Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Giriver Nedir?

GİRİVER , avukatların meslektaşları ile daha hızlı ve kolay iletişim kurmasını sağlayarak
yardımlaşma ve dayanışma ağı kurmayı amaçladığı gibi Giriver, vatandaşların da bürokrasi işlerini daha hızlı, kolay ve bütçelerine göre halletmek amacıyla sisteme dahil olan kullanıcılar ile iletişim kurmasını sağlayan mobil uygulamadır. “Giriver”, “Kullanıcı”lara, sözleşme uyarınca oluşturduğu teknolojik platformda adliyelerde, icra dairelerinde, belediyelerde, vergi dairelerinde, tapu dairelerinde, kolluk birimlerinde, bürokratik işlerin gereği olarak iş ve işlem yapılacak tüm kurum ve kuruluşlarda gerekli işlemlerin yapılması hususunda “Kullanıcı”ları aracılığıyla karşılıklı güvene dayalı bir platformda (mobil uygulama ve/ve ya web sitesi aracılığıyla) haberleşme, mesajlaşma, konuşma, çalışma arkadaşları bulma, fikir alışverişinde bulunma gibi yardımlaşma ve dayanışma hizmetlerini bulabilecekleri ortamı sağlar.

Avukatların yüklendiği işlerde, işin halledilmesi için gerekli ancak tüm işin başka bir avukata götürülmesi gibi bir amaç taşımayan, (mesela dosya fotokopisi almak, şehir dışı kalem işleri, tek seferlik duruşmaya girilmesi gibi ) gene vatandaşların benzer işlerine yardımcı olmak amacıyla, yardımlaşma ve dayanışma amacı çerçevesinde halli gereken işlerin Avukatlık Kanunu 171.maddeye aykırı olmamak şartıyla KENDİ SEÇECEKLERİ meslektaşları ve şahısları yardımı ile çözüme kavuşturulması için kolaylık sağlanması amaçlanmıştır.

Örneğin İstanbul’da avukatlık yapan ancak Malatya’da davası bulunan bir avukatın dosyadan fotokopi alması ve ya bizzat kendisinin duruşmada bulunmasının gerekmediği durumlarda, tevkil yoluyla başka bir avukattan yardım alması mümkündür. Avukatlar böyle durumlarda hem vakit hem de nakit kaybı olmaması açısından Malatya’da bulunan avukatı tevkil ederek, işlerini kolayca ve hızlı bir şekilde sonuçlandırabilir.
What is step into?

Step into, enabling faster and easier to communicate with colleagues of lawyers
as it aims to establish a network of solidarity and step into the citizens of the bureaucracy work more quickly, easily and mobile application that allows you to communicate with users who are included in the system to handle it according to budget. "Step into", "User" lara in court technological platform created under the contract, the executive offices, municipalities, the tax office in the land registry office, the law enforcement units, as required by the bureaucratic work to do business and operations in all institutions and in respect of necessary procedures "User" s through a platform based on mutual trust (mobile application and / via either web site) communications, messaging, talk, work colleagues finding provides the environment in which they find solidarity and services such as exchange ideas.

The company, which installed the lawyers, while carrying an object like being taken to another lawyer's required, but all the work to be done the job (eg file copy to get the city out of the pen works, such as entering the trial one-off) again in order to assist the similar work of citizens, within the framework of solidarity and purpose of the settlement must work Advocacy Law CHOOSE YOUR OWN their colleagues and individuals, but not 171.madde standards are intended to provide relief to be resolved with the help.

For example, a lawyer practicing in Istanbul but found a lawyer to take photocopies of the file and the case in Malatya or in situations where he himself should contribute hearing, it is possible to get help from another lawyer via delegate. Lawyers delegate by his lawyer in Malatya in terms of both time and no loss of cash in such cases, it can conclude their work easily and quickly.
Read more
Collapse
1.2
6 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

GİRİVER, avukatların meslektaşları ile daha hızlı ve kolay iletişim kurmasını sağlayarak
yardımlaşma ve dayanışma ağı kurmayı amaçlar.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 23, 2018
Size
14M
Installs
500+
Current Version
1.0
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Ayfurist Bilişim
©2019 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.