Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Vítejte v Blansku, v moderním městě v srdci krásné přírody, které bývá často nazýváno bránou Moravského krasu. A to zejména díky své výjimečné poloze v blízkosti krasových jevů – propasti Macochy a Punkevních jeskyní s romantickou plavbou po podzemní říčce Punkvě. Je obklopeno malebnou přírodou, která je protkána sítí turistických i cykloturistických tras.


Blansko samotné je ale především moderním městem nejen se zajímavou historií, ale také s bohatým kulturním životem, dokonalým sportovním zázemím pro všechny druhy rekreačních sportů a hlavně rozvinutou turistickou infrastrukturou, která z něho dělá ideální místo pro rodinné výlety či strávení dovolené.


Přijměte tedy pozvání do našeho města!


V mobilním průvodci naleznete:

- přehlednou a detailní mapu města s vyznačnými turistickými zajímavostmi i sportovními areály

- detailní informace o památkách a cílech turistů včetně blanského zámku, Kostela sv. Martina, dřevěného kostelíku a dalších

- tipy na výlety po okolí

- seznam kulturních zařízení a přehled pravidelných kulturních akcí

- a samozřejmě i kontaktní údaje a přehled služeb pro turisty, které poskytuje informační centrum
Welcome in Blansko, in a modern city in the heart of the beautiful countryside which is often called the gateway of the Moravian Karst. And especially thanks to its exceptional location in the vicinity of karst formations - the abyss and Punkva caves with a romantic cruise on the underground river Punkva. It is surrounded by picturesque countryside, which is a network of hiking and biking trails.


Blansko itself, however, is not only a modern city with an interesting history, but also a rich cultural life, the ultimate sports facilities for all kinds of recreational sports and most developed tourist infrastructure, which makes it an ideal place for family trips or holidays.


Please accept our invitation to our city!


In mobile guide you will find:

- Clear and detailed map of the city with significant tourist attractions and venues

- Detailed information on sights and tourist targets, including Blansky castle church. Martin, the wooden church and other

- Tips on trips around

- List of cultural facilities, and an overview of regular cultural events

- And of course, contact information and an overview of services for tourists, providing information center
Read more
Collapse
Loading…

Additional Information

Updated
March 31, 2016
Size
39M
Installs
500+
Current Version
1.1.2
Requires Android
2.3.3 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
LWi s.r.o.
Developer
LWi s.r.o. Mlýnská 326/13 60200 Brno Czech republic
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.