Osmanlıca Elifba

Translate the description into English (United States) using Google Translate?Translate the description back to Turkish (Turkey)

Kur’an harfleri ile yazılan ve Türklerin İslamiyet’e girdikten sonra tercih ettikleri yazı şekli, genel itibariyle uzun zaman kullanılmadığından unutulmuş, kısmen de bu yazıya karşı ünsiyet kaybolmuştur. Osmanlı döneminde kullanıldığından bahisle ağırlıklı olarak Osmanlıca denilen Türkçemiz, günümüze gelindiğinde öğrenilmeye gayret gösterilir, okullarda hiç olmazsa seçmeli olarak ders verilir duruma gelmiştir.
Bu sevindirici durum, öğrenilmesine yönelik çalışma kitaplarının varlığını da zaruri kılmaktadır. Elinizdeki bu çalışma, Osmanlıcayı hem kolay öğrenmeye vesile olmak hem de öğrenmenin ne kadar kolay olduğunu uygulamalarıyla göstermek için hazırlanmıştır. Haddi zatında öğrenmekteki en büyük zorluk “Osmanlıca öğrenmek zordur!” yanlış fikridir.

“Elif” harfinden başladığınızda siz de göreceksiniz ki arkası ‘çorap söküğü’ gibi gelecektir. Kitapçığı tamamladığınızda ki bu Kur’an harflerini bilen birisi için çok daha kısa bir zaman dilimidir– siz de Osmanlıca kolay metinleri okuyan birisi olacaksınız.

Burada en önemli husus, öncelikle harfleri fark edebilmek, sonrasında ise Türkçe okuduğumuzun bilinciyle hareket etmektir. Uygulamada ilerledikçe okuyacağınız kelimeler Türkçe olacaktır. Ve siz bunları zaten biliyor ve okuyorsunuz.

Sözü uzatmaya hiç gerek yok… Size ayrılan zaman diliminizin bir kısmını da biz harcamış olmayalım. Sadece uygulamayı açın ve anlatılanları dikkatlice takip edin. Ceddimizin bizlere miras bıraktığı teraküm eden kültür hazinemize ulaşmanıza az bir zaman kaldı. Gerisi sadece sizin elinizde…

Unutmayın: Geçmişi olmayanın geleceği de olmaz.

android@hayteknoloji.com
With the Koran and they prefer writing letters written form after entering the Turks to Islam, as long forgotten that general use, is partially lost familiarity against this article. Our bet is mainly used in the Ottoman period that called Ottoman Turkish, present efforts to be learned is displayed when the bride has no choice unless the situation in schools as the course is given.
This is a welcome situation, the presence of the workbook also makes it necessary for the learned. This work in your hand, Ottoman is designed to show how easy the application is both easy to learn and be conducive to learning. The biggest challenge in learning per se "is hard to learn Ottoman" is the wrong idea.

"Alif" When you start you will see at the back of the letter 'rapid succession' is like the future. When you complete the booklet in a much shorter time to someone who knows the letters that you will also be someone who reads the Qur'an dilimidir- easy Ottoman texts.

Most importantly, you can recognize the letters first, and after that we are to act responsibly read Turkish. Turkish application that will read the word proceeds. And you already know and you read them.

No need to be a part of your zone wordiness ... Let us not, we have spent the time allotted to you. Just open the app and follow carefully all the above. Ceddi we had a little time to reach our cultural treasures bequeathed to us that Mesozoic. The rest is just your hands ...

Remember: there is also no future without a past.

I android@hayteknoloji.co
Read more
4.7
1,117 total
5
4
3
2
1
Loading...

What's New

-Rika hattı eklendi.
-Tasarımsal geliştirmeler yapıldı.
-Bazı ufak hatalar giderildi.
Read more

Additional Information

Updated
February 17, 2015
Size
11M
Installs
50,000+
Current Version
1.3
Requires Android
3.0 and up
Content Rating
Everyone
Permissions
Offered By
Hayrat Neşriyat
Developer
Cumhuriyet Mah. Aşıkveysel Cd.No:72 Küçükçekmece / İstanbul Türkiye
©2018 GoogleSite Terms of ServicePrivacyDevelopersArtistsAbout Google|Location: United StatesLanguage: English (United States)
By purchasing this item, you are transacting with Google Payments and agreeing to the Google Payments Terms of Service and Privacy Notice.