Tekne Güneş Paneli Hesaplama & Akü Kapasite Analiz

Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Her tip tekne için enerji tüketim ve üretim miktarlarınız analiz edilerek güneş paneli ihtiyacınızın olup olmadığı tespit edilerek bulunduğunuz bölgenin güneşlenme süresine göre yaz ve kış sezonu için ne güçte güneş paneli ihtiyacınız olduğu hesaplanarak sunulur.

Ayrıca teknenizdeki tüketim ihtiyaçlarınıza göre var olan servis (tenvirat) akülerinizin yeterli olup olmadığı, eğer yeterli değilse hangi cins (Kurşun-Asit, AGM, Jel veya Deep-Cycle) akü kullanırsanız ne kadar kapasitede bir akü bankına ihtiyacınız olduğu otomatik olarak analiz edilerek sunulur.

Motoryat, yelkenli, motorlu gezi teknesi, katamaran, yat, gulet, balıkçı teknesi vb. her türlü tekne tipi için uygun olan program 6V, 12V, 24V, 48V ve 96V akü sistemleri ile uyumludur.

Bu uygulama çok hassas ve bilimsel bir hesaplama yapmak için değil, sizin gireceğiniz bilgilere göre gerçekçi bir analiz ve tavsiye üretmek amacıyla hazırlanmıştır. Kayıplar, verim vb. gibi konularda ortalama değerler ön kabul olarak alınmış, kullanıma göre çok değişken olan kriterler hesaba katılmamıştır.

İstediğinizde ekranlar arasında ileri-geri giderek üretim ve tüketim rakamlarınızı değiştirerek farklı senaryolara göre durumunuzu analiz edebilirsiniz.

Paylaşım butonu ile sonuçları ve enerji tüketim raporunuzu paylaşabilirsiniz.
By analyzing your energy consumption and production amounts for each type of boat, it is determined by determining whether you need solar panels and calculating how much solar panel you need for the summer and winter season according to the sunbathing time of your region.

In addition, according to your consumption needs on your boat, whether the service (level) batteries are sufficient or not, if you use which type (Lead-Acid, AGM, Gel or Deep-Cycle) battery, how much capacity a battery bank you need is automatically analyzed.

Motor yacht, sailboat, motor boat, catamaran, yacht, gulet, fishing boat, etc. Suitable for all types of boats, the program is compatible with 6V, 12V, 24V, 48V and 96V battery systems.

This application is not intended to make a very precise and scientific calculation, but to produce a realistic analysis and advice based on the information you enter. Losses, efficiency, etc. Average values ​​were taken as preliminary acceptance in such subjects and criteria, which are very variable according to usage, were not taken into account.

If you want, you can analyze your situation according to different scenarios by going back and forth between the screens, changing your production and consumption figures.

You can share the results and your energy consumption report with the share button.
Read more
Collapse
4.3
30 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

- Tüketici güçlerini değiştirebilme özelliği eklendi.
- Artık tüm sonuç ve raporlar PDF olarak tek bir sayfa olarak paylaşılabiliyor!
- Bazı telefonlarda ekrana sığmama sorunu düzeltildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
January 24, 2020
Size
5.2M
Installs
1,000+
Current Version
2.2
Requires Android
4.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
GemiTrafik.com
Developer
Fethiye - 48300 - Muğla - Türkiye
©2021 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.