Düşyeri

Offers in-app purchases
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Düşyeri çocukların dijitalde geçirdikleri süreyi %100 güvenli ve eğitimlerine destek olacak şekilde tasarlandı. Biz dusyeri olarak çocuk odağında çalışıyoruz. Dijital dünyayı yarattığımız aile için güvenli uygulama ile çocuklar için kişisel gelişim haline getiriyoruz. 2008 yılında Pepee çizgi filmini, 2018 yılında ise düşyeri’ni hayata geçirdik.
Düşyeri uygulamamızda neler var?
Tabi ki pepe nin birbirinden eğlenceli ve yepyeni bölümleri var. Birbirinden eğlenceli oyunları çocuk oyunları, 2000’den çok çocuk şarkısı yaptık. Birbirinden renkli ve güzel çocuk için boyama oyunları, bilmeceler, bulmacalar, sevimli ayıcık oyunları, kedicik oyunları, çocuk için eğlenceli matematik, eğitim için bebek oyunu, eğitici zeka oyunları hepsi düşyeri’nde çocukları bekliyor.
Düşyeri’nde oyunlar nasıl?
Çocuklar güvenle birbirinden eğlenceli oyunları, eğitici zeka oyunları, Pepee oyunları oynayabilir. 100’e yakın eğitici oyun hazırladık. Düşyeri’nin içindeki eğitici oyunlar Düşyeri uzmanlarınca denetlenerek hazırlandı. 2 yaş, 3 yaş, 4 yaş, 5 yaş, 6 yaş, 7 yaş, 8+ yaş için eğitici oyunlar hazırladık.
Düşyeri Kitap‘da neler var?
Çocukların çok sevdiği boyama kitaplarını da dijital dünyaya taşıdık. Fiziksel kitaplarımızdan esinlenerek hepsini tek tek dijitale taşıdık. Düşyeri şu ana kadar 200’e yakın sesli, yazılı, eğitici ve eğlenceli çocuk kitabı hazırladık. Düşyeri kitap uygulaması içinde ulaşabileceğiniz bu kitapların arasında pepee kitapları da var. Sesli kitap hazırlamamızın sebebi çocukların küçük yaşlarda kitap okumayı bilmemeleri. Bununla da yetinmedik çocuklar için uyku hikayeleri yazdık. Biz çocuklarımızın uykuya geçişini kolaylaştırmak istedik. Bu dijital kitapların içinde pepee öyküleri, bebe öyküleri, çocuk için hikayeler var. Bu kitapların en önemli özelliği çocuklar için düşünme becerileri yaratması.
Düşyeri Premium paralı mı?
Bir düşümüz daha vardı o da çocuklar için reklamsız ve güvenilir içerikler sunabilmek. Bu yüzden Düşyeri Premium‘a para ödemeniz gerekiyor. Unutmayın ki para ödemediğiniz her yerde bilgileriniz paraya çevrilecek şekilde kullanılıyor. Biz bunu tercih etmedik. Çocuklar için oyun geliştirirken, istedik ki çocuk bu oyunu reklamsız oynayabilsin.
Düşyeri Gelişime Destek veriyor mu?
Zeka geliştirici oyunlar tasarlamamızdaki amaç dijitali onların gelişimine destek verecek hale getirmekti. Çocuk oyunları ile çocuğun kişisel gelişimine destek oluyoruz. Bu sebeple çocuklar için pek çok şey tasarladık. Bunlar; çocuk için kendini geliştirme uygulamaları, kişisel gelişimini destekleyici oyunlar, duygularımı tanıyorum meditasyonları, nefes oyunları, uyku oyunları, rahatlık ve sakinlik veren şarkılar ve meditasyon hazırladık.
Düşyeri’nde başka neler var?
•Çocuk için sanat ve spor da bizim için olmazsa olmazlardan. Bunun için birçok içerik hazırladık.
•Biz bu uygulamanın çocuklar için güvenli uygulama olmasını çok istedik ve başardık.
•Pepe animasyon karakterini oluşturken biz çok eğlenmiştik. İzleyen herkes pepee animasyon ve bebe animasyon karakterinden çok hoşlanıyordu. Bu sebeple iki karakterin de yeni bölümlerini Düşyeri’ne koyduk.
•Ebeveyn uygulamasını da tasarlamayı unutmadık. Çocuk doğmadan önce bir anne doğar. Bu annenin ihtiyaçlarını anlamak ve gidermek de bizim ilgimizi çekiyor.
•Düşyeri yakında açılacak annelik uygulaması ile hamilelik döneminde de annelerin yanında olacak. Çocuğumuz doğduktan hemen sonra ise düşyeri içindeki anne karnı frekansı seslerini, hazırladığımız bebek için yağmur sesi, dalga sesi, nehir sesi bebeğin uyku düzenini kurmak için kullanabilirsiniz.
•Düşyeri uygulamamız içinde kocaman bir çocuk televizyon kanalımız düşyeri tv. Düşyeri tv‘de pepee, bebe, şila, pepee şarkıları, pepe ile oyun zamanı, eğitici çocuk şarkıları, eğitici çocuk hikayeleri, eğitici çizgi filmler, çocuklar için ingilizce eğitimi, çocuklar için yabancı dil öğreten şarkılar var.
•Çocuklar, Pepee, Niloya, Harika kanatlar, Kukuli gibi pek çok karakterin çizgi film bölümlerini ise Düşyeri Youtube uygulamamızdan izleyebilir.
Dreamer is designed to ensure that the time children spend digitally is 100% safe and supports their education. We work with a child-focused focus. We turn the digital world into personal development for children with the family-safe application we created. We brought Pepee cartoon to life in 2008 and dreamyeri in 2018.
What's in our Dreamer app?
Of course, Pepe has fun and brand new episodes. We made fun games, children's games, more than 2000 children's songs. Coloring games for colorful and beautiful children, riddles, puzzles, cute teddy bear games, kitty games, fun math for children, baby games for education, educational intelligence games are all waiting for children in dreamyeri.
How are the games in Dusyeri?
Children can safely play fun games, educational intelligence games, Pepee games. We have prepared nearly 100 educational games. Educational games in Dusyeri were prepared by the experts of Dusyeri. We have prepared educational games for ages 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8+.
What's in the Dusyeri Book?
We also brought the coloring books that children love very much to the digital world. Inspired by our physical books, we moved all of them to digital one by one. We have prepared nearly 200 audio, written, educational and entertaining children's books so far. There are also pepee books among these books that you can access within the dreambook application. The reason why we prepare audio books is that children do not know how to read books at a young age. We didn't settle for that, we wrote sleep stories for children. We wanted to make it easier for our children to transition to sleep. There are pepee stories, baby stories, stories for children in these digital books. The most important feature of these books is that they create thinking skills for children.
Is Dusyeri Premium paid?
We had one more dream, and that is to provide ad-free and reliable content for children. That's why you have to pay for Dusyeri Premium. Remember that wherever you do not pay, your information is used to be converted into cash. We did not choose this. While developing games for children, we wanted the child to be able to play this game without ads.
Does Dreamer Support Development?
The purpose of designing mind-enhancing games was to make digital support their development. We support the personal development of the child with children's games. For this reason, we have designed many things for children. These; We have prepared self-development applications for children, games that support personal development, I know my feelings meditations, breathing games, sleep games, songs that give comfort and calmness, and meditation.
What else is in Dusyeri?
•Art and sports for children are also indispensable for us. We have prepared a lot of content for this.
•We wanted this application to be a safe application for children and we succeeded.
•We had a lot of fun while creating the Pepe animation character. Everyone watching liked the pepee animation and the baby animation character. For this reason, we put the new episodes of both characters in Dreamyeri.
•We did not forget to design the parent application. Before a child is born, a mother is born. We are also interested in understanding and meeting this mother's needs.
•Düşyeri will be with mothers during pregnancy with the maternity application that will be opened soon. Right after our child is born, you can use the mother's womb frequency sounds in the dreamland to establish the baby's sleep pattern, such as rain sound, wave sound, river sound for the baby we have prepared.
•Düşyeri TV is a huge children's television channel in our application. There are pepee, baby, şila, pepee songs, playtime with pepe, educational children's songs, educational children's stories, educational cartoons, English education for children, songs that teach foreign languages ​​​​for children on Dusyeri TV.
•Children can watch cartoon episodes of many characters such as Pepee, Niloya, Wonderful wings, Kukuli on our Dreamyeri Youtube application.
Read more
Collapse
Loading…

What's New

Düşyeri'nde sürekli değişiklikler ve geliştirmeler yapıyoruz.
Hiçbir şey kaçırmadığından emin olmak için Güncellemeler'ini açık tut.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
April 11, 2022
Size
98M
Installs
500,000+
Current Version
4.3.0
Requires Android
5.0 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Digital Purchases
In-app Products
$2.99 - $26.99 per item
Permissions
Offered By
Düşyeri
Developer
Kandilli Mh. Vaniköy Cd. No:77 Üsküdar/İstanbul
©2022 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google Play|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.