Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Gıda Sektörünün üreticilik dahil farklı dallarında uzun yıllar faaliyet gösteren Dutpınar Gıda beslenme kültürümüzün ve damak zevkimizin en önemli besinlerinden olan Pekmez’in birçok çeşidini üreterek insanlığın geleneksel ve doğal ürünlerle buluşmasına katkıda bulunmaktadır.Firmamız dünya ekolojik dengesinin hassas olduğu ve doğal gıda tüketiminin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisinin çok daha iyi anlaşıldığı bir dönemde,2005 yılında üretime başlamıştır. Değişen tüketim değerleri arasında yerini ilk günkü gücüyle koruyan Pekmez,ülkemizde yakın tarihlere kadar geleneksel ve ilkel koşullarda yapılmakta iken, günümüzde modern yöntemlerle üretilmektedir.Pekmezin tüm çeşitlerini endüstriyel bazda kontinü( tamamen dış atmosfere kapalı) bir sistemde meyve suyu teknolojisi kullanarak üreten Dutpınar Gıda, Pekmez üretim,ne farklı ve ciddi bir boyut kazandırmakta iddialıdır.

Üretim tesisimiz Malatya 2.Organize Sanayi bölgesinde 20.000 m² alan üzerinde kurulu 4000 m kapalı alanda günlük 12 ton Pekmez üretim kapasitesine ve 2200 m kapalı alan içersinde Keçiboynuzı kırma ve işleme ünütesine sahiptir. TS-EN-ISO 9000 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi belgelerine sahip olan firmamız, insan sağlığına elverişli şartlarda, modern ve bilimsel bir teknikle,analiz ve gözlemler sonucu gıdaya uygun olarak üretim yapmanın öz güveni içersindedir. “Pekmezin Yeni Adı Dutpınar” sloganı ile Pekmez üretimine yeni bir boyut kazandıran firmamız ; Uluslararası standartlardaki modern üretim tesisinde tüm persolneli ile birlikte titiz bir mühendislik çalısması sonucu sağlıklı ve doğal gıdaları üreterek konusunda örnek teşkil etmektedir.
Food Sector is dUTP showing for many years active in different branches, including a manufacturer was food nutrition of our culture and our taste is the most important nutrients from Molasses producing many kinds bulunmaktadır.firma contribute to meeting the humanity of traditional and natural product positively on human health of the world where the sensitive ecological balance and natural food consumption at a time when much better understanding of the impact, began production in 2005. Molasses keeps its place in the changing consumption with original power, when done in the traditional and primitive conditions until recently in our country today, modern methods üretilmektedir.pekmez all types of continuous industrial base (completely external atmosphere off) producing, using fruit juice technology in a system dUTP Food, Syrup production is ambitious to impart what is different and serious.

Our production facility in Malatya 2.Organize industrial area of ​​20.000 m² closed area in 4000 on board the daily production capacity of 12 tons of molasses and carob tree within 2200 meters of indoor space has the crushing and processing forgotten. TS-EN-ISO 9000 Quality Management System and has ISO 22000 Food Safety Management System certifications, our company on favorable terms to human health, modern scientific technique, analysis and observations is within self-confidence to do the production in accordance with food. "The new name is dUTP molasses" Molasses production with the motto of our company gives a new dimension; International standards with modern production facilities in all persolnel a rigorous engineering work is exemplary in producing the result of healthy and natural foods.
Read more
5.0
1 total
5
4
3
2
1
Loading...

Additional Information

Updated
November 14, 2016
Size
28M
Installs
10+
Current Version
1.0.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Flow software media technology
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.