Flexibooks

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Czech (Czechia)

Flexibooks je čtečka elektronických knih, která umožňuje čtení interaktivních učebnic a e-knih zakoupených v e-shopu flexibooks.cz. V e-shopu jsou pro Vás k dispozici tisíce elektronických knih, časopisů a interaktivních učebnic, z toho více než 1 000 titulů je zdarma.

Díky čtečce Flexibooks a do ní staženým knihám se tak můžete učit atraktivnější formou než dosud. Interaktivní učebnice Flexibooks byly upraveny tak, aby byly snadno ovladatelné a uživatelsky příjemné. Jejich základ tvoří učebnice, do níž jsou vloženy rozšiřující a multimediální materiály ve formě dokumentů, odkazů, obrázků, audií, videí, animací, které pomáhají v pochopení učiva.

Čtečka Flexibooks:

- má intuitivní ovládání,
- usnadňuje orientaci v knize,
- nabízí zobrazení dokumentu jak po jedné straně, tak po dvou stranách,
- otevírá knihy na poslední čtené straně,
- umožňuje inteligentní zoom obrázků, tabulek, odstavců,
- propojuje dokumenty s internetovými zdroji.

Čtečka Flexibooks je k dispozici i pro jiné operační systémy, uživatel tak může pohodlně pracovat s obsahem napříč zařízeními.

Seznam podporovaných zařízení je omezen. Nedaří-li se Vám aplikaci stáhnout, kontaktujte nás na .
Flexibooks's e-book reader that can read interactive books and e-books purchased in e-shop flexibooks.cz. In the e-shop are available for you thousands of electronic books, magazines, and interactive books, of which more than 1,000 titles for free.

Thanks to reader Flexibooks and her books downloaded so you can learn more attractive way than hitherto. Flexibooks interactive textbooks have been adapted so that they are easy to navigate and user friendly. Their base consists of textbooks, which are put into expanding and multimedia materials in the form of documents, links, images, audio, video, animations, which help in understanding the curriculum.

Flexibooks reader:

- Has an intuitive interface,
- Facilitates orientation in the book,
- Document display features both on one side and on two sides,
- Opens the book to the last page read,
- Enables intelligent zoom images, tables, paragraphs,
- Linking documents with Internet resources.

Flexibooks reader is also available for other operating systems, so that users can easily interact with content across devices.

List of supported devices is limited. If you can not you download the application, please contact us at .
Read more
Collapse
2.4
178 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

Drobné úpravy
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 5, 2017
Size
Varies with device
Installs
10,000+
Current Version
2.2
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Fraus Media, s.r.o.
Developer
Edvarda Beneše 72 Plzeň 30100 Česká republika
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.