Glamy - İkinci El Moda Kiraya Ver - Sat

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Hey, sen de #GlamyKadınlar’ı arasında yer almaya ne dersin?

Peki nedir Glamy?
Glamy; kadınların kişiden kişiye kıyafetlerini kiralayarak paylaşım yapabildikleri ikinci el moda platformudur. Kadınlar, kıyafet kiralayabildikleri gibi kendi ürünlerini de kiraya verebilirler. Böylece Glamy ile kadınlar dolaplarında duran atıl kapasiteyi canlandırmış olacaklar.

Biz #GlamyKadınları hem şık hem de dikkat çekiciyiz. Modayı da mantıklı yaşarız. Evet, bir giydiğimizi bir daha giymek istemeyiz ama bunun yolu fazla tüketmek değil biliriz.

Yalnızca bir gecede iki saat giyeceğimiz elbiseye servet harcamayız. Harcasak da sonra kiraya verir diğer #GlamyKadınları ile paylaşırız. Paylaşarak kazanacağımıza inanırız. “Birlikten kuvvet doğar” derler ya işte biz o kuvveti kız kardeşlikten alırız.

Sen elbiseni kiraya verdiğinde gelir elde edersin, karşı taraf tasarruf etmiş olur sonucunda da çevreyi temiz tutmuş doğayı korumuş oluruz. #GlamyKadını olarak bizler bilinçli tüketici olmayı amaçlarız. Peki bu ne demek? Bir gecede bir elbiseyi yalnızca bir kadın giymez. Sonrasında kiraya verir böylece onlarca kadın giymiş olur. Yalnızca bir t-shirtün üretiminde 700 litre su tüketilir, bir elbise olarak düşünecek olursak her kiralamada kazanılan su miktarı ile gelecek nesillere daha iyi bir dünya bırakırız. Diyoruz ya modayı mantıklı yaşarız.

Moda petrolden sonra çevreye zarar veren ikinci sektör. O zaman, biz modayı değil moda bizi taki eder. Çünkü biz modanın sürdürülebilir olmasına katkı sağlarız. Seçimlerimizi ona göre yaparız. Nasıl mı? Ünlü markalar neler yapıyor, biz nasıl destek olabiliriz hep araştırır kendi aramızda tartışırız. Diyoruz ya bilinçliyiz.

Yenisini almaktansa ikinci eli tercih ederiz. Sıfırını alırken harcayacağımız ücretle başka bir ihtiyacımızı karşılayabiliriz. Diğer taraftan da elbisemizi kiraya vererek istediğimiz ayakkabıyı, çantayı alırız. Sonra onları da kiraya veririz. Satmak da bir çözümdür elbette ancak birkaç defa kiralamak ile satın aldığımız bedelin üzerine çıkıp gelir elde ederiz. Kimimiz harçlığını çıkarır, kimimiz ilk maaşını Glamy’den kazanır kimimiz de aile ekonomisine katkı sağlar. Ama her zaman herkes kazanır.
Hey, what do you say we get a place in #GlamyWomen?

What is it, Glamy?
Glamy; It is a second hand fashion platform where women can share their person by person by renting their clothes. Women can rent clothes as well as rent their own products. So Glamy and the women will be able to revive the idle capacity of their lockers.

We #GlamyWomen are both stylish and remarkable. We make sense of fashion. Yeah, one we don't want to wear again, but we know it's not about consuming much.

We don't spend a fortune on a dress we only wear for two hours a night. Then we will spend it and share it with other #GlamyWomen. We believe we will win by sharing. They say kuvvet Force emerges from unity ”or we take that force from sisterhood.

When you rent your dress, you earn income, the other party will save the environment as a result of keeping the environment clean and protect nature. As GlamyWoman, we aim to be a conscious consumer. What does that mean? Only one woman doesn't wear a dress in one night. Then he lays it out so dozens of women wear it. 700 liters of water is consumed only in the production of a t-shirt. If we think of it as a dress, we will leave a better world for future generations with the amount of water gained in each rental. We say we make sense of fashion.

Fashion is the second sector that harms the environment after oil. Then, we are not in fashion, but in fashion. Because we contribute to the sustainability of fashion. We make our choices according to him. How Does? What famous brands are doing, we can always support how we can search and discuss between ourselves. We say we are conscious.

We prefer a second hand rather than a new one. We can meet another need with the fee we will spend on buying the zero. On the other hand, we rent out our dress and get the shoes and bag we want. Then we'il rent them out. Selling is also a solution, of course, but by renting a couple of times, we get above the price we buy and generate income. Some of us get their allowance, some earn their first salary from Glamy and some contribute to the family economy. But everyone wins every time.
Read more
Collapse
3.5
51 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

Glamy seni dinleyip, yaşadığın sorunları gidermeye devam ediyor...
- Ödeme aşamasında gerçekleşen sorunlar giderildi.
- Açılmayan bildirimler düzeltildi.
- Diğer hatalar düzeltildi
- Seni seviyoruz Glamy Kadını!
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
April 17, 2020
Size
62M
Installs
5,000+
Current Version
2.0.6
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Interactive Elements
Users Interact
Permissions
Offered By
Hey Glamy
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.