Namaz Sure ve Duaları Ezberle

760
Contains Ads
Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Namazda okunan sureleri, (Hanefi ve Şafi) namaz dualarını ezberlemek için yardımcı bir uygulama sunuyoruz.

(Bu uygulamamız namazda okunan temel sure ve duaları içermektedir. Daha fazla sure, dua ve Namaz hocası (simülatör) içeren Sure Dua Öğretici Ezberletici adlı uygulamamız Market'te mevcuttur. Bu uygulamamız, kullanıcılarımızın istek ve önerileri üzerine, sadece namaz sure ve dualarını öğrenmek isteyenlere küçük boyutlu olması için hazırlanmıştır.)

Hanefi ve Şafi namaz duaları ile surelerin Arap ve Latin harfleriyle yazımı ve Türkçe mealleri aynı anda takip edilebilmektedir. (Şafi dualarında Türkçe mealler şimdilik bulunmamaktadır.)

Uygulamamız ile seçeceğiniz bir sureyi ayet ayet, duaları da cümle cümle ve belirli aralıklarla tekrar eden şekilde dinleyebilirsiniz. Sesli olarak okunan ayetler ve dualar Arapça ve Latin harfleriyle (Türkçe) takip edilebilir. O anda okunan ayet veya dua cümlesi, renklendirilmektedir.

Her bir cümlenin kaç kere tekrar etmesini ve tekrarlar arasında kaç saniye beklemesini istiyorsanız, hemen o ekranda bunları ayarlayabilirsiniz. Sureyi veya duayı dinlemeye başladığınız anda bile tekrar sayısı ve bekleme zamanı ayarlarında değişiklik yapabilirsiniz. Dinlediğiniz ayeti (veya cümleyi) tekrar etmeniz için araya uygun bir bekleme zamanı ayarlamanızı tavsiye ederiz. Geri tuşu ile önceki ekrana döndüğünüzde bekleme süresi, tekrar sayısı ve yazı boyutu cihazınıza kaydedilir ve her seferinde yeniden ayar yapmaksızın kendi ayarlarınız hazır olur.

Sure veya duanın sadece belli bir yerini dinlemek isterseniz istediğiniz satıra parmağınızın ucuyla dokunmanız yeterli. Hangi satıra dokunursanız uygulamamız o satıra geçecektir. Dilediğiniz cümleyi iyice öğrenene kadar tekrar edebileceksiniz.

Sureleri ve duaları tekrarsız bir şekilde dinlemek isterseniz tekrar sayısını ve bekleme süresini en az değere ayarlayın.

Metin boyutlarını değiştirmek isterseniz A- ve A+ düğmelerini kullanabilirsiniz.

1x 2x 3x 4x işaretli düğmelere dokunarak 4 farklı okuma hızından birini seçebilirsiniz. (Dikkat: Bu özellik sadece Android 6.0 ve üzeri sürümlerde bulunmaktadır.)

Namaz Surelerini ve namaz dualarını Ezberlemek isteyenlere de inşallah uygulamamız faydalı olur.

Uygulamamızda:

İstiaze (Euzu Besmele)

Subhaneke
Tahiyyat (Ettahiyyatu)
Allahümme Salli
Allahümme Barik
Rabbena Atina
Rabbenağrifli
Kunut duaları (Allahümme inna nesteinüke, Allâhümme iyyake nabüdü)
Veccehtü
Amentü

Fatiha Suresi
Fil Suresi
Kureyş Suresi
Maun Suresi
Kevser Suresi
Kafirun Suresi
Nasr Suresi
Tebbet Suresi (Mesed)
İhlas Suresi
Felak Suresi
Nas Suresi

Yer almaktadır.

Uygulamamız ile ayet ve duaları cümle cümle görüp, okuyup, dinleyip, otomatik tekrarlarla öğrenebilirsiniz.

Besmele, sadece Fatiha Suresinde seslendirilmiştir. Şeddeli kullanımlar için düzenleme yapılmıştır ancak elektronik ortamdaki fontlardan dolayı bazı cihazlarda şeddeli kullanımlarda esre harfin değil şeddenin altında gösterilebilmektedir.


Uygulamamız için sure ve duaları özel olarak okuyup bize gönderen Nuri Akar Hocamıza çok teşekkür ediyoruz. Allah ondan ve sizlerden razı olsun.

Herhangi bir hata veya yanlışlıkla karşılaşırsanız lütfen bize e-posta ile bildiriniz.
We offer an auxiliary application to memorize the prayers read during prayer, (Hanafi and Shafi) prayer prayers.

(This application contains the basic duration and prayers that are read during prayer. Our application called Sure Dua Tutorial Memorizer with more duration, prayer and prayer instructor (simulator) is available at the Market. prepared to be small.)

The Hanafi and Shafi prayer prayers, the writing of the suras in Arabic and Latin letters and their Turkish meanings can be followed at the same time. (Turkish dishes are not available in Shafi prayers for now.)

With our application, you can listen to a surah of verse, verse, and prayers repeatedly, sentence and periodically. Verses and prayers that are read out loud can be followed in Arabic and Latin letters (Turkish). The verse or prayer sentence currently read is colored.

If you want each sentence to repeat how many times and wait for how many seconds between repetitions, you can set them immediately on that screen. Even when you start listening to the surah or prayer, you can change the number of repetitions and waiting time settings. To repeat the verse (or sentence) you are listening to, we recommend that you set a suitable waiting time. When you return to the previous screen with the back button, the waiting time, number of repetitions and font size are saved on your device and your own settings are ready without re-setting each time.

If you want to listen to only a certain part of the sura or prayer, simply touch the line you want with the tip of your finger. No matter which line you touch, our application will switch to that line. You will be able to repeat the sentence until you have learned it well.

If you want to listen to the suras and prayers repeatedly, set the number of repetitions and waiting time to the minimum value.

If you want to change the text sizes, you can use the A- and A + buttons.

You can choose from 4 different reading speeds by touching the buttons marked 1x 2x 3x 4x. (Attention: This feature is only available on Android 6.0 and above.)

I hope it will be beneficial for those who want to Memorize Prayer Times and prayer prayers.

Our Practice:

Istiaze (Basma Euzu)

Subhanek to
Tahiyyat (Ettahiyyatu)
My god salli
My god barik
Rabbena Athens
the Rabbenağrifl
Kunut prayers (Allahümme inna nesteinüke, Alâhümme iyyake nabüdı)
I Vecceh
Credo

Al-Fatiha
Elephant
Surah Quraysh
Surat Mahogany
Kevser Surat
Surah of the Kafir
Surah Nasr
Surah Tebbet (Mesed)
Surah Ihlas
Surah Felak
Surah Nas

It is located.

With our application, you can see the verses and prayers sentence by sentence, read, listen, and learn with automatic repetitions.

Besmele was voiced only in Surah Fatiha. Arrangements have been made for suspicious uses, but due to electronic fonts, some devices may display under suspicion rather than letter in suspicious use.


We would like to thank Nuri Akar, who has read the suras and prayers specially and sent them to us. May Allah be pleased with him and you.

If you encounter any error or mistake, please inform us by e-mail.
Read more
Collapse
4.5
760 total
5
4
3
2
1
Loading…

What's New

-Şeddeli kullanımların gösterimiyle ilgili düzenleme yapıldı.
-Performans iyileştirmesi yapıldı.
-Logo değiştirildi.
Read more
Collapse

Additional Information

Updated
May 23, 2020
Size
9.0M
Installs
100,000+
Current Version
1.0.2
Requires Android
4.1 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
6th Pro
Developer
Gürselpaşa Mah. - Doğan Kent St. Adana / Türkiye
©2020 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.