کتابخوان دفتر نشر فرهنگ اسلامی

حدود نیم قرن پيش، هنگامى كه مؤسسين دفتر نشر، ضرورت تأسيس يك ناشر مذهبى را دريافتند، كسى نمى‌دانست كه تنها چند سال بعد، اين اراده منجر به تشكيل يكى از مهمترين و بنام‌ترين ناشرانِ آثار دينى خواهد شد.
آن چه براى اين اقدام از هر چيز ديگر مهمتر به نظر مى‌رسيد، تدبيرى بود كه مى‌بايست با خلوص نيت، در برهه‌اى خاص از تاريخ فرهنگى و سياسى كشور صورت مى‌گرفت. حاكميت فضايى غيردينى بر اركان سياسى و نهادهاى دولتى كه خود باعث رواج فرهنگ دين‌گريزى مى‌شد، اقتضا مى‌كرد اين تدبير به گونه‌اى صورت پذيرد كه حساسيت¬هاى منجر به توقف اين تصميم را خنثى سازد، چرا كه تشكيل يك مؤسسه انتشاراتى مذهبى در پايتخت آن روز ايران، به خودى خود توجه نهادهايى همچون ساواك و شهربانى را كه موظف به محدودسازى اين‌گونه فعاليت¬ها بودند برمى‌انگيخت.
حضور تنى چند از فرهيختگان كه استطاعت¬هاى خود را وقف توسعه معارف اهل‌بيت علیه¬السلام كرده بودند، بنيان¬هاى مالى اين تصميم را تأمين مى‌كرد، امّا چه‌كسى مى‌توانست با مقتضيات آن روز، اين مجموعه حساس را راهبرى كند؟ آيا يافتن مديرى كه مجهز به علوم دينى و دانشگاهى بوده و در همين حال، از قدرت مديريت اجرايى نيز برخوردار باشد، در شرايط آن ايام، به سادگى امكان‌پذير بود؟ افزون بر اينها، انگيزه‌اى برخواسته از اعتقادى پاك لازم بود تا خطرهاى پيشِ روى اين كار را بپذيرد؛ چه، در غير اين صورت، خطرات قابل پيش‌بينى آن قدر زياد بود كه فرد عارى از اين انگيزه را به راحتى از ادامه كار منصرف مى‌ساخت.
وجود تشكل¬هاى مذهبى كه از دير باز به تعليم و تربيت نيروهايى اصيل و دين محور پرداخته بودند امكان اين انتخاب را فراهم مى‌آورد. حوزه‌هاى علميه قم، نجف، مشهد و نيز كانون¬هايى همچون حسينيه ارشاد و... هر يك به فراخور بضاعت خويش، نيروهايى از اين دست را تربيت كرده بودند كه با وجود آنها، باورهاى دينى در لايه‌هاى عميق و اصيل جامعه به حيات خود ادامه مى‌داد و در اين ضمن، نيروهاى كارآمد را به‌ جامعه مذهبى تقديم مى‌نمود.
يكى از اين نيروهاى ارزشمند، مردى به نام محمدجواد باهنر بود كه با تجهيز خود به فقاهت حوزوى و فراست دانشگاهى، و هم به دليل خودساختگى، سكان‌دار سفينه‌اى شد كه خود نام آن را اين‌گونه انتخاب كرد: «دفتر نشر فرهنگ اسلامى». نيت پاك و اراده قوى اين دانشمند مبارز كه تنها هشت سال پس از بنيان‌گذارى دفتر نشر، مظلومانه به شهادت رسيد، باعث شد به زودى اين مؤسسه تبديل به ناشرى پرآوازه گردد به‌طورى كه تنها يكى دو سال پس از تأسيس آن، تقريباً تمام مجامع مذهبى كشور، با نام آن آشنا شده بودند.
با پيروزى انقلاب اسلامى و محوريت يافتن امور دينى در اركان دولتى و تشكيل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامى، به نظر مى‌رسيد كه نياز به وجود اين مؤسسه برطرف شده است امّا راهبرى و تدبير دوباره شهيد باهنر و همراهانش، با تعيين راهكارى متناسب با مقتضيات روز، مأموريتى جديد را براى دفتر نشر رقم زد كه نهايتاً منجر به توسعه كمى و كيفى آن شد. بر همين اساس، اكنون دفتر نشر فرهنگ اسلامى با انتشار بيش از يكهزار و هفتصد عنوان كتاب كه بسيارى از آنها به چاپ¬هاى چهلم و بالاتر دست يافته‌اند، در زمرۀ يكى از بزرگترين ناشران معارف و علوم اسلامى قرار گرفته است.
کوتاه سخن این که، هم اکنون تمامی متولیان این مجموعه برآنند تا با بذل تمام توش و توان خود، پاسخگوی قسمتی از نیازهای جامعه به نشر مکتوب در زمینه علوم اسلامی و معارف اهل‌بيت علیه¬السلام باشند؛ امیدی که تنها با تأییدات امام حاضر، حضرت بقیة الله الاعظم ارواحنا لتراب مقدمه فداء جامۀ تحقق به تن خواهد کرد.
Read more
Collapse
Loading...

What's New

رفع مشکلات جزئی
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
November 2, 2019
Size
32M
Installs
50+
Current Version
9.2.7
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
bookcity europe
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.