they improve their perceptions of the real world and its interaction with the real world.

The increased use of 3D objects in realistic applications increases learning and motivation by attracting students. They also support the acquisition of different perspectives on the issues.

The curriculum of the units in the 2nd, 3rd, and 4th grades of elementary school combines children's visual memory with augmented reality technology. This version is an example of a demo of future units.

There are 7 models in the application and there are 20 words in these models.

Every belly has English voicing.

The most important feature is the use of the "Push to Talk" key, which has both the correct pronunciation of the words and the ability to change the animation of the models with the voice command.

The spelling of the words, the spelling of the spoken words and the Turkish appear on the screen below.

There is also a test on the subject for children to learn these words and test them. The score obtained in the test is shared on the social media sites so that the student can enjoy the experience.

A screenshot can be taken and shared across all the meetings.
Read more
5.0
8 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Android 4 Telefonlar Eklendi (Sorun Yaşayanlar yorumda belirtirse güncelleme yapabiliriz)
Read more

Additional Information

Updated
August 1, 2018
Size
91M
Installs
100+
Current Version
0.3
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Dnc Studyo
Developer
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.